Oyun

Oturduğumuz Yerden oynanacak Oyunlar

Artık evdeyiz öyle değil mi? Bir sürede evimizden çıkmamamız gereken bugünlerde oturduğumuz yerden oynanacak oyunlar öğrenmek ister misiniz? Cevabını evet ise çok doğru bir yerdesiniz. Kendinizi karantina altına aldığınız bugünlerde ruh sağlığınız da en az beden sağlığınız kadar önemli. Dışarıya çıkmayı ve gezmeyi çok seven bir millet olarak da biraz ruhumuz sıkılıyor diyebiliriz.

İşte ruhunuzu diri tutacak, sizleri güldürecek ve neşelendirecek oyunlardan bazılarını bir liste halinde hazırladık. Gelin hep birlikte inceleyelim.

 

Bom

Aileyle oynanacak oyunlar içerisinde en eğlenceleri olanlardan bir tanesi kuşkusuz bom oyunudur. Birde şöyle kalabalık bir aileyseniz tadından yenmez. En az iki kişi ile de oynanabiliyor ancak kalabalık olduğunda ayrı bir güzel olduğunu da eklemek istiyorum.

Bom nasıl oynanır konusuna gelecek olursak çok basit bir dinamiğinin olduğunu söyleyebilirim. Bir oyuncu 1’der ve sıra sıra her oyuncu kendisine gelen rakamı söylemeye başlar. Oyunun başında ise bir kat belirlenir. Mesela yedinin katı belirlendiyse kendisine 7-14-21-28 gibi 7’nin katları gelen oyuncu “Bom!” demek zorundadır. Şaşıran ve bom diyemeyen oyuncu oyunu kaybeder.

 

İsim Şehir Oyunu

İsim Şehir oyunu çocukluğumuzdan beri oynadığımız çok eğlenceli bir kağıt oyunudur. Oturduğumuz yerden oynanacak oyunlar içerisinde halen en popüleri olduğunu da söyleyebilirim. En az iki kişi ile oynanan oyunda İSİM – ŞEHİR – HAYVAN – BİTKİ – EŞYA – SANATÇI – ÜLKE şeklinde oluşacak bir tablo çizilir. Oyunculardan bir tanesinin belirlediği harf ile oyun başlar ve herkes bu harfe göre tabloyu doldurmaya çalışır.

Oyunun sonunda kağıdını ilk dolduran oyuncu bitirdim der ve 20’den geriye saymaya başlar. Bu süre içinde diğer oyuncuların tüm boşluklarını doldurmuş olması gerekir. Boş kalan yerlerden puan alamazlar ve rakiplerinin gerisine düşerler. Oyun hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız [highlight] İsim şehir oyunu nasıl oynanır [/highlight] yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Amiral Battı

Amiral Battı oyunu da yine defterde oynanan oyunlar arasında yer almaktadır. Karşılıklı iki oyun sahasına veya savaş sahasına her iki oyuncu da gemilerini yerleştirir. Bu gemiler farklı birim büyüklüklere sahiptir.

  • Amiral 4 birim
  • Kruvazör 3 birim
  • Muhrip 2 birim
  • Denizaltı 1 birim yer kaplamaktadır.

10X10 çapında yani 100 birimlik bir oyun sahasına yukarıdaki birim büyüklükteki gemiler Amiral gemisinden 1 tane, Kruvazör gemisinden 2 tane, Muhrip gemisinden 3 tane ve Denizaltından 4 tane olacak şekilde yerleştirilir. Bunları kendi kafanıza göre yerleştirebilirsiniz. Daha sonrasında oyuncular birbirlerinin sahasına komutlar yoluyla saldırı düzenlerler. Tüm gemilerini ilk kaybeden oyuncu oyunu da kaybetmiş olacaktır.

[highlight] Amiral battı nasıl oynanır [/highlight] yazımızı okuyarak oyunun oynanışı ve oyun alanının hazırlanışı hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

 

sessiz sinema oyunu

Sessiz Sinema

Sessiz sinema evde oynanabilecek oyunlar içerisinde ne klasik olanlardan bir tanesidir. Geçmişte misafirliklerin vazgeçilmez oyunuydu. Aileler oturma odasında sohbet ederken yan odada az anlatılmadı sanat eserleri.

Sessiz sinema oyununu oynamak için en az dört oyuncu gerekmektedir. Bu oyuncular ikişerli gruplar halini alırlar. Bir takım diğerine anlatması için bir film seçer ve anlatıcı olan takımda yine bir anlatıcı oyuncu seçilir. Hareketleri ve mimikleri ile takım arkadaşına filmin adını bulduran oyuncu takımı bir puan kazanır. Oyun bu şekilde sıkılıncaya kadar devam eder.

 

Tabu

Tabu da sessiz sinemanın bir benzeridir aslında. Tek farkı bu kez konuşmak daha ön plandadır ve hareketlere kısmen izin verilmiyordur.

Sessiz sinema gibi en az 4 kişi ve iki takımla oynanan oyunda takımlar birbirlerine olabildiğince fazla kelime anlatmaya çalışır. Yasaklı kelimeler ve süre sınırlaması ile zorluğu arttırılan oyunun oynanışı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız [highlight] tabu nasıl oynanır [/highlight] adlı içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

 

Hırsız Polis

Hırsız polis oyunu biraz alt yaş grubuna hitap etse de halen eğlenceli ve oynanışı basit bir oyun. Bir defter yaprağı ve iki kalemle oynayabileceğiniz oyunda bir hırsız karakteri birde polis karakteri olacak. Oyundaki amaç yaprak üzerine çizilen alanları ilk önce almaktır. Polisiz hırsızı yakalaması durumunda da oyun bitecek ve polis kazanmış olacaktır.

Diğer oyunlarımızdan da bahsetmek için biraz yüzeysel geçtiğimiz hırsız polis oyunu nasıl oynanır merak ediyorsanız bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

Solo Test

Solo test için kendiniz hazırlayabileceğiniz bir oyun deme şansımız maalesef yok. Oyunu dışarıdan almak zorundasınız. Eğlenceli bir zeka oyunu olan solo test 33 delikten oluşan bir tahta üzerinde oynanır. 32 piyonu birbiri üstünden atlatarak bitirmeye çalıştığımız oyunda amaç oyun tahtası üzerinde olabildiğince az piyonun kalmasıdır.

 

Harita Kapmaca

Harita kapmaca oyunu bazı yörelerde defterde imparatorluk oyunu veya ülke kapmaca oyunu olarak da bilinir. Kareli defterde oynan oyunlar içerisinde bulunan harita kapmaca elimizde bulunan imparatorluğu risk alarak büyütme üzerine kurulur. En az iki kişi ile oynan oyunda sona kalan imparatorluk oyunu kazanan taraf olacaktır.

Oyunu tüm detaylarına kadar öğrenmek için [highlight] harita kapmaca nasıl oynanır [/highlight] başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz. Kesinlikle seveceğiniz bir oyun. Manuel bir age of empires da diyebilirim.

 

adam asmaca oyunu

Adam Asmaca

Adam asmaca oyunu da geleneksel oyunlar içerisinde halen canlılığını koruyan nadir oyunlardan bir tanesidir. İki oyuncu ile birlikte oynanabilen oyunda bir sorguç rolünü üstelenecek oyuncu birde asılan adamı kurtarmak isteyen oyuncu olacaktır. Sorguç bir dizi, film, eşya, atasözü, deyim gibi kalıplaşmış bir terim sorar. Sorduğu terimin harfleri kadar yatay çizik çeker. Diğer oyuncuda teker teker harf tahmini yaparak bu terimi bulmaya çalışır. Yanlış yapılan her tahmin de asılma yolunda adamımız ölüme bir adım daha yaklaşacaktır. Bu yüzden dikkatli olmalıyız ve çok düşünmeliyiz.

 

Çizerek Anlat

[highlight] Evde oynanabilen oyunlar [/highlight] içerisine en renkli olanı hangisi derseniz cevabım kesinlikle çizerek anlat oyunu olur. Çizerek anlat da tabunun resimli hali gibi. Hatta Tabu ile sessiz sinema karışımı olduğunu söyleyebilirim. Yine en az dört kişi ve iki grup ile oynanan oyunda bir grup diğer grubun çizicisine bir nesne söyler ve bunu çizerek takım arkadaşına anlatmasını ister. Eğer anlatmayı başarırsa takımına bir puan kazandıran oyuncu başaramazsa puan alamaz ve oyun sırası diğer takıma geçer.

 

Ben Kimim

Ben kimim oyunu da arkadaşlarla oynanacak oyunlar arasında bulunur ve bu oyunlar içerisinde en neşesi yüksek olanlardan bir tanesidir. Ben kimim oyununda takım yoktur. Bireysel yarışılır. Bir oyuncu ebe seçilir. Diğer oyuncular bir ünlü belirler ve bu ismi ebenin arkasına bırakır.

Ebe olan oyuncumuz diğer oyunculara sorular sorarak kim olduğunu tahmin etmeye çalışır. Lakin buradaki kısıtlama ucu açık soruların olmamasıdır. Yani cevapları sadece evet – hayır olan sorular sormak zorundadır. Mesela şarkıcı mıyım? Sarışın mıyım? Gibi sorular. 1 dakika içerisinde kim olduğunu bu sorular ve sorulara verilen cevaplar üzerinden bulursa hanesine 1 puan yazılır. Sırasıyla her oyuncu ben kimim ebesi olur ve oyun devam eder.

 

Kulaktan Kulağa

Geleneksel oyunlar içerisinde en basiti ve hiçbir malzeme gerektirmeyenine geldi sıra. Sadece insanla oynanan bir oyun olan kulaktan kulağa aslında çoğumuzun bildiği bir oyun ancak yine de yüzeysel bir şekilde anlatmaya çalışalım.

Oyunda oyunun başındaki oyuncu bir cümle belirler ve yanındaki oyuncunun kulağına fısıldar. O da yanındakinin. Oyun bu prensip ile devam eder. Başta belirlenen cümle ile son oyuncuya gelen cümle arasında ki fark ise oldukça şaşırtıcı olacaktır.

 

Sürekli Roman

Sürekli roman oyunu kalabalıkla oynanan oyunlar içinde bulunan sanatsal bir oyundur. Sanatsaldan kastım tabi ki büyük eserler ortaya çıkarmak değil ancak belli bir hayal gücünü kullanacağınızı da belirtmek isterim.

Kulaktan kulağa oyununa benzer bir oynanışı vardır. 1. Oyuncu bir tema belirler ve üç cümlelik bir hikaye başlatır. Sonra sırasıyla diğer oyuncularda 3’er cümle ekleyerek sona kadar gelinir. Ve işte büyük bir kalabalığın ortaya çıkardığı harika bir kısa hikaye!

Bu yazımızda evde kalmayı sevenlerin ve hareketi pek sevmeyenlerin ilgisini çekecek olan oturduğumuz yerden oynanacak oyunlar nelerdir bunları incelemeye çalıştık. Umarım bu oyunlar içerisinde sizleri eğlendirebilecek olan birkaç tane oyunumuz olmuştur. Şimdiden iyi eğlenceler.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu