Oyun

Kelime Türetmece Oyunu Nasıl Oynanır?

Kelime türetmece oyunu asıl adı Scrabble olan oyun olarak biliniyor. Ülkemize ait bir oyun olmasa da 121 farklı ülkede Türkiye’de dâhil olmak üzere en çok sevilen oyunlar arasında yer alıyor. Her ülkede ülkenin kendi diline göre sunuluyor. Ülkemizde de kelime türetmece oyunu için Türkçe seçeneği sunuluyor. Arkadaş ortamında, aile ortamında kısacası bir araya gelinen her ortamda en çok tercih edilen oyunlardan biri olarak dikkat çektiğini söylemek de yanlış olmayacaktır. Ancak seveni çok olduğu gibi ilk kez oynayacak ve hatta bu oyunu hiç bilmeyenler bile bulunuyor. Biz de bugün Scrabble oyununun Türkçe versiyonu için merak edilenlerin tümünü kaleme aldık. Özellikle oyunu ilk kez oynamaya karar veren kişilerin merak ettiği detaylara yer verdik. Kısaca Scrabble nedir? Nasıl oynanır? Kaç kişi ile oynanır? Scrabble kuralları nelerdir? Scrabble oyunu hangi ülkeye aittir gibi temel sorulara yanıtlar hazırladık. Siz de merak ettiğiniz tüm bu soruların ayrıntılı yanıtlarına içeriğimizin devamından erişim sağlayabilirsiniz.

Scrabble Nedir?

Scrabble uluslar arası tanınan ve en çok tercih edilen kutu oyunlarından biridir. Aynı zamanda ödül almış bir oyun olara da biliniyor. Türkçeye Kelime türetmece oyunu olarak geçmiştir. ABD menşeli bir oyundur. İlk olarak 1943 yılında Alfred Mosher Butts’ın tasarımı ve James Brunot’ın yayımlamasıyla tanınmıştır. Oyun bugün hala 121 farklı ülkede en sevilen kutu oyunu olarak tercihe diliyor. 121 ülkede oynanmasına rağmen ne yazık ki sadece 29 farklı dil seçeneği sunuluyor. Ülkesinin dilinde sunulmayan bu oyunları, ülke vatandaşları İngilizce seçeneğini değerlendirerek oynuyor. Ülkemizde ise ayrıcalıklı olarak Türkçe seçeneği mevcuttur. Oyunun adından da anlaşılacağı üzere kutu oyunu olmasına rağmen kelime türetme hedefi bulunuyor. Peki, Scrabble oyunu kaç kişi ile oynanır? Oyunun kuralları nelerdir?

scrable oyunu nasıl oynanır

Scrabble Nasıl Oynanıyor?

Scrabble Türkçe adıyla kelime türetmece oyunu 2 ile 4 oyuncu ile oynanabilir. Oyun küçük yaşlardaki çocuklar için uygun değildir. Çünkü oyunu oynayabilmek için okuma yazması olan yaş gurupların olması gerekiyor. Bu nedenle de 8 yaşın üzerindeki herkes için uygun olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Oyuna nasıl başlanır diye soracak olursanız da hemen adımlarını sırasıyla aktaralım;

 • Öncelikle Scrabble kutu oyununu satın almanız gerekiyor.
 • Oyunun kutusunu açtığınız zaman içeriğinde 15×15 şeklinde bir tahta olduğunu ve beraberinde de ikisi joker olmak üzere 100 adet harf taşı olduğunu göreceksiniz.
 • Ayrıca bunların dışında kutuda 4 adet oyun takozu ve bir adet de harflerin içine koyulması bir kese olduğunu göreceksiniz.
 • Oyun tahtasını düz bir alana yerleştirin.
 • Oyunu kaç kişiyle oynayacaksanız her oyuncu harf takozlarından birini önüne alır.
 • Kutudan çıkan toplam 100 adet harf içe kesesine koyulur.
 • Oyuna başlayacak kişinin belirlenmesi için oyuncuların her biri torbadan rastgele bir harf seçer.
 • Çıkan harfler arasında ‘’ A’’ sesli harfine en yakın olan kişi oyunu başlatır.
 • Ancak torbadan taş çekme sırasında oyunculara joker harf ya da aynı harfler denk gelebilir. Farklı taşlar denk gelene kadar oyuncuların torbadan yeni taşlar çekmesi gerekiyor.
 • Bu aşamadan sonra oyuna kimin başlayacağı netleştikten sonra taşlar yeniden torbaya koyularak iyice karıştırılır.
 • Ardından sırasıyla oyuncuların tümü yine torbadan tam yedişer harf seçer ve kendi oyun takozuna yerleştirir.
 • Ve artık oyun başlar!
 • Oyuna başlama hakkı kazanan oyuncu takozuna dizdiği harflerden bir kelime üretir.  Ardından bu kelimenin bir harfini alarak tahtanın ortasında yer alan yıldızlı kısma yerleştirir. Başlangıç adımının puanı ise kelime puanlarının tam iki katıdır.
 • Hamlesini yapan her oyuncu torbadan yeni bir harf seçerek takozunu her zaman 7’ye tamamlamaya çalışır.
 • Her hamleden sonra sonuç skor tablosuna titizlikle not edilir. Bu işlemi oyunculardan biri yapabilse de oyun dışında birine de bu görev verilebilir.
harften kelime türetme oyunu

Hangi Taşlar Çok Puan Kazandırır?

Kelime türetmece oyununda puan almak önemlidir. Skora göre galip olan seçilir. Bu noktada en yüksek puanlı harfler de bulunuyor. Türkçe alfabesine göre kelimelerde az kullanılan harflerin puanı yüksek iken sıklıkla kullanılan harflerin puanı ise daha düşüktür. Torbada 2 adet de joker harf bulunduğunu ifade etmiştik. Joker harf denk gelen oyuncular bu harfi kelimeleri için eksik kalan herhangi bir harfi yerine kullanabilir. Ancak joker harflerin puan değeri ise oyun boyunca kesinlikle sıfırdır. Taşların puanları ise taşların üzerinde belirtilmiştir.

Ayrıca Scrabble oyun tahtasında bazı kutucuklar da daha fazla puan kazandırır. Eğer yaptığınız hamle sonucunda kelimeniz için seçilen harfler bu kutucuklara denk geldiyse, kutucuğun puan değerine göre skor hesaplaması yapılır. Buna göre yüksek puanlı özel kutucuklar ve puan değerleri ise şu şekildedir;

 • Tahtaya yerleştirilen kelimenin en az bir harfi K2kutucuğuna denk gelmişse kelimenizin toplam puanı 2 ile çarpılır.
 • Tahtaya yerleştirilen kelimenin en az bir harfi K3 kutucuğuna denk gelmişse kelimenizin toplam puanı 3 ile çarpılır.
 • Tahtaya yerleştirilen kelimenin en az bir harfi H2 kutucuğuna denk geldiyse denk gelen harfin puanı 2 ile çarpılır.
 • Tahtaya yerleştirilen kelimenin en az bir harfi H3 kutucuğuna denk geldiyse denk gelen harfin puanı 3 ile çarpılır.
evde kelime oyunu nasıl yapılır

Scrabble Oyununda Kazanan Nasıl Belirlenir?

Gelelim oyunun son aşamasına yani kimin galip olacağına! Oyunun sonunda kimin galip olacağı iki farklı seçenekle belirlenebilir. Birincisi oyunculardan birinin harf takozunda hiçbir harf kalmamasıyla ikincisi ise oyuncuların karşılıklı olacak şekilde iki kez pas geçmeleri durumunda olarak ifade edilebilir. Kendi takozunda ki tüm harfleri kullanan ve akabinde de oyunu bitiren oyuncu kendi dışındaki oyuncuların takozların da kalan harflerinin puanlarını da alma hakkına sahip olur. Ardından oyundaki tüm oyuncuların skor puanları tek tek hesaplanır. En yüksek puanı alan oyuncu ise oyunun galibi olarak seçilir.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu