Oyun

Üç Taş Nasıl Oynanır

Üç taş oyunu bilindiği gibi en kolay ve en eski zekâ oyunlarından biridir.  Oynanılması ve öğrenilmesi kolay ve kuralları oldukça basit bir oyundur. İsteğe göre toprak üzerine çizilip oynanabilir veya bir kâğıt üzerinde çizilip de oynanabilir.  Bu oyun için iki kişilik oyuncu vardır. Bu oyunda, oyuncunun üçer taşı farklı renkten olması gereklidir.  İster yazı tura atabilir, isterse de taş kâğıt makas sözcükleri ile oyuna başlayacak oyuncu belirleyebilirler.  Önemli olan rakip aralarından oyuna ilk başlayacak kişi için anlaşarak karar verilmesidir. 3 taş zekâ Oyunun amacı ise, oyuncu taşları hareket ettirerek yan yana veya alt alta veya çapraz şekilde sıralamayı yapabilmesi ve bunu ilk sıralayan oyunu kazanabilmesidir. Üç taş oyunu konsantrasyon, hafıza ve düşünme becerisi bir oyundur. Oyunun temel amacı, müsabakaları kazanmak ve renk taşları yan yana getirerek oyunu kazanmak ve puan toplamaktır. Mesela örnek verecek olursak, 1 oyun alanı ise 3×2=6 sonucuna bakarak, kırmızı-mavi oyun taşıdır.

 

Üç Taş Oyunun Kuralları Nelerdir?

Oyuncular taşlarını sırasıyla yerleştirmelidir. Oyuna başlamadan önce kura çekilir ve ilk oyuncu taşı istediği yere yerleştirebilir. Bunun ardından ise diğer oyuncu bir taş yerleştirir.  Oyundaki amaç ise eldeki taşlar bitmeden oyun hamlesi yapılmaz. Eldeki taşlar bitince ve yerleştirilince hamle yapılır. Sonra ise, oyunda sırası gelen elindeki taşı yakın boş bölüme ilk olarak çizgi üzerinden özellikle kaydırarak hareket ettirerek ilerler. Amaç, çapraz taşları dizen oyuncu oyunun kazanmasıdır.

 

3 taş oyun kuralları

Ailecek Oynanabilecek Bir Oyun

Üç taş oyunu ailecek de oynanılır. Eğer ki ailenin, geleneksel başka taş oyunu varsa bu oyun tavsiye edilir. Aileler, çocukları için ve bu oyuna tavsiye için sınıflarına yönlendirebilir.  Oyunun birçok oynanabileceği yerler vardır. Oyun bahçesinde yerlere çizilerek genelde oynanabilenlerin arasındadır. Sınıf ortamında, öğrenciler sınıf masasına çizerek de oynarlar.

Üçtaş oyunu için, taş mecburiyet değildir. Bunun yerine renkli kâğıtlar veya boncuk, küçük aksesuarlar da tercih edilebilir. Aynı çizgiler üzerinde, ilk adımda 3’ü tutturan oyuncu tamamen oyunu kazanır. Rakipte eğer 3’lü peri denirken varsa şayet o 3’lü bozulmaz. Oyunculardan 3’lü olmayanlardan birini alır. 3’lü perler dışında taş kalmamış ise, o 3’lü bozarak bir taş alabilir. Üçlemeler de, çapraz yapılan hamleler de, taşı yemek geçersizdir.

 

Dokuz Taş Oyunu İle Farklı Yanları Neler?

Dokuz taş oyununun alt kategorisi gibi görünür ama onun gibi değildir. Bu oyun, ilk zekâ oyunlarından biri haline gelmektedir. Basit ve kolay görünen üç taş oyunu, biraz karışık oyuna benzemektedir. Bu oyunu iki kişi biliyorsa eğer, sabır ve dikkat edilecek unsurlarla belirtilir. Üç taş oyunu, en basit ve en kolay oyunlardan biridir. Bu oyundaki amaç, kesişme noktaları olan yerlere taşları dik ve yatay şekilde aynı yön ekseninde sıraya dizebilmektir. Sırayla bu oyuncular, tek tek taşları dizmeye başlarlar. Sırası gelen oyuncu, elindeki taşını oyuncusunun yerine geçirir. İlk kim sırayı oluşturmuşsa, taşları doğru yapmışsa eğer o oyuncu oyunu kazanmıştır. Çocuklardan yetişkinlere, okullardan evlere, okul alanlarından sınıflara, parklardan sahillere kadar her yerde oynanabilecek bir oyundur. Zekâ ve kabiliyet gerektiren bu oyun el becerisi ister. Ailecek çocuklarınızla vakit geçirilen, eğlenceli ve el becerisi için tavsiye edilen bir oyun haline gelmiştir. Eğlenceli bir taş oyunu ile çocuklar teknolojiden bir nebze de olsa uzak kalma imkanı bulacaklardır. Aynı zamanda sizlerde onlarla oyunlar oynayabilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu