Oyun

Harita Kapmaca Nasıl Oynanır?

Bugünlerde biraz unutulmuş arka plana atılmış olsa da çocukluğumuzda oynadığımız en eğlenceli ve heyecanlı oyunlardan bir tanesi olan harita kapmaca nasıl oynanır merak ediyorsanız çok doğru bir yerdesiniz. Bu yazımızda kağıt üzerinde oynanan en güzel strateji oyunlarından bir tanesi olan harita kapmaca hakkında bilgiler vereceğiz.

Özellikle sağlık bakanlığından her gün uyarıların geldiği bugünlerde evde oynanabilecek oyunlar aratılmaya başlandı. Herkesin olduğu gibi bizimde tavsiyemiz tabi ki evinizde kalmanız. Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamınız sizi bir nevi bir kahraman yapacak. Bu hastalığın önün geçen kahramanlardan bir tanesi olabilirsiniz.

Evde kaldığınız süre boyunca da ruh sağlığınızı yerinde tutmak için oyunlar oynayabilirsiniz. Bizde bu oyunlardan bir tanesi olan harita kapmacayı sizlere anlattık. Şimdiden iyi eğlenceler.

 

Harita Kapmaca Nasıl Oynanır?

Defterde imparatorluk oyunu olarak da bilinen harita kapmaca oyununa mini bir risk oyunu da diyebiliriz. Aldığınız risk kadar oyunun içinde var oluyorsunuz veya yok oluyorsunuz.

Harita kapmaca nasıl oynanır kısmına gelecek olursak. Oyun defterde oynanan oyunlar arasındadır. Kareli bir defter işinizi görecektir. Oyuncu sayısı ise minimum iki olmalıdır lakin bizim tavsiyemiz olabildiği kadar bu sayıyı yüksek tutmanız. Oyunda diplomasi gibi çeşitli işlemler kullanabileceğiniz için bu şekilde daha eğlenceli bir oyun yaşayabilirsiniz.

Kareli bir defterin köşelerine eşit kare birimlerinde devletçikler çizilir. Her oyuncunun ana toprakları buralar olacaktır. Kendi imparatorluklarınıza isimler vererek oyunu renkli hale getirebilirsiniz.

Devlet çizildikten sonra oyuncu sıralamasına göre ilk oyuncu 1-10 arasında bir birim söyler. Bu birim sayısı oyuncunun almak istediği toprak alanıdır ancak öyle hemen kolay bir şekilde alamaz. Oyuncu söylediği miktar kadar topraklarından kaybedebilir.

Oyunun özü de aslında burada. İlk olarak oyuncu almak istediği ve aynı zamanda kaybetmeyi göze aldığı birimi söyler. Sonrasında yazı tura atar. Tura gelirse istediği birim kareler boyunca topraklarını genişletebilir. Yazı gelirse de aynı yine söylediği birim kareler kadar topraklarını küçültmek zorundadır.

Oyun bu dinamik üzerine kurulur. İstenirse oyunu renklendirmek açısında diplomasi özelliği de eklenebilir. Zaten oyunun kendi içerisinde eğlenceli bir şekilde bu kendiliğinden gerçekleşecektir. Fakat oyunun bitmesi için geriye sadece bir imparatorluk kalması gerektiğini de unutmayalım.

Oyun bu oynanış prensibi ile geriye bir devlet kalıncaya kadar devam eder. Defter üzerinde ki karelerin tamamını işgal etmeye gerek yoktur. Taktik manada ilk olarak toprak genişletmek istenebilir ancak başka bir devlet ile sınır sınıra gelindiğinde savaşta yapılabilir ve oyuncunun topraklarına girebilirsiniz.

Harita kapmaca nasıl oynanır öğrendiğinize göre arkadaşlarınızla veya ailenizle oyunu oynayabilir son derece keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. İyi eğlenceler, iyi oyunlar.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu