Oyun

Kelime Bulmaca Oyunu Nasıl Oynanır?

Kelime bulmaca oyunu nasıl oynanır sorusu pandemi döneminde sıkça sorulmaya başladı. Kelime oyunları aslında seçenekleri birden fazla olan bir oyun türüdür. Hem dijital hem de kutu oyunu olarak oynanabildiği gibi aynı zamanda evde tamamen hiçbir araç gereç olmadan da oynanabilir. Biz merak edenler için hepsinin detaylarına değindik. Kelimeleri seven, yeni kelimeler öğrenmeyi seven ve kelime oyunları oynarken eğlenen herkesin merak ettiği her detaya yer verdik. Bildiğiniz gibi son dönemde karantina günlerinde herkes yeni ve farklı etkinlikler peşinde araştırma yapıyor. Evde neler yapılabilir, nasıl etkinlikler yapılabilir, hangi oyunlar nasıl oynanabilir gibi konuların sıklıkla araştırıldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Biz de sizler için iyi bir alternatif olacağını düşündüğümüz kelime bulmaca oyunu hakkında tüm detayları ele aldık. Kelime bulmaca oyunları nasıl oynanır? Kaç kişi ile oynanır? Puanlama sistemi nasıldır? Hangi yaş gurubu ve kaç kişi ile oynanır? Siz de bu soruların ayrıntılı yanıtlarını araştırarak yazımıza denk geldiyseniz en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. İşte, kelime bulmaca oyunu için merak ettiğiniz tüm detaylar sizlerle…

harflerden-kelime-bulma

Dijital Kelime Bulmaca Oyunu

Kelime bulmaca oyunu artık mobilden de oynanabilir. Bu oyun türü için mobil telefonlarına indirebileceğiniz çok sayıda uygulama bulunuyor. Eğer evde tek başınaysanız ve bir oyun arıyorsanız hem eğlenmek hem de kelime darağacınızı geliştirmek için bu mobil oyunlarını tercih edebilirsiniz. Ücretsiz Andoid ya da İOS için sunulan kelime bulmaca oyunları olduğunu söylemek mümkün. Yapmanız gereken tek şey oyunu telefonunuza indirip hemen oynamaya başlamanız olacaktır. Herkes tarafından en çok tercih edilen kelime bulmaca mobil oyunlarından bazılarını da sizler için listeledik;

 • Mobil Kelime Gezmece oyunu
 • Mobil A Word Kelime Oyunu
 • Mobil Kelime Kutusu oyunu
 • Mobil Kelime Savaşı oyunu
 • Mobil Kelimelik oyunu
 • Mobil A Word Puzzle Institution oyunu
 • Mobil Çengel Bulmaca oyunu
 • Mobil Kelime kutusu oyunu

Tüm bu oyun seçenekleri hem Android hem de İOS için uyumludur. Hemen telefonunuzda play marketlerden indirip oynamaya başlayabilirsiniz.

resimli kelime bulmaca oyunu

Kutu Kelime Bulmaca Oyunu

Kelime bulmaca oyunu için kutu oyun kategorisine de göz atabilirsiniz. Yine kutu oyunu kategorisinde kelime bulmaca oyunları için birden fazla seçenek yer aldığını görebilirsiniz. Her kutu oyununun özellikleri ve kuralları farklılık gösterebilir. Seçeneklerine bakarak dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Eğer çocuklarınızla oynamayı tercih ediyorsanız biraz daha basit kutu oyunları arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak bunun yanı sıra sadece yetişkinler olarak kutu kelime bulmaca oyunu oynamayı planlıyorsanız daha eğlenceli ve daha zorlayıcı seçenekler arasından seçim yapmanız daha iyi olacaktır. Kuyu kelime bulmaca oyunları için bazı oyun ve fiyat seçeneklerini de sizler için sıraladık;

 • Hobi kelime üretme oyunu: 35 TL
 • 5310 redka kelime oyunu: 155,50 TL
 • 1001 kelime oyunu: 192 TL
 • Kelime oyunu seti magic words:  85 TL
 • Kelime anlatma oyunu, tabu: 84 TL
 • Aile kelime üretme oyunu: 38 TL
 • Ahşap kelime oyunu: 35 TL

Bazı kelime kutu oyun seçenekleri için online alışveriş sitelerinde sunulan fiyatlar bu şekildedir. Sizler farklı sitelere de bakarak bütçenize hitap eden bulup kolaylıkla satın almayı tercih edebilirsiniz.

Evde Kelime Bulmaca Oyunu

Kutu oyunu ya da mobil oyun istemiyorum satın alamam diyorsanız yine kelime bulmaca oyunu oynamanız için bu durum engel değildir. Kendiniz evde hiçbir oyun araç gereci olmadan da kelime oyunları üretebilirsiniz. Oyunun kurallarını kendiniz zorluk derecesine bağlı olarak belirleyebilirsiniz. Özellikle de karantina sürecinde evde bir oyun kutunuz yoksa ve kelime oyunu oynamayı istiyorsanız sadece kâğıt ve kalemden faydalanarak yine guruplar halinde bu oyunu oynayabilirsiniz. Hata çocuklu aileler, çocuklarının yaş gurubuna hitap edecek şekilde oyunu dizayn ederek oynayabilirler. Böylece çocukları hem eğlenmiş hem de öğrenmiş olacaktır.

evde kelime oyunu nasıl yapılır

Kelime Bulmaca Oyunu Kazanımları

Kelime bulmaca oyunu ya da oyunları için ne gibi faydaları, kazanımları olduğu da en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kelimeler daha iyi konuşmak için öğrenilir. Kendini daha iyi ifade edebilme noktasında da yeni kelimeler öğrenmek ve bilmek büyük avantaj sağlıyor. Kısaca tüm bu kelime oyunlarının kazanımlarından bahsetmek gerekirse;

 • Daha eğlenceli zaman geçirmenize destek olur
 • Yeni kelimeler öğrenmenizi sağlar
 • Bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını öğrenmenizi sağlar
 • Merak uyandırarak yeni kelime öğrenme isteğinizi arttırır
 • Çocukların düzeyine hitap eden kelime oyunları onların da yeni kelime ve anlamlarını öğrenerek kendilerini daha iyi ifade etmesini saplar.
 • En önemlisi de sıkıcı ve bunaltıcı karantina günlerinde faydalı bir oyun seçeneği olmasıdır demek yanlış olmayacaktır.

Siz de keyifli zaman geçirmek ve akabinde de öğrenmek için hemen dijital, kutu ya da evde kelime türetmece oyunu oynayabilirsiniz.

Şu yazılarımızda ilginizi çekebilir;

Dedektif Oyunu Nasıl Oynanır?

Jenga Oyunu Nasıl Oynanır?

Evde Kutu Oyunları Nasıl Oynanır?

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu