Fiyatlar

Mercimek Fiyatları 2022

Bunun gibi daha birçok sorunun cevabı makalemizde. Mercimek hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz!

Mercimek Nedir?

‘’Mercimek’’  yemek yapımında kullanılan, baklagiller ailesinde bulunan ‘’Lens’’ türüne ait bir bakliyattır. Nişasta bakımından zengin ve bitkisel proteinler içeren mercimek 2 türlü olarak kullanılabilir:

1.Taneleri kurutulup kuru bakliyat olarak,

2.Yeşil kısımlarının ayrıştırılarak hayvan yemi olarak…

Mercimeğin Tarihi

mercimeğin tarihi

Mercimeğin mutfak kültürüne dahil oluşu tarımın başlangıcına dayanmaktadır. Suriye’nin kuzeyindeki ‘Mureybit’ kazılarında mercimeğin ilk örneklerinden yabani mercimeğe rastlanması mercimeğin mutfaklarda kullanımının M.Ö yaklaşık 10500 yıllarına dayandığı tahmin ediliyor. Ayrıca yapılan araştırmalarla mercimek ticaretinin M.Ö 5000 yıllarında yapılmaya başlanıldığını gösteriyor.

Evde Mercimek Nasıl Yetiştirilir?

Mercimeğin ne olduğunu anlattın tarihinden bahsettin. E peki kardeşim ben kendim nasıl yapacağım bu mercimeği ya da öyle bir şey mümkün mü? Tabi ki mümkün. Gelin birlikte evde nasıl kendi organik mercimeğimizi yetiştireceğimize bakalım. Bu kısımda aşama aşama görsellerle anlatacağım konuyu. Öncelikle lazım olan malzemeleri öğrenelim:

  1. İçinde mercimeğimizi yetiştireceğimiz bir nesne (Vazo, saksı, pet şişe vb. Bir kap çok derin olmasına gerek yok.)

    2. ‘Pamuk’ (Bu mercimeğimizin filizlenmesi için toprak görevi görecek.)

    3.Tabi ki bitkinin gelişmesi için ve kuruyup ölmemesi için ‘Su’

    4.Bir bitkinin oluşması için öncelikle elimizde bir tohum olması lazım bu yüzden tohum görevinde kullanacağımız bir miktar mercimek.

Mercimek Türleri

Besin değeri açısından çok zengin bir baklagil olan mercimeğin ‘kırmızı, yeşil, sarı ve kahverengi’ olmak üzere 4 farklı türü bulunur.

KIRMIZI MERCİMEK

kırmızı mercimek

Kabuksuz ve nişasta oranı az olan kırmızı mercimek, çorbalar için 10 dakika, salatalar için 8 dakika pişirilmesi halinde çok doğal ve leziz bir tadı almaktadır. Lif içeriğinin yüksek olması ayrıca tokluk hissini arttırması  nedeniyle kilo vermeye yardımcıdır ve diyetlerde de 1 numaralı karbonhidrat kaynaklarındandır. 

YEŞİL MERCİMEK

Fazla pişirilmesi durumunda dahi yapısının ve tadının bozulmaması nedeniyle ev hanımlarını yemeklerinin fazla pişince bozulması halinde yemeksiz kalma derdinden kurtaran bir kahramandır. A,B,C ve K vitamini bakımından zengin olan yeşil mercimek, fosfor, kalsiyum, çinko ve potasyum gibi birçok minerali de bolca barındırmaktadır.

SARI MERCİMEK

Kırmızı mercimek gibi kabuksuz olan sarı mercimek nişasta bakımından zengin ve fındık tadına benzeyen tadıyla yemeklerimize lezzet katmaktadır. Fazla pişirildiğinde dağılma özelliğine sahip olması nedeniyle püre yemeklerinde en çok tercih edilen baklagillerdendir.

KAHVERENGİ MERCİMEK

Çok küçük taneleri ve tatlımtırak aroması ile piştiği zaman çok fazla yumuşamayan kahverengi mercimek  50 dakika piştiğinde çorbalar için, 35 dakika piştiğinde ise salatlar için ideal kıvam ve lezzete sahip hale gelmektedir.

Mercimeğin Faydaları
  • Kaynatılarak suyunun içilmesi halinde öksürük gibi solunum problemlerine anında çözüm getirir ve göğüs bölgesinde oluşan ağrıları, sızıları dindirir.
  • Tohum halinde her gün 20-30 tane yutulması durumunda  mide sağlığı alanında büyük görevler üstlenerek mide ağrılarına ve reflü, gastrit gibi sindirim hastalıklarına fayda sağlamaktadır.
  • Besin değeri ve protein bakımından yüksek olan mercimek kasları çalıştırarak güç verir, ATP üretimini arttırır ve kişiyi zinde dinç tutar
  • Emziren anneler için anne sütünü arttırmakla beraber içerisindeki bebeğe fayda sağlayacak mineral miktarını arttırmaktadır.
  • Hamile annelerin tüketmesi durumunda ise anne rahmindeki bebeğe iskelet ve kas oluşumunda olumlu etkiler sağlayarak bebeğin sağlıklı doğmasını sağlar. 
  • Özellikle günümüzde kalp krizi ile oluşan ölümlerin artması ve bu ölüm şekline dahil olmamak için mercimek kullanımını mutlaka arttırmalıyız çünkü mercimek kalp ve damarların onarılmasında büyük fayda sağlayan bir besin olmasıyla da öne çıkıyor.
  • Bir üst maddeyle bağlantılı olan bu maddemizde mercimeğin kan akışını hızlandırma özelliğini belirtmek isteriz.

Ve daha sayılmayacak kadar onlarca faydası bulunan mercimek çok önemli karbonhidrat kaynaklarındandır. Mutlaka tüketimini arttırmanızı öneririz.

Mercimeğin Zararları

Onlarca faydasını saydığımız mercimeğin tabi ki her doğal besin gibi az da olsa zararları bulunmaktadır.

Bu kısımda madde madde belirtmeye ihtiyaç duymuyoruz. Çünkü mercimek doğal bir besin olduğu için maddelerle sıralayacak kadar zararı bulunmuyor. Sadece fazla tüketilmesi halinde ortaya çıkan birkaç yan etkisi vardır.

Gaz sorunun çıkması

Böbrek rahatsızlıkları

Potasyum zehirlenmesi gibi yan etkileri bulunuyor.

Mercimeğin Özellikleri

70 cm ye kadar uzayabilen mercimek filizi yumuşak ve ince bir sapa sahiptir. Dallanması ise geniş alanlara yayılabilir. Gövdeleri dik ve tüylü bir yapı halindedir. Çiçekleri yaprak altından çıkarak meyve vermektedir. Çıkan mercimekler yassı ve disk şeklinde olur. Büyüklük, şekil ve renklerine göre isimlendirilirler. Besin değeri olarak zenginlikleri öne çıkmaktadır:

mercimeğin özellikleri

Diğer ürün fiyatları hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için hemen tıklayabilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu