Oyun

İsim Şehir Oyunu Nasıl Oynanır?

Çocukluğumuzun vazgeçilmez oyunlarından bir tanesi olan isim şehir oyunu nasıl oynanır merak ediyorsanız tam doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere efsaneleşmiş olan bu oyunu anlatmaya çalışacağız. Tabi bu yazıyı okurken zamanda küçük bir yolculukta yapabilirsiniz.

Dönemimizde tabi ki teknolojinin gelişmesi ile kullanım alışkanlıkları gibi eğlenceli alışkanlıkları da değişti. Artık mobil veya pc oyunları daha fazla hayatımızın içinde. Önceki gibi defterde oynanan oyunlar mazide kaldı diyebiliriz. Teneffüs aralarında sınıfı saran kahkahaların yerini de mobil cihazlardan çıkan çatışma sesleri aldı. Bakınız PUBG.

Ama halen bir damar olduğunu biliyoruz. Geleneksel oyunlar nelerdir merak eden bir topluluk halen var. Bunların eğlencesinden mahrum kalmak istemeyenler. Sadece çocuklar ile de sınırlı değil bu arada. Yetişkinler içinde inanılmaz eğlenceli ve ufuk açıcı bir oyun. Dilerseniz isim şehir oyunu oynanışı hakkında küçük küçük bilgiler vermeye başlayalım.

 

İsim Şehir Oyunu Kaç Kişi İle Oynanır?

Oyunu oynayabilmeniz için en az iki kişi olmanız gerekiyor. Tabi ki insan sayısını ne kadar fazla tutarsanız oyunda bir o kadar eğlenceli hale gelecektir. İki kişi ile bu oyundan pek zevk alamazsanız iki kişilik kart oyunları da ilginizi çekebilir. Bu konu üzerine yazdığımız içeriği de bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dediğimiz gibi minimum iki kişi ile oynanabilmektedir. Oyuncu sayısında üst sınır ise bulunmamaktadır.

 

isim şehir oyun tablosu

İsim Şehir Oyunu Tablosu Nasıl Hazırlanır?

İsim şehir oyunu tablosu hazırlarken yapmanız gereken ilk şey nelerden sorumlu olduğunuzu belirlemeniz olacaktır. İstediğiniz konuları ekleyebilirsiniz ancak oyun genelde şu ana temalar üzerinden oynanmaktadır.

  • İsim
  • Şehir
  • Hayvan
  • Bitki
  • Eşya
  • Ünlü
  • Ülke
OKUMALISIN  Sessiz Sinema Nasıl Oynanır?

Tabi siz oyunu zorlaştırmak isterseniz futbolcu, atasözü, araba markası gibi farklı kategoriler ekleyerek kendi stilinizi yaratabilirsiniz. Bu kriterlerin yan yana yazılmasının ardından son bölüme de puan kısmı ayrılır ve tablo çizimi tamamlanmış olur. Ve işte artık oyunu oynama zamanı. Gelin hep birlikte isim şehir nasıl oynanır öğrenelim.

 

İsim Şehir Hayvan Nasıl Oynanır?

Oyunun başlangıcında öncelikli olarak bir oyuncunun harf belirlemesi gerekmektedir. Bir oyuncu seçilir ve sonrasında sırayla her oyuncu bu görevi yerine getirir.

Seçilen oyuncu içinden A-Z arasında tüm harfleri saymaya başlar. Diğer oyunculardan da bir tanesi dur deme görevini üstlenir. Rastgele bir yerde dur dedikten sonra oyuncu kaldığı harfi söyler ve yarış başlar.

Örneği E harfinde mi durdu; Diğer oyuncular E harfi ile başlayan şehirler, isimler, hayvanlar ve diğerlerini bulmak zorundadır. Tablo bu şekilde doldurulmaya çalışıldıktan sonra ilk bitiren oyuncu Bitirdim! Der ve 20’den geriye saymaya başlar. Herkesin tabloyu doldurması beklenmez çünkü birazdan isim şehir puan hesaplama bölümünde de belirteceğimiz gibi eksik bölgeler puansız bırakılır. Bu da oyuncular arasındaki sıralamayı belirleyen ana aktörlerden bir tanesidir.

Oyun bu şekilde belirlenen el sayısınca oynanır. Şimdi gelin hep birlikte oyun içinde ve sonunda puan hesaplaması nasıl yapılır öğrenelim.

 

isim şehir oyun kuralları

İsim Şehir Oyunu Puan Hesaplaması

Oyunun içindeki puan hesabında başlayacak olursak şöyle sıralayabiliriz. Doldurulan her bölüm 10 puan olarak hesaplanır. Lakin burada bir diğer kuralda işin içine giriyor. Eğer aynı cevabı en az iki oyuncu vermişse artık o cevabın puan değeri 5 puandır.

Eğer oyunu ilk bitiren oyuncunun saydığı 20 saniye içerisinde diğer oyuncular tablolarını dolduramaz ise dolduramadıkları bölümlerden sıfır puan alırlar.

En sonunda satırdaki tüm puanlar toplanır ve puan bölümüne yazılır. Oyunun bitişinde ise tüm puanlar alt alta toplanarak oyuncular arasında ki sıralama belirlenir.

OKUMALISIN  Harita Kapmaca Nasıl Oynanır?

İsim şehir oyunu nasıl oynanır öğrendiğinize göre evde oynanabilecek oyunlar arasına hemen ekleyin ve özellikle evde kalmanız gereken şu günlerde zamanınızı eğlenceli bir şekilde geçirin.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu