Oyun

İsim Şehir Oyunu Nasıl Oynanır?

Çocukluğumuzun vazgeçilmez oyunlarından bir tanesi olan isim şehir oyunu nasıl oynanır merak ediyorsanız tam doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere efsaneleşmiş olan bu oyunu anlatmaya çalışacağız. Tabi bu yazıyı okurken zamanda küçük bir yolculukta yapabilirsiniz.

Dönemimizde tabi ki teknolojinin gelişmesi ile kullanım alışkanlıkları gibi eğlenceli alışkanlıkları da değişti. Artık mobil veya pc oyunları daha fazla hayatımızın içinde. Önceki gibi defterde oynanan oyunlar mazide kaldı diyebiliriz. Teneffüs aralarında sınıfı saran kahkahaların yerini de mobil cihazlardan çıkan çatışma sesleri aldı. Bakınız PUBG.

Ama halen bir damar olduğunu biliyoruz. Geleneksel oyunlar nelerdir merak eden bir topluluk halen var. Bunların eğlencesinden mahrum kalmak istemeyenler. Sadece çocuklar ile de sınırlı değil bu arada. Yetişkinler içinde inanılmaz eğlenceli ve ufuk açıcı bir oyun. Dilerseniz isim şehir oyunu oynanışı hakkında küçük küçük bilgiler vermeye başlayalım.

İsim Şehir Oyunu Kaç Kişi İle Oynanır?

Oyunu oynayabilmeniz için en az iki kişi olmanız gerekiyor. Tabi ki insan sayısını ne kadar fazla tutarsanız oyunda bir o kadar eğlenceli hale gelecektir. İki kişi ile bu oyundan pek zevk alamazsanız iki kişilik kart oyunları da ilginizi çekebilir. Bu konu üzerine yazdığımız içeriği de bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dediğimiz gibi minimum iki kişi ile oynanabilmektedir. Oyuncu sayısında üst sınır ise bulunmamaktadır.

isim şehir oyun tablosu

İsim Şehir Oyunu Tablosu Nasıl Hazırlanır?

İsim şehir oyunu tablosu hazırlarken yapmanız gereken ilk şey nelerden sorumlu olduğunuzu belirlemeniz olacaktır. İstediğiniz konuları ekleyebilirsiniz ancak oyun genelde şu ana temalar üzerinden oynanmaktadır.

 • İsim
 • Şehir
 • Hayvan
 • Bitki
 • Eşya
 • Ünlü
 • Ülke

Tabi siz oyunu zorlaştırmak isterseniz futbolcu, atasözü, araba markası gibi farklı kategoriler ekleyerek kendi stilinizi yaratabilirsiniz. Bu kriterlerin yan yana yazılmasının ardından son bölüme de puan kısmı ayrılır ve tablo çizimi tamamlanmış olur. Ve işte artık oyunu oynama zamanı. Gelin hep birlikte isim şehir nasıl oynanır öğrenelim.

İsim Şehir Hayvan Nasıl Oynanır?

Oyunun başlangıcında öncelikli olarak bir oyuncunun harf belirlemesi gerekmektedir. Bir oyuncu seçilir ve sonrasında sırayla her oyuncu bu görevi yerine getirir.

Seçilen oyuncu içinden A-Z arasında tüm harfleri saymaya başlar. Diğer oyunculardan da bir tanesi dur deme görevini üstlenir. Rastgele bir yerde dur dedikten sonra oyuncu kaldığı harfi söyler ve yarış başlar.

Örneği E harfinde mi durdu; Diğer oyuncular E harfi ile başlayan şehirler, isimler, hayvanlar ve diğerlerini bulmak zorundadır. Tablo bu şekilde doldurulmaya çalışıldıktan sonra ilk bitiren oyuncu Bitirdim! Der ve 20’den geriye saymaya başlar. Herkesin tabloyu doldurması beklenmez çünkü birazdan isim şehir puan hesaplama bölümünde de belirteceğimiz gibi eksik bölgeler puansız bırakılır. Bu da oyuncular arasındaki sıralamayı belirleyen ana aktörlerden bir tanesidir.

Oyun bu şekilde belirlenen el sayısınca oynanır. Şimdi gelin hep birlikte oyun içinde ve sonunda puan hesaplaması nasıl yapılır öğrenelim.

isim şehir oyun kuralları

İsim Şehir Oyunu Puan Hesaplaması

Oyunun içindeki puan hesabında başlayacak olursak şöyle sıralayabiliriz. Doldurulan her bölüm 10 puan olarak hesaplanır. Lakin burada bir diğer kuralda işin içine giriyor. Eğer aynı cevabı en az iki oyuncu vermişse artık o cevabın puan değeri 5 puandır.

Eğer oyunu ilk bitiren oyuncunun saydığı 20 saniye içerisinde diğer oyuncular tablolarını dolduramaz ise dolduramadıkları bölümlerden sıfır puan alırlar.

En sonunda satırdaki tüm puanlar toplanır ve puan bölümüne yazılır. Oyunun bitişinde ise tüm puanlar alt alta toplanarak oyuncular arasında ki sıralama belirlenir.

İsim Şehir Oyunu Kuralları

Oyunun aslında birçok kuralı vardır ancak bunlar yazılı olmayan kurallardır. Yani size oyun üzerinde istediğiniz kural getirebilir zorlaştırabilir veya kolaylaştırabilirsiniz. Yine de şöyle isim şehir oyunu kuralları nelermiş bir göz gezdirelim.

 • Öncelikle oyundan gerçekten zevk almak istiyorsanız internetten bakmamaya daha doğrusu kopya çekmemeye çalışın. Sonuçta kazanmanızda daha önemli olan şey eğlenmek. Kopya çektiğiniz zaman ise eğlencenizi azaltmış olursunuz. Aynı zamanda kendinizi denemeniz ve beyin fırtınası yapmanız konusunda da kopa çekmemenizi tavsiye ederiz.
 • Genellikle ilk oyuncu bitirdikten sonra diğer oyuncuların bitirmesi için 30 saniye kuralı verilir. Siz kendi zevkinize göre bu kuralı sadece son oyuncu içinde uygulayabilirsiniz.
 • Oyunda tüm oyunculardan farklı cevap vermişseniz kategori başına 10 puan diğer oyunculardan bir tanesi ile aynı cevabı vermişseniz cevaptan 5 puan alırsınız.
 • Bu kuralı 10 puanı aynı yazan oyuncular arasında bölerek uygulayanlarda vardır ancak bazen tam bölünmeler gerçekleşmediği için doğrudan 5 puan yazmak daha mantıklı olacaktır.

İsim şehir oyunu kuralları genel olarak bu şekilde. Üstte de belirttiğimiz gibi dilerseniz kendi zevkinize göre farklı kurallar ekleyebilir oyunu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Alternatif İsim Şehir Kategorileri

Alternatif isim şehir oyunu kategorileri eklemek mümkün mü? Oyunda sıkça kullanılan kategoriler şöyle sıralanabilir.

 • İsim
 • Şehir
 • Hayvan
 • Eşya
 • Bitki

Genelde oyunun içerisinde bunlar bulunur. Lakin siz daha farklı kategoriler eklemek isterseniz sizlere şu şekilde önerilerimiz olacak.

 • Ünlü
 • Ülke
 • Başkent
 • Futbolcu
 • Takım
 • Dizi
 • Film
 • Kitap
 • Yazar

Yukarıda yazdığımız seçeneklerin daha zorlayacağını olduğunu eminim ilk bakışta anlamış olmalısınız. Lakin daha dar bir alanı seçtikleri için genel kültür seviyenizi arttırmanızda yardımcı olabilir. Mesela Ö harfi çıktığında yazar kısmında Ömer Seyfettin’i kullanabilir veya bilmiyorsanız diğer oyuncular yazdığı için öğrenebilirsiniz.

Veya futbol tutkunu iseniz Futbolcu ve futbol takımı başlıkları ekleyebilir daha eğlenceli bir oyun oynayabilirsiniz. Bunu genelde futbolla alakalı olan arkadaş ortamlarında uygulamanızı da önerdiğimizi ekleyelim.

İsim Şehir Oyunu Cezaları

İsim şehir oyunu genelde yaş olarak 10-15 yaşlarının oynadığı bir oyun olduğu için öyle büyük abartılı cezalar vermek sadece işkence olur. Lakin oyunun eğlencesini ve gerilimi arttırmak için küçük cezalar ekleyebilirsiniz.

Bunlardan bir tanesine örnek verecek olursak; bir elde puanı en düşük olan oyuncudan -10 puan silebilirsiniz. En yüksek oyuncu ise +5 veya +10 puan alabilir. Bu oyunda rekabeti fazlasıyla arttırabilecek bir kuraldır.

Ya da tüm oyun genelde kaybedenin tek ayak üzerinde 10 dakika kalması istenebilir. Ya da masanın etrafında durmadan 10 tur atmasını da isteyebilirsiniz. Böyle küçük cezalar ve yeni kurallar ekleyerek oyunu zevkli hale getirebilirsiniz. Aslında her şey size ve hayal gücünüze kalmış diyebiliriz.

İsim şehir oyunu nasıl oynanır öğrendiğinize göre evde oynanabilecek oyunlar arasına hemen ekleyin ve özellikle evde kalmanız gereken şu günlerde zamanınızı eğlenceli bir şekilde geçirin.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu