Akıllı Cihazlar

Helium Anten Nedir?

Helium, internete veri iletmek ve internetten almak (örn. Endüstriyel IoT) için düşük güçlü akıllı cihazlar kullanan merkezi olmayan bir kablosuz ağdır. Helium Ağı için kapsama sağlayıcıları “madenciler” olarak bilinir. Madenciler, Helium jetonlarıyla (kripto para birimi HNT olarak kısaltılır) ödeme karşılığında kapsama sağlamak üzere RF radyo sinyallerini kullanmak için bir Helium Etkin Noktası satın alır. Madenciler, daha fazla Helium etkin noktası ile iletir ve alırlarsa daha fazla miktarda HNT kazanırlar, bu nedenle etkin nokta yerleşimi ve anten gücü, HNT kazanma potansiyelinde kilit faktörlerdir.

Kapsam Kanıtı nasıl çalışır?

Kapsam Kanıtı, madencinin Hotspot’larının konumlarını ve bu konumdan oluşturdukları kablosuz ağ kapsamını dürüstçe temsil ettiğini doğrular. Bu kapsama doğrulaması önemlidir, çünkü Helium Ağının çalışması için, ağa bağlı cihazlar için istikrarlı ve güvenilir kapsama alanı sağlamak için Sıcak Noktaların uygun şekilde yerleştirilmesi gerekir. Helium Ağı, bu düşük veri kullanımlı cihazları, WiFi’nin erişilemeyeceği ve hücresel verinin aşırı derecede pahalı olacağı kilometrelere kadar uzun mesafelerde bağlamak için ucuz bir seçeneğe izin verir.

Hangi Helium Hotspot en iyisidir?

Piyasadaki her bir madenci markası arasında performans farkı varsa çok azdır. Bazı Hotspot’lar, dış mekân kullanımı için derecelendirilme veya hücresel bağlantı seçeneği dâhil olmak üzere farklı yetenekler veya yükseltmeler sunar. Helium Miner Hotspot şehir içi 2km açık arazi alanında ise 15 km kapsama alanına sahip yüksek performanslı bir LoRaWAN hotspot cihazıdır. LongFi teknolojisiyle uyumludur, güvenilir ve verimli bağlantı sağlar.

Hangi anten en iyisidir?

Helium antenler araçlar gibidir; doğru iş için doğru araca ihtiyacınız var. Bir helium antenin kazancı arttıkça, antenin dikey yolu daralır (bu, antenin iletebileceği ve alabileceği açıdır). Anteninizin dikey yolu çok düşükse, bağlanmaya çalıştığınız etkin noktaları aşabilir veya altına düşebilirsiniz. Yoğun nüfuslu şehir ortamları için 868 Mhz 6 dBi Anten, daha kırsaldaki uygulamalar için 868 Mhz 8 dBi Anten tercih edebilirsiniz.

Hotspot’unuz birbirine ne kadar yakın olmalı?

Daha önce de belirtildiği gibi, ne kadar çok etkin nokta ile etkileşime girerseniz, o kadar fazla HNT kazanırsınız. Bu kuralın bir uyarısı var. Başka bir etkin noktaya çok yakınsanız, 300 metreden daha yakınsanız, artık o konumdaki mevcut HNT için rekabet edersiniz. Helium ağı, madencileri kapsama alanı sağladıkları ve Helium Ağının oluşturulmasına yardımcı oldukları için ödüllendiriyor. Aynı konumdaki birden fazla Hotspot, ağ oluşturmaya yardımcı olmaz. Hotspot’unuzu en yakın Hotspot’tan en az 300 metre uzağa yerleştirin.

Başarı Mühendislik, 2007 yılından beri uzman ekibiyle profesyonel mühendislik çözümlerini sizler için sunmaktadır. Enerji ve güç otomasyonları, telekominasyon sistemleri ve endüstriyel Iot gibi alanlarda ihtiyaç duyduğunuz destek için Başarı Mühendisliğe +90 216 469 7450 telefon numarası ya da [email protected] mail adresinden ulaşabilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu