Oyun

Hırsız Polis Oyunu Nasıl Oynanır?

Sizinle şöyle küçüklüğünüze doğru bir yolculuk yapalım. Hırsız polis oyunu nasıl oynanır anlatırken zaten bu yolculuğun içinde pek çok durağımız olacak. Mesela akşamları gidilen misafirliklerde uzun zamandır görülmeyen akranla yan odada oynamış olabilirsiniz bu oyunu. Veya defterde oynanan oyunlar içinde en eğlenceli olanlardan bir tanesi olduğu için okulda oynamış olabilirsiniz. O ikinci ders sonrası gelen uzun teneffüsleri bu tarz kağıt kalemle oynanan oyunlar ile doldurduğunuza eminim.

Çocukluğunu bu şekilde geçmişse geleneksek oyunların çoğunu biliyor olabilirsiniz ancak unutanlara hatırlatmak, bilmeyenlere de baştan öğretmek için hırsız polis nasıl oynanır yazımızı hazırladık. Şimdiden iyi eğlenceler.

Hırsız Polis Kaç Kişi İle Oynanır?

Oyun hırsız ve polis karakterleri üzerinden oynandığı için iki kişi ile oynanabilmektedir. Kendinize göre oyunu kişiselleştirmek isterseniz müfettiş veya patron gibi karakterler de ekleyebilir oyuncu sayısını arttırabilirsiniz ancak en güzel ve mantıklı olanı yine iki kişi ile oynamaktır.

 

Hırsız Polis Oyunu Oynamak İçin Ne Gerekir?

Öncelikle üstte de dediğimiz gibi iki oyuncu ile oynanır. Bir kişi ile oynanan oyunlar arasında olmadığı için yalnızsanız bu oyunu oynayamazsınız. Sonrasında size bir defter ve kalem lazım olacak. Defter yaprağının üzerine ise bir oyun alanı oluşturmak zorundasınız. Alanın hazırlanışı ise şöyle;

İlk olarak kağıdın alt ve üst kısmına hırsız polis merkezleri yazmanı gerekiyor. Oyuncular buralardan çıkacak. Sonra kağıda karışık bir şekilde farklı merkezler yazılmaya başlanır.

Bunlar; İtfaiye, Banka, Ev, AVM, Stadyum, Postane gibi alanlar olabilir.

Bu şekilde oyun zemini hazırlandıktan sonra son olarak size lazım olan şey sayfa sayıları görünen bir kitap olacak. Tüm malzemeleri bir araya getirdikten sonra oyuna başlayabilirsiniz. Bizde Hırsız polis oyunu nasıl oynanır bölümüne geçebiliriz

 

Hırsız Polis Oyunu Nasıl Oynanır?

Oyun zemini hazırlanmış ve kitap ele alınmışsa önce oyuna kimin başlayacağı belirlenir. Bu arada oyunculardan bir tanesi hırsız bir tanesi de polis olacaktır. Önce polis sonra hırsız kitaptan rastgele bir sayfa açar. Sayfa numarasının sonundaki rakam esas alınarak oynandığı için sıralama belirlenirken de bu esas alınır. Yani son sayıdaki rakamı kim büyük açar ise oyuna ilk o başlar.

Sonrasında oyuna geçilir. Hırsız ve polis sırasıyla kitaptan rastgele bir sayfa açar ve son rakamına bakar. Gelebilecek rakamlar 0-9 arası olduğu için her rakamın %10 şansı var diyebiliriz. 9 en güzel seçenektir tabi. Oyuncuya 9 hamle şansı verir. 0 ise oyuncuyu hareket ettirmez ve diğer oyuncuya sıra geçer.

Bu şekilde belirlenen sayılara göre küçük küçük noktalar koyularak zeminde belirlenen alanlar ele geçirilmeye çalışılır.

Noktaları iki oyuncu da standart büyüklükte koymalıdır. Bu döngünün sonunda en fazla alanı ele geçire oyuncu kazanır. Bir diğer senaryo ise polisin hırsızı yakalamasıdır. Direkt onu yakalama yolunu da seçebilir ancak bunun bir hayli zor olduğunu da ekleyelim.

 

Bu yazımızda sizler için hırsız polis oyunu nasıl oynanır bunu anlatmaya çalıştık. [highlight] Defterde oynanan oyunlar [/highlight] yazımızı okuyarak daha farklı ve eğlenceli oyunları öğrenebilir arkadaşlarınızla birlikte eğlencenin doruklarına çıkabilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu