Oyun

Tabu Nasıl Oynanır?

Çoklu kart oyunları arasında en beğendiklerimizden bir tanesi olan tabu nasıl oynanır konusunda bilgiler vermek için bu yazıyı hazırlamaya karar verdik. Özellikle bugünlerde mümkün olduğunca evden çıkmamamız gerekiyor. Uzmanlarda bu konu hakkında bilgi üstüne bilgi veriyorlar. Tabi uzun bir süre evde kalmakta hem psikolojik hem fizyolojik olarak sıkıntılar yaratabilir. Bu sebeple ruhunuzu sürekli canlı tutmak zorundasınız. Bunu da eğlenerek sağlayabilirsiniz.

Bizde evde kaldığınız bu süreç boyunca sizin yardımcınız olacak oyunlardan bir tanesi olan tabu kelimeleri nasıl anlatılır ve nasıl oynanır sorularına cevaplar vermeye çalıştık. Umarım eğlencenin doruklarına ulaşır ruhunuzu canlı tutmayı başarırsınız.

 

Tabu Kaç Kişi İle Oynanır?

Tabu oyununu oynayabilmek için minimum dört kişi olmanız gerekmektedir. Oyuncu sayısını çift olacak şekilde sınırsız tutabilirsiniz. Ne demek istiyoruz? Yani Tabu grup olunan bir oyundur. Her grup iki kişiden oluşacaktır. Bu yüzden yarışabilmek içinde iki grup ve dört kişi gerekmektedir. Bunu sekiz kişi dört grup veya daha fazlası şeklide de ayarlayabilirsiniz.

Tabu Kartları Hazırlama

Tabu kartları hazırlama kısmı ise oldukça basittir. Tabi dilerseniz oyunun hazır halini satın da alabilirsiniz. Oyun marketlerinde veya kırtasiyelerde kutu halinde bulabilirsiniz. Veya artık günümüzde teknolojinin imkanlarından yararlanarak mobil üzerinden oyunu indirip daha hızlı bir şekilde oynayabilirsiniz. Tercih size kalmış.

Fakat bu iki seçeneği de yapmak istemiyorsanız ve karşı tarafın anlatacağı kelimeyi siz belirlemek istiyorsanız yapmanız gerekenler şöyle.

Önce oyuncudan anlatmasını isteyeceğiniz kelimeyi belirliyorsunuz ve kağıda büyük bir şekilde yazıyorsunuz. Mümkün olduğunca anlatması zor bir kelime olmasına dikkat edin. Sonrasında ise oyuncu bu anlatımı gerçekleştirirken kullanması yasak olan kelimeleri belirliyorsunuz. Bunların sayısını kendiniz belirleyebileceğiniz gibi standart rakam beştir. Yani beş tane de yasaklı kelimeyi ana kelimin altına yazıyorsunuz. Sonrasını getirmek içinde tabu nasıl oynanır bölümümüzü okumaya geçebilirsiniz.

 

tabu kartları hazırlama

Tabu Nasıl Oynanır?

Kağıda yasaklı kelimeler ve anlatılacak kelime yazıldıktan sonra karşı grubun anlatıcısına bu kağıt verilir. Kelimeyi görür görmez süre başlayacaktır. Genellikle tek kelimelik oyunlarda süre 30 saniye ile 1 dakika arasında değişmektedir. Siz bunu kendi zevklerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Kağıdı gören oyuncu belirlenen süre içerisinde yasaklı kelimeleri kullanmadan ana kelimeyi takım arkadaşına anlatmaya çalışır. Eğer anlatıcı sizseniz size küçük bir taktik vereyim anılarınızdan yola çıkın. Takım arkadaşınız ile ortak bir geçmişiniz varsa çağrışım yaptıracak şeyler bulmanız zor olmayacaktır.

Bir diğer tüyo ise önce yasaklı kelimeleri buldurmanız. Tabu kuralları arasında sayabileceğimiz bir diğer madde de bununla alakalı aslında. Eğer anlatılanı anlamaya çalışan oyuncu yasaklı kelimeleri söylerse yasak kalkar. Anlatıcı bu kelimeleri de kullanarak anlatımını sürdürebilir. Ana kelimeyi zorlayan kelimeler olduğu için yasaklı kelimeleri buldurmanız daha kolay olacaktır. Süreyi bitirmeden hızla anlatırım diyorsanız bu yolu da tercih edebilirsiniz. Tabu kelimeleri nasıl anlatılır diye bana sorarsanız ise bence direkt olarak ana kelimeyi çağrıştıran ve arkadaşınızın bilebileceği kelimeler üzerinden anlatım seçeneğini seçin.

Kağıtla oynanan oyunlar arasında en heyecanlı ve diyaloğa bağlı oyunlardan bir tanesi olan tabu kuralları nelermiş gelin birde son olarak bunlara bakalım.

Tabu Kuralları

Tabu kuralları aslında esnektir. Yani oyundan aldığınız zevke göre de değiştirebilir, üzerinde oynama yapabilirsiniz. Biz yine de genel kuralları şöyle kısaca yazalım.

  • Beden dili kullanmanız yasaktır. Yani kelimenin bir eşya ise şeklini filan elinizle işaret edemezsiniz. Veya bulunduğunuz mekanda ki bir öğe ile ilişkili ise onu işaret edip ipucu veremezsiniz.
  • Kelimeler arası ses benzetmesi yapamazsınız. Mesela anlatılması istenen kelime kavak, anlatıcı burada kabak kelimesine benziyor diyemez. Aynı şekilde harfi düşür, harf ekle, heceyi çıkar gibi dil bilgisi alakalı komutlarda veremez.
  • Anlatılanı anlamaya çalışan oyuncu kelimenin tam doğru halini söylemek zorundadır. Her hangi bir ek almış halini söylerse doğru kabul edilmez ve anlatıcı anlatmaya devam eder.
  • Anlatılması istenen kelimenin başka dillerde ki karşılığı söylenerek anlatım yapılamaz. Zaten bu şekilde yapılırsa bir anlamı kalmaz.
  • Ve son olarak oyuncu anlatması gereken kelimeyi anlatırken rakip takımdan bir oyuncu yasak kelimeleri kullanıyor mu kullanmıyor mu diye takip eder.

Oyunu zorlaştırmak ve kolaylaştırmak isterseniz yeni kurallar ekleyip bazılarını da çıkarabilirsiniz. Oyunu siz oynuyorsunuz ve bunu en çok nasıl eğlenecekseniz o şekilde yapın.

Artık Türkçe parti oyunları arasında başı çeken tabu nasıl oynanır öğrendiğinize göre artık sıkılmadan evde kalabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler, bol şanslar.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu