Oyun

Papaz Kaçtı Nasıl Oynanır? Kaç Kişi İle Oynanır?

İskambil oyunları zaman geçirme açısından sıkça tercih ettiğimiz oyunlardır. Gerek arkadaş ortamına kattığı hava ile gerek eğlencesi ile çoğumuzun bildiği oyunlar vardır. Bunlardan bir tanesi olan papaz kaçtı nasıl oynanır? Hiç merak ettiniz mi?

Kağıt oyunlarına ilgisi olanlar muhakkak papaz kaçtı oyunu hakkından birkaç bilgiye sahiptirler. En azından kartların anlamları konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi varsayarak bu yazımızda sizler için papaz kaçtı kaç kişiyle oynanır? Papaz kaçtı nasıl oynanır? Sorularının detaylı cevaplarını aradık.

 

Papaz Kaçtı Kaç Kişi İle Oynanır?

Kişi sayısı sınırsız tutulabilir. İki kişi ile ve dört kişi ile oynaması daha zevklidir ancak biraz kalabalık bir arkadaş ortamındaysanız altı kişi de oynayabilirsiniz. 52 kağıttan oluşan bir iskambil destesi ile oynamanız gerektiği için oynayacak kişi sayısını ne kadar arttırırsanız oyunun eğlencesini de aslında bir o kadar azaltmış olacaksınız. En ideali tabi çoğu kağıt oyunun da olduğu gibi dört kişi ile oynamaktır.

papaz kaçtı oyun kuralları

Papaz Kaçtı Kart Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle oyunun oynanabilmesi için 52 karttan oluşan bir desteye ihtiyacımız var. Bu destenin içerisinde dört adet papaz bulunmaktadır. Papazlardan üç tanesi desteden çıkarılır ve 49 kartla oyuna başlanır. Dağıtıcı kartları saat yönünün tersiyle olacak şekilde birer birer dağıtır. Kartlar bitinceye kadar bu döngü devam eder ve oyuna geçilir.

Papaz kaçtı Nasıl Oynanır?

İlk olarak kağıt oyunlarının atası sayılabilecek olan pişti nasıl oynanır öğrenmişseniz kartları tek tek tanıtmamıza gerek kalmayacak. Pişti oynamayı bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız da bağlantıya tıklayarak içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Papaz kaçtı oynanışına gelince; Öncelikle kart dağıtımı bittikten sonra oyuncular ellerinde ki çift kartları ortaya açmak zorundadır. Karo 7-Sinek 7 örneğin. Açılacak çift kartın kalmaması ile birlikte oyun döngüsü başlar. 49 kartlık destede bir tane papaz bıraktığımız için mutlaka bir tane oyuncuda papaz olacaktır. O oyuncu da papazdan kurtulmak isteyecektir. Bu kuralla birlikte sırayla her oyuncu bir önceki oyuncunun elindeki kartlardan bir kart çeker. Oyun sırasında çift hale getirdiği kartları yine ortaya açar ve elindeki kart sayısını bitirmeye çalışır.

OKUMALISIN  Birdirbir Nasıl Oynanır? Birdirbir Kaç Kişi İle Oynanır?

Oyunun temel amacı papazdan kurtulmaktır. Ya da başka bir deyişle başka bir oyuncuya elindeki papazı gönderebilmektir. Bu oyunda papaz saatli bombadır ve oyunun sonunda kimin elinde kalırsa o oyunu kaybetmiş demektir.

 

Papaz Kaçtı Kuralları

Papaz kaçtı kuralları uyulduğu zaman oyunu çok daha zevkli hale getirecek yazılı olmayan yasalardır aslında. Gelin bunları hep birlikte inceleyelim.

  • Öncelikle bu oyunda papazı elden çıkarmak en önemli hamle olduğu için bu değişimlerde abartılı tepkilerden ve mimiklerden kaçınmak oyunu çok daha zevkli hale getirecektir. Papazın kimde olduğunun bilinmemesi emin olun zevki iki katına çıkartacaktır.
  • Diğer bir kural ise kartlara bakmamak. Çoğu iskambil oyunları içinde bu yazılı olmayan kural geçerlidir aslında. Ama bu oyunda gizlilik zaten oyunu temeli olduğu için buna kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Kural olarak sayılmasa da araya küçük bir taktik sıkıştırmış olayım. Yanınızdaki oyuncudan bir kart çektiğinizde elinizdeki kartları muhakkak karıştırın. Diğer oyuncuların görmeyeceği bir şekilde kartların yerlerini değiştirin. Bu size avantaj kazandıracaktır.

Bu yazımızda sizler için papaz kaçtı nasıl oynanır? Kaç kişi ile oynanır? Anlatmaya çalıştık. Oyun kategorimizde bulunan 101 okey nasıl oynanır? ve pişti nasıl oynanır? İçeriklerimizde ilginizi çekebilir.

Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 4.1]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu