EğlenceOyun

Karantina Zamanı Evde Oynanabilecek Oyunlar

Aramızda zamanının çoğunu evinde ailesiyle veya arkadaşlarıyla geçirenler vardır diye düşünüyorum. Hele ki bir de şu sıralar Korona Virüs olayı ile millet olarak biraz evimize çekilsek iyi olacak. Virüsün toplu alanlarda yayılma hızının bir hayli yüksek olduğunu var sayarsak en doğru karar gibi duruyor ancak bu süreç bazılarımız içinde sıkıcı bir hal alabiliyor. Bizde evde kaldığınız süre boyunca canınız sıkılmasın diye evde oynanabilen oyunlar nelerdir bir araştırdık. Bunlardan en eğlenceli olanlarından beş tanesini de bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Sağlık Bakanlığının uyarılarını dikkate aldığımızda da evde kalmamız gerektiğini anlıyoruz aslında. Kaldı ki Avrupa’dan gelen bilgiler ve her gün ölü sayısının artması bizi biraz daha tedbirli olmaya itiyor. El temizliğinizi mutlaka sağlayın, evinizi ve odanızı havalandırın, mümkün olduğunca toplu alanlardan uzak durun. Ve sizler için derlediğimiz bu eğlenceli oyunların keyfini çıkarın.

İsim – Şehir

isim şehir oyunu
isim şehir oyunu

Evde oynanabilecek oyunlar dediğimizde ilk akla tabi ki isim şehir oyunu geliyor. Yediden yetmişe her yaş grubuna da eğlenceli geldiğini söyleyebilirim. Yani yetişkinler içinde, çocuklar içinde dört dörtlük bir zaman geçirme oyunu. Oynamak için sadece kağıt kalem gerektiriyor olması da kolay bir oynanışa sahip olmasını sağlıyor.

İki veya daha fazla oyuncu sayısı ile oynanabilen isim şehirde; İSİM – ŞEHİR – HAYVAN – BİTKİ – EŞYA – SANATÇI – ÜLKE ve not bareminin olduğu sütunlar bulunur. İlk başta belirlenen oyuncu A-Z arasında içinden saymaya başlar. Diğer oyuncular dur dediğinde gelen harfe göre sütunlar doldurulur. İlk hangi oyuncu bitirirse 20’ye kadar saymaya başlar ve süre bittiğinde not hesaplamasına geçilir.

UNO

uno oyunu
uno oyunu

Uno’da yine aileniz ile birlikte oynayabileceğiniz harika bir kart oyunu. İskambil oyunları hakkında bilgisi olanlar UNO’nun pis yedili kuralları ile uyumlu kurallar içerisinde olduğunu biliyordur aslında. Oyunun başında oyunculara kartlar dağıtılır ve UNO oyun kuralları çerçevesinde her oyuncu elindeki kartları bitirmeyi amaçlar. Değişik fonksiyona sahip kartlarında olduğu UNO eğlenceli bir ortamı daha sıcak hale getirebilir. Eğlencenizi katlar ve zamanınızı hoş geçirmenizi sağlar açıkçası.

Ben Kimim?

ben kimim oyunu
ben kimim oyunu

Arkadaş ortamlarının vazgeçilmez oyunlarından bir tanesi ben kimim oyunu nasıl oynanır merak ediyorsanız hemen açıklamaya başlayalım.

Tam bir zaman geçirme oyunu olan ben kimim eğlenceli bir arkadaş ortamı ile birleştiğinde sizi gerçekten gülme krizine sokabilir. Oyunun oynanışı ise oldukça basit aslında. Oyunculardan bir tanesinin alnına veya arkasına ünlü birisinin ismi yazılır. Tabi alnına direk yazmıyoruz, kağıda yazıp yapıştırıyoruz. Bu oyuncu ise kim olduğunu bulmak için sorular sorar. Mesela der ki ben oyuncu muyum? Diğer oyuncuların verebileceği cevap sayısı ise sınırlıdır. Yani EVET-HAYIR dışında başka bir cevap veremezler. Kim olduğunu bulmaya çalışan oyuncu da buna göre sorular sormak zorundadır. Mesela ne işle uğraşıyorum? Sorusunu yöneltemez.

Kulaktan Kulağa

kulaktan kulağa oyunu
kulaktan kulağa oyunu

Ve işte çocukluğumuzun efsane oyunlarından olan kulaktan kulağa oyununa. Her halde çoğumuz oynanışını biliyoruzdur. Bende sadece hatırlatmak için ekledim buraya. Geçmişteki verdiği keyif ile bugün verdiği keyif inanın aynı. Hele birde şöyle kalabalık bir ortamda oynuyorsanız müthiş şeyler çıkabiliyor ortaya. Ahmet kitap okuyor ile başlayan cümlenin pişti nasıl oynanır cümlesine dönüştüğüne bile şahitlik edebilirsiniz. Kısacası listenize almanızı önerdiğimiz oyunlardan bir tanesi.

Hangi Şarkı?

Evde oynanabilen oyunlar arasında sanat dozu biraz yüksek olanlardan bir tanesine geldi sıra. Hangi şarkı oyunu için öncelikle en az dört kişi olmanız gerektiğini söyleyerek başlayalım. İki denk gruba bölündükten sonra gruplar karşılarındaki takım için şarkılar belirler. Bunların ismini bir kağıda yazarlar ve diğer takımdan şarkıyı anlatacak olana kağıdı verirler. Aslında bakarsanız Tabu oyunu mantığı ile ilerliyor.

Karşı takımın yazdığı şarkıları olan oyuncu şarkının melodisini mırıldanarak takım arkadaşına hangi şarkı olduğunu anlatmaya çalışıyor. Lay la lay lay la layy gibi mesela. Oyun sonunda en çok şarkı bilen takım kazanır. Aslında herkes eğlenmiş olacağı için herkes kazanmış oluyor da diyebiliriz.

Sürekli Roman

Defterde oynanan oyunlar yazımızda da belirttiğimiz en güzel ve eğlenceli oyunlardan bir tanesi de sürekli roman oyunu. Aslında oyun olduğu kadar sanatsal duygularda içeriyor. İçlerinden sanata en çok destek verende diyebilirim.

Oyunun oynanışı ise oldukça basit. Mesela bir yerde altı arkadaş mısınız veya ailenizle misiniz? Önce bir sıralama belirliyorsunuz. Sonra bir konu. Bu konu ile birlikte ilk oyuncu beş on cümle arası bir hikaye başlatıyor. Sonrasında her oyuncu yine beşer onar cümle ekleyerek hikayeyi devam ettiriyor. En son oyuncuda yazıp bu kısa roman tamamladığında oyunculardan bir tanesi okuyor ve müthiş eğlenceli anlar başlıyor. Gerçekten hayal gücünüz geniş ise inanılmaz güzel şeylerde çıkabiliyor. Konuşarak oynanan oyunlar içinde en beğendiğim oyunlardan bir tanesi olan sürekli romanı da bu kötü günlerde eğlenmeniz için önerebilirim.

Hımbıl Nasıl Oynanır?

Hımbıl evde arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar arasında en eğlenceli olanlardan bir tanesidir. Gerek basit oynanış şekli ile gerekse de fazla bir materyal istememesi sebebiyle kolayca oynayabilirsiniz. Nasıl oynanacağına kısa bir şekilde değinelim.

Öncelikle hımbıl oynamak için kalem kağıt ve minimum üç oyuncudan başka bir şey gerekli değildir. Sonrasında kağıtların ayarlanması aşamasında geçilir. Her oyuncu da toplam oyuncu sayısı kadar küçük kağıt olmalıdır. Yani dört kişi oynuyorsanız 15 küçük kağıt hazırlamalısınız. Sonrasında bu kağıtların üzerine oyuncu isimleri yazılmalı. Oyunda temel amaç aynı isimden dört taneyi elde biriktirmek ve diğer oyunculardan önce elini masaya vurmaktır. Oyunu tüm detayları ile birlikte öğrenmek isterseniz hımbıl nasıl oynanır adlı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

İskambil Oyunları

İskambil oyunları aslında saymakla bitmez. Öneri olarak eklediğimize de bakmayın. Küçük çocuklu ailelere pekte tavsiye edebileceğimiz söylenmez. Lakin üniversitelerin bu süreçte kapalı olduğunu varsayarsak gençlerin de aile ile birlikte zaman geçirebileceği en güzel aktivitelerden bir tanesi de iskambil oyunları olabilir.

İlk cümlede de söylediğimiz gibi pek çok kart oyunu mevcut. Piştisinden papaz kaçtısına, blöfünden dost kazığına kadar pek çok farklı oyun bulabilirsiniz. Tüm bu oyunları detaylı bir şekilde incelemiş olduğumuz en güzel iskambil oyunları yazımızı okuyarak size ve ailenize en uygun kart oyununu bulabilirsiniz.

Jenga

Jenga ise her yaş grubuna hitap oyunlar arasında gösterilebilir. Heyecan düzeyi çok yüksek bir oyun olan Jenga’da el yeteneğiniz ön plana çıkmaktadır. Eliniz ne kadar sakin ve becerikli ise bu oyunda bir adım önde olacaksınız.

Jenga nasıl oynanır? Sorusuna cevap vermek gerekirse aslında şunu diyebilir; üst üste yığılı olan tahta bloklardan birer tane sırayla çekeceksiniz. Hangi oyuncu çekerken kule yıkılırsa oyunu kaybeder ve diğer taraf kazanır. Oyunu daha zevkli hale getirmek için dört kişilik grup halinde de oynayabilirsiniz.

Bom Nasıl Oynanır?

Bom oyunu da yine her yaş grubunun eğlenerek oynayacağı oyunlardan bir tanesidir. Evde iki kişilik oyunlar arayanlara da uygun bir oyun olmasının yanı sıra sizlere tavsiyemiz en az dört oyuncu ile birlikte oynamanız. Hatta olabiliyorsa daha kalabalık olmalı. Oyunun bu şekilde çok daha zevkli hale geldiğini oynarken anlayacaksınız.

Oyunun oynanışı ise çok basit. Oyuncular sırayla saymaya başlar ve oyunun başında belirlenen sayının katlarında oyuncu bom der. Mesela 7 seçilmişse 7-14-21-28 sayılarını söyleyecek oyuncu bu sayıları söylemek yerine bom demelidir. Oyunun oynanış şeklini sevmişseniz bom nasıl oynanır yazımızı okuyarak tüm detaylara erişebilirsiniz.

SOS

Eminim ki SOS oyununu pek çoğumuz çocukluğundan hatırlayacaktır. Yaşı biraz daha genç olan okurlarımız ise mutlaka oynamıştır diye tahmin ediyoruz. İki kişilik oyunlar arasında yer alan SOS çok basit bir denklem üzerine kurulu. Genellikle 10×10 yani 100 kare birim üzerinde oynanan oyunda rastgele noktalara S ve O harfleri yazılır. Amacınız yatay, dikey ve çapraz olarak SOS yazmak olmalıdır. Tüm kareler doluncaya kadar kim daha fazla SOS yazmayı başarırsa oyunu da o kazanacaktır.

Sizler önerebileceğimiz oyunlar bunlarla sınırlı değil. Bununla alakalı olarak iki kişilik kart oyunları yazımızı da okuyabilirsiniz. Ayrıca oyun kategorimiz de birbirinden eğlenceli iskambil oyunlarının anlatımı var. Evde oynanabilecek oyunlar arıyorsanız Genç Klavye sitesinden kesinlikle eli boş ayrılmayacaksınız. Şimdiden sizler iyi eğlenceler.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu