Oyun

101 Okey Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

101 aslında çoğumuzun aşina olduğu ve hayatının bir döneminde illaki elinden geçirdiği Okey oyununun bir türevidir. Düze okeye göre biraz daha karmaşık ve biraz daha zor olan 101 Okey oyunu özellikle üniversiteliler arasında sıkça oynanan bir oyun olmakla birlikte kıraathanelerinde vazgeçilmezlerinden bir tanesidir. Tabi her oyun gibi 101 Okey oyununun da kuralları vardır. İşte 101 okey nasıl oynanır? Kaç kişi ile oynanır? Kuralları nelerdir sorularının cevapları.

101 Okey Kaç Kişi İle Oynanır?

101 Okey diğer tüm masa oyunlarının benzeri bir şekilde dört kişi ile oynanır. Oyun, oyuna başlayan oyuncudan itibaren saat yönünün tersine dönerek ilerler. Kaç kişi ile oynanabildiğini öğrendiğimize göre dilerseniz 101 okey nasıl oynanır sorusuna geçelim.

101 Okey Nasıl Oynanır?

101 okey nasıl oynanır sorusuna gelmeden önce oyun öncesini anlatalım. Öncelikle istenilen yönteme göre genellikle zar atmak olur bu yöntem, taşları dağıtacak olan oyuncu seçilir. Dağıtıcı yine zarı atarak belirlenen şekilde diğer oyunculara 21 kendine ise 22 taş alır. Artan taşlar masanın üzerinde kapalı bir şekilde kalırken bir tanesi açık olur. Bu açık olan taş okey taşını belirler. Oyun taşı dağıtandan başlayarak saat yönünün tersine doğru devam eder. Oyuna başlayan dağıtıcı ilk turda yerden taş çekmez çünkü fazla taş daima dağıtıcıdadır. Bu yüzden dağıtıcı kati olarak ilk el yerden taş çekemez elinden bir taşı çıkarmak zorundadır.

Sıra yanındaki oyuncuya geçtiğinde, oyuncunun iki seçeneği vardır ancak bir tanesi koşulludur. Öncelikle koşulsuz olan yerde kapalı olan taşlardan sırasına gelmiş olanı çekebilir. Yerdeki taşı alabilmesi için ise aldığı taş ile birlikte elindeki sayıların toplamının 101 yapıyor olması gerekir. 101 yapıyor ise artık eli açıyordur. Perleri masaya dizebilir veya bir sonraki elleri bekleyebilir. Oyunu masaya açsa açmasa da yine elinden bir taşı çıkarmak zorundadır ve oyun döngüsü böyle devam eder. 101 okey nasıl oynanır sorusunun cevabı aslında bu kadar basit değil. Şimdi sadece pratiği öğrendiniz, gelin birlikte detaylarını öğrenelim.

101 okey nasıl oynanır

Okey Taşı Hangisi Olur?

Okey taşı sabit değildir ve her elin başında değişir. Yine zar atma yöntemi ile okey taşı belirlenir. Oyunda iki okey ve iki de sahta okey vardır. Sahte okeyler sayı ile belirtilmez çünkü okeyler gibi herel değişirler. Örneğin yerde kırmızı dokuz var ise sahta okeyler per dizilimlerinde kırmızı on görevi görür. Gerçek kırmızı onlar yani gerçek okeyler ise istenilen her pere tamamlayıcı olarak girebilir.

Per Çeşitleri Ve El Açma Kuralları

101 okey nasıl oynanır öğrenmenin geçtiği bir diğer adım ise nasıl per yapılacağı. Öncelikle iki türlü per sistemi vardır. Birisi düz per, diğeri ise çiftlerden yapılan per. Önce daha basit olan çift peri anlatalım. Elinizde bulunan 21 taştan beş çift çıkarabilirseniz elinizi açarsınız ve 101 puan yemekten kurtulursunuz. Çift olması için hem sayı hem renk aynı olmak zorundadır. Örneğin siyah ikili ile siyah ikili bir çifttir ancak siyah ikili ile mavi ikili çift olamaz. Bu şekilde beş tane çift biriktirdiğinizde eliniz açılır ancak takozunuzda kalan sayılarda düz perlerin aksine iki ile çarpılarak hanenize yazılır.

Düz pere gelecek olursak burada da kendi içinde ayrılan iki tür per çeşidi bulunmaktadır. Birincisi aynı renklerden olan sayıları sırası ile bir araya getirerek per yapmak. Örneğin Siyah yedi, siyah sekiz, siyah dokuz bir per oluşturur. Diğer türü ise aynı sayılarla farklı renklerden oluşan per. Siyah beş, kırmızı beş, mavi beş gibi. Düzden per yapabilmek için en az üç taşın yan yana gelmesi gerekmektedir. 101 okey nasıl oynanır öğrenirken dikkate alacağınız temel kurallardan bir tanesi per yapmaktır yoksa oyuna hiç katılmazsınız.

101 okey nasıl oynanır

101 Okeyde El Nasıl Açılır?

101 Okey nasıl oynanır konusunda her şeyi öğrenmeniz gerek. En önemlilerinden bir tanesi de elin nasıl açıldığıdır. Üstte belirttiğimiz gibi çift biriktirme yoluna giderseniz beş çift eliniz açar. Düz perde ise elinizdeki perlerin üzerinde bulunan sayıların 101 veya üzeri olması gerekmektedir. Yanınızdaki oyuncunun attığı taşı alırsanız oyunu açmak zorunda kalırsınız. Yani o taş işinize yarıyorsa ve o taş ile 101’i geçiyorsanız alabilirsiniz demek oluyor. Yere atılan taş ile oyunu açamıyorsanız sırası size gelen üstü kapalı taşlardan alıp oyuna devam etmelisiniz.

101 Okey nasıl oynanır? Kuralları nelerdir? Kaç kişi ile oynanır sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Ek olarak 101 Okeyde Puanlar Nasıl Hesaplanır öğrenmek istiyorsanız tıklayabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir; Pişti Nasıl Oynanır? Pişti Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu