Oyun

Pişti Nasıl Oynanır? Pişti Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Pişti arkadaş ortamında vakit geçirmek için oynanabilecek eğlenceli bir kağıt oyunudur. Pişti nasıl oynanır neredeyse çoğu öğrenci bilir. Türkiye’de cafelerde veya kahvelerde sıklıkla oynanan bu eğlenceli kağıt oyunun kurallarını ve nasıl oynanmasını gerektiğini derledik. İşte tüm detayları ile pişti nasıl oynanır? Pişti puan hesaplaması nasıl yapılır? Pişti kaç kişi ile oynanır? Ssorularının cevapları.

Pişti Kaç Kişi İle Oynanır

Çoğu kart oyununda olduğu gibi pişti de 52 kağıtlık bir deste ile oynanır. Minimum iki maksimum dört oyuncu ile oynanmaktadır. Oyuncu sayısına göre format değişebilmektedir. İki oyuncu ile pişti oynandığında eşli oynamak mümkün değil. Dört kişili oyunda ise masa düzenine göre karşılıklı oturan oyuncular birbirlerini eşleri olabilirler. Takımlı bir mücadele oynananabilir.

pişti puan hesaplaması nasıl yapılır
pişti puan hesaplaması nasıl yapılır

Pişti Nasıl Oynanır 2 Kişi?

Pişti iki kişi ile nasıl oynanır bilmeyenler için detaylı bir şekilde kuralları derledik. Öncelikle dağıtımdan başlamak gerek. Öncelikle yere üçü kapalı bir tanesi açık olmak üzere dört kağıt bırakılır. En üstte bulunacak olan kartın yüzü açık olmalıdır ki kağıdın eşi denk gelmişse oyunculardan bir tanesi yerdeki kağıtları alabilsin.

Ardından dört kağıt karşısındaki oyuncuya verir. Dört kağıtta kendisine alır. Pişti oyun kuralları gereği kağıdı dağıtan oyuncu değil, bekleyen oyuncu başlama önceliğine sahiptir. Oyuncu elinde bulunan dört karttan bir tanesini yere atar. En üstte açık olan kartla aynı değere sahip bir kartı var ise yerdeki kağıtları alabilir. Aynı zamanda Vale(J) varsa yine istediği bir turda yerdeki tüm kartları alabilir. Elinde, yerde bulunan kartların en üzerindeki kart değerinde bir hamlesi yoksa alakasız bir kart atar ve sıra diğer oyuncuya geçer. Bu kez aynı durum sıra kendisine gelen oyuncu için geçerlidir. Elinde bulunan kartlardan bir tanesi, yerde bulunan kartların en üzerindeki ile eşleşiyorsa yerde bulunan kartları temizler.

Pişti Nasıl Oynanır 4 Kişi?

Dört kişi ile pişti oynamak ise her zaman daha zevklidir. Özellikle takımlı oyunlarda oyuncuların aldığı zevk ve eğlence dahada katlanmaktadır çünkü bu formatta ekip işide devreye girmektedir.

Oyuncular karşılarında bulunan oyuncu ile takım olarak oyuna başlarlar. Dağıtım yine iki kişilik oyunda olduğu gibidir. Yere üçü kapalı ve bir tanesi açık olmak üzere dört kart bırakılır. Ardından saat yönünün tersinde ilerleyecek bir şekilde dörder dörder kartlar dağıtılır. Oynama sırası dağıtıcının sağındaki oyuncu ile başlar. Yukarıda belirtilen kart temizleme kuralları aynıdır.

pişti puan hesaplama

Blöflü Pişti Nasıl Oynanır?

Blöf nasıl oynanır biliyorsanız pişti oyununun bu kolunda pek zorlanacağınızı sanmıyorum. Çünkü aynı prensip üzerinde hareket eden kurallara sahip. Sürekli aynı şeyi tekrar etmekten sıkılmışsanız ve oyuna zorlayıcı yeni kuralar getirmek istiyorsanız blöflü pişti nasıl oynanır kesinlikle öğrenmeniz gerekir. İşte oyunun kuralları.

Öncelikle piştinin nasıl yapıldığını bilmek gerek. Bunun içinde yerde bir kağıt olması gerekiyor. Sırası gelen oyuncu kartı kapalı bir şekilde yerdeki kağıdın üzerine koyar. Pişti der. Rakip oyuncular doğru pişti derse normal bir şekilde pişti puanı yazılır ancak blöf yaptığını düşünüp kartını açmasını isterlerse bu sefer farklı bir senaryo karşımıza çıkar. Bu durumda eğer kartı kapalı bir şekilde koyan oyuncu blöf yapmıyorsa ve oyunculardan bir tanesi açmasını istemişse 2 pişti puanı alır. Diğer türlü ise, yani pişti olmayan bir kağıtla blöf yapıyorsa ve oyunculardan bir tanesi açtırmışsa, açtıran oyuncu lehine 1 pişti puanı yazılır.

Oyunu hem zorlamalı hem de eğlenceli hale getiren bu kurallarda oyundan daha fazla zevk almanızı sağlayabilir. Blöflü pişti puan hesaplaması için geçerli kurallar ise normal oyunlarla aynıdır. Kart değerleri de yine aynı değerlere sahiptir. Yazımızın sonunda bu puanlama şekli hakkında daha detaylı bilgiler verdik.

Pişti Nasıl Yapılır?

Örnek verecek olursak oyuncu 1 ve oyuncu 3 takım. Oyuncu 2 ile oyuncu 4 de diğer takım. Siz kendinize oyuncu 1 olarak görün. Takım arkadaşınız sıra kendisine geldiğinde yerdeki katların en üstünde bulunan değerde bir sayıyı yere atarak oradaki kartları temizledi. Ondan sonraki sırada bulunan diğer takımın oyuncusu zemine bir kart yatırmak zorundadır. Pişti sadece yerde bir kağıt olduğu durumlarda yapılır. Mesela yere maça 4 atmış ise ve sizin elinizde, sinek, kupa veya karo dörtlülerinden bir tanesi var ise pişti yapabilirsiniz. J yani vale hariç diğer tüm kartlar ile yapılan piştiler 10 puan değerindedir. J ile yapılan pişti ise 20 puan değerindedir.

pişti kağıt sayma

Jokerle Pişti Kaç Puan Olur?

Jokerle pişti kaç puan öğrendiğinizde eminim bu hamleyi oyun boyunca kollayacaksınız. Bu yüzden sıkı durun. Jokerle yapılan pişti tam olarak 20 puan. Yani sizin hanenize artı bir pişti puanı daha yazdırmanızı sağlar ve sizi bir adım yerine iki adım öne geçirir. Bunun için tabi ki rakip oyuncunun yere atacağı son kağıdın joker olması gerekmektedir. Umarım bunu denk getirebilirsiniz.

Pişti Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Pişti puan hesaplama yapılırken bazı özel kartların puan değerlerinin bilinmesi gerek. Bunlar aşağıdaki gibidir.

Sinek 2: 2 Puan

Karo 10: 3 Puan

As: 1 Puan

Vale (J): 1 Puan

Pişti: 10 Puan

Vale (J) ile yapılan pişti: 20 Puan

Diğer kartlar ise sadece kart fazlasını belirlemek için kullanılır. Özeli bir puan değeri taşımazlar. Kart fazlasına sahip olan takım 3 puan daha alır. Toplam oyun içindeki puan 16’dır.

Pişti Kağıt Sayma Teknikleri

Pişti kağıt sayma teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız sizi daha bir oyuncu yapabilir. En azından oyunu biraz daha hızlı oynayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta pişti kağıt değerleri hakkında bilgi sahibi olmanızdır. Bir üst başlıkta pişti puan hesaplaması nasıl yapılır anlatırken kağıt değerlerinden de bahsetmiştik. Oyunun sonunda iki tarafında kağıt değerlerini saymasına gerek yoktur. Kart fazlalığı 3 puan olduğu için bariz bir fazlalık durumunda bir oyuncu elindeki kartların değerini hesaplar ve 16’dan yani genel toplamdan çıkarırsa diğer oyuncunun sayısı ortaya çıkacaktır. Tabi bu puanların üzerine pişti varsa 10 puan jokerle pişti varsa 25 puan eklemeyi unutmayın.

Pişti Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pişti oynarken aslında en çok dikkat edilmesi gereken nokta kağıt takibidir. Bu konuda uzmanından pişti taktikleri başlığı altında güzel bir inceleme yapacağız. Lakin dikkat edilmesi gerekenler için sizlere söylememiz gereken tek şey eğlenmeniz. Bazı oyunlarda oyuncular birbirlerini ellerini görmek için hamleler yapabiliyor. Bu da bir bakıma oyunun tadını kaçırıyor da diyebiliriz. Siz ve arkadaşlarınız üst düzey bir eğlence istiyorsanız kesinlikle birbirinizin kartlarına bakmamaya çalışın, oyunun kendi içerisinde o zaman daha eğlenceli bir hal aldığını göreceksiniz.

Pişti Kuralları

Pişti kurallarından yukarıda birçok kez bahsettik lakin oyunun başlangıcını kesin bir kural olarak saydığımız için yeniden toparlamamamızda fayda var.

  • Öncelikle oyunda kartları bir oyuncu karar ve solundaki oyuncu kartları keser.
  • Kartları dağıtan oyuncu saat yönünün tersine olacak şekilde dörderli olarak kartları dağıtır.
  • Aynı zamanda yere üçü kapalı bir tanesi açık olması kaydıyla kağıt açılır.
  • Oyuna dağıtıcının sağındaki oyuncu başlar.

Oyunun nasıl oynandığını ve kurallarını iyice öğrendiğimize göre gelen uzmanından birkaç taktik öğrenelim.

Uzmanından Pişti Taktikleri

Pişti taktikleri fazla gözünüzde büyütmemeniz gereken şeylerdir. Sonuçta poker gibi batak gibi taktik strateji yapmanız gereken bir oyun değil. Lakin el içerisinde dikkat edip ona göre hamle yapmanız gereken birkaç nokta da elbette mevcut.

  • İlk olarak oyunu çok iyi takip etmelisiniz. Gözünüz sürekli olarak yere atılan kartlarda olsun. Çıkmış kartlar bu oyunun kaderini değiştirir. Yani çok iyi bir şekilde kartları takip etmelisiniz.
  • Elinizde Vale varsa son kağıt olarak onu tutmayın. Sondan bir önceki kağıtta mutlaka kullanmaya çalışın. Yoksa yanınızdaki oyuncuda da vale var ise kağıtları alır ve sizin valeniz yere düşer. Bu durumda rakip takımın vale ile pişti yapma şansı doğar.
  • Ne olursa olsun yerde ki ilk kağıtları siz almaya çalışın. Kapalı koyduğunuz üç kağıdı sadece siz ve takım arkadaşınız gördüğünde bu size avantaj sağlayacaktır.
  • Ve son olarak kesilen kağıtların en altına koyulan kartı hesaba katmayı unutmayın.

Artık uzman bir pişti oynayıcısısınız. Şimdiden iyi eğlenceler ve unutmayın ki oyunlar sadece eğlence amaçlı oynandığında eğlencelidir, sakın ola bu eğlenceyi kumara dökmeyin.

Pişti oyun kuralları ve pişti puan hesaplaması bu şekildedir. Daha fazla masa oyunun kurallarını ve nasıl oynandığını öğrenmek için sayfamızda küçük bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Kart oyunlarına ilgi duyuyorsanız aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz;

101 Okey Nasıl Oynanır?

Papaz Kaçtı Nasıl Oynanır?

51 Nasıl Oynanır?

Sinek Nasıl Oynanır?

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu