Oyun

Dost Kazığı Nasıl Oynanır? Puan Nasıl Hesaplanır?

Arkadaşlarınızla bir araya geldiniz ve oynayacak bir oyun bulmakta zorlanıyor musunuz? Dost kazığı nasıl oynanır öğrendikten sonra emin olun saatlerce bu oyunu oynayabilirsiniz.

İskambil kartları üzerinde birçok oyun vardır. Pişti, batak, papaz kaçtı vs. İçlerinde en eğlenceli olanlarından bir tanesi ise kesinlikle dost kazığıdır. En yakınıza bile güvenemeyeceğiniz bu oyun size adeta bir güven ve irade testi niteliğinde bir performans sunacak. Tabi ki sadece oyun içerisinde ki eğlenceden bahsediyorum. Dost kazığı tabirini iliklerine kadar hissedeceğiniz oyunun nasıl oynandığını gelin hep birlikte öğrenelim.

Dost Kazığı Nasıl Oynanır?

dost kazığı kaç kişi oynanır

Çoğu iskambil oyununda olduğu gibi dost kazığında da 52 kartlık bir deste kullanılır. Oyuncu sayısı ise 4 olmalıdır. Oyunun önemli kurallarına geçmeden önce felsefesini anlamamız gerek. Meselemiz bu oyunda en az ceza yiyen kişi olmaktır. Ve eklemek gerekir ki diğer kart oyunları gibi eşli oynanmaz lakin oyun içerisinde eğlence amaçlı ittifaklar kurulabilir ki en eğlenceli taraflarından bir tanesi de aslında burasıdır.

 • Dağıtıcı olarak belirlenen kişi oyunculara kart dağıtma işlemine geçmeden önce sadece ilk ele mahsus olmak üzere yere dört kağıt açar. Sonrasında saat yönünün tersine ilerleyerek oyunculara dörder kart dağıtır.
 • Eldeki kartlar bittikçe dağıtım devam eder. Sağ taraftaki oyuncudan devam ederek tur başlar.
 • Yere açılan dört kağıttan her hangi birisi oyuna başlayan oyuncunun elinde yok ise yere bir kağıt atarak turu başlatır. Sonraki oyuncunun da elinde yerdeki beş karttan bir tanesi yoksa bir önceki oyuncunun attığı kartın üzerine elindeki kartlardan bir tanesini koyar.
 • Oyuncular yerde bulunan kartların en üzerindeki ile eşleşen kartlar bulması halinde istediği bir dostuna kartları çift hale getirerek cezalandırabilir.
 • Her hangi bir oyuncu diğer oyunculardan bir tanesinin önündeki kartların en üzerindeki bulunan kart ile eşleşen bir kart oynamak isterse mevcut oyuncunun üzerine gidip kartı ona bırakabilir veya birleşik kartları alıp bir diğer oyuncuyu cezalandırabilir.
 • Tüm deste bittikten sonra puanların hesaplamasına geçilir.

dost kazığı puan hesaplama

Dost Kazığı Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Oyunun döngü kısmı bittikten sonra dost kazığı puan hesaplama bölümüne geçilir. Bazı kartların aynı pişti de olduğu gibi değerleri vardır. İşte dost kazığı kart puanları.

 • 3’lüler 30 sayı olarak hesap edilir.
 • Vale 20 sayı olarak hesap edilir.
 • As 10 sayı olarak hesap edilir.
 • Papaz 10 sayı olarak hesap edilir.
 • Kız 10 sayı olarak hesap edilir.

Bu kartlar haricinde desteyi oluşturan diğer kartlar kendi değerleri üzerinden hesaplanır. Dost kazığı Kart puanları bittikten sonra oyuncuların hanesine sıralamasına göre puanlar yazılır.

 • En fazla ceza yiyen oyuncu -7 puan alır.
 • Sonda ikinci olan oyuncu -2 puan alır.
 • İkinci olan oyuncu +3 puan alır.
 • Birinci bitiren oyuncu ise +7 puan alır.

Oyunun başında belirlenen el sayısına gelindiğinde puanlar toplanır ve kazanan belli olur.

Bu yazımızda sizler için dost kazığı nasıl oynanır? Dost kazığı puan hesaplaması nasıl yapılır? Dost kazığı kaç kişi ile oynanır sorularının cevaplarını aradık. Sizlere şimdiden bol şanslar.

Dost Kazığı Kaç Kişi İle Oynanır?

Dost kazığı iskambil oyunları arasında en eğlenceli olanlardan bir tanesidir. Gerek arkadaş ortamına kattığı espri anlayışı gerek oyun içerisinde hızlı değişen kararlar ile tam bir eğlence oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Oyun en az üç kişi ile oynanabilirken oyuncu sayısını yüksek tutmanız çok daha eğlenmenizi sağlayacaktır. Zira oyun dost kazığı, yani ihanet etmek üzere kurulu olduğu için ne kadar ihanet edilebilecek oyuncu o kadar zevk ve eğlence demektir.

Dost Kazığı Nasıl Oynanır 3 Kişilik

Bir üstteki başlığın altında oyunu oynamak için minimum 3 oyuncunun gerektiğini söylemiştik. Bunun sebebi ise oyunu iki kişi oynayınca sürekli bir kişiye kart yüklemektir. Lakin üç kişilik oyunda seçenek hakkı ikidir ve hızlı kararlar vererek iki rakip oyuncunun da aklını karıştırabilirsiniz.

Oynanış şekli olarak dost kazığı 3 kişilik, 4-5-6 kişilik hiçbir fark göstermiyor. Bir altta dost kazığını nasıl oynanır şeklinde okuyacağınız paragraf tüm oyunculu türler için aynıdır. Tabi sizler oyun kurallarını esnetebilir yeni kurallar ekleyebilirsiniz.

Dost Kazığı Taktikleri

Dost kazığı oyununda öyle spesifik taktiler bulmanız zor olacaktır. Aslında bakarsanız oyunda taktik gerektiren bir noktada neredeyse yok denilecek kadar azdır. Asıl amaç eğlenmek diyebiliriz; taktik maktik yok bam! Bam! Bam! Desek çok daha doğru olur.

Sağınızda ki oyuncunun önünden alıp solunuzdaki oyuncuya bırakın ondan kalıp karşıya bırakın, karşıdan alıp sağınızdaki oyuncuya tekrar kart bırakın. Oyundan tam anlamıyla eğlence elde etmek için yapmanız gereken şey işte tam olarak bu.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu