Bilim ve TeknolojiinstagramNedir?

Hashtag Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yeni yazımızda sosyal medyadaki tüm platformlarda karşılaştığımız hashtag yani # işaretini anlatacağız. Hashtag nedir, nasıl kullanılır, etkili hashtag kullanma yöntemleri nelerdir, hashtag kullanmanın avantajları nelerdir gibi konuları detaylı bir şekilde işleyeceğiz. Özellikle sosyal medya hesabını yeni açan ve hesaplarını büyütmek isteyen kişiler için faydalı bir yazı olacağını düşünüyoruz.

Hashtag Nedir?

Evet, artık her yerde duyduğumuz hashtag nedir, açıklayalım. Hashtag, sosyal medyada dikkat çekmek istediğimiz bir kelime ya da bir konuyu # sembolü ile beraber kullanmaktır. Hayatımıza Twitter sayesinde giren hashtag ile ana haber bültenlerinden dizilere kadar her yerde karşılaşıyoruz. Örneğin; ana haber bültenlerinde o günün hashtag’i veriliyor. Siz de Twitter’da o hastag’i kullanarak tweet attığınızda ana haber sunucusu sizin yazdığınız tweeti görebiliyor. Özellikle dikkat çekmek istediğiniz bir konu ya da olay varsa; hashtag, televizyona ulaşmanızın dolaylı olarak da büyük kitlelere ulaşmanızın bir yoludur.

Hashtag iki farklı amaç için kullanılır;

 • Gündem yaratmak
 • Spesifik bir konuyu hashtag üzerinden takip etmek

Günümüzde birçok kişi eğlence amaçlı da kullanılıyor ancak hashtag amacı dışında kullanıldığı zaman sosyal medya hesaplarınıza herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Mizah amaçlı, o an okuyanları gülümseten iletilerden öteye gidemez.

hashtag ne işe yarar

Neden Hashtag Kullanmalıyım?

Sosyal medya güçlü bir mecradır. Günümüzde basın yayın yolu ile haberdar olamadığımız birçok konu, sosyal medya sayesinde gündemimize girebilmektedir. Hashtag kullanmak da sosyal medyanın gücünü doğru ve mantıklı şekilde yönlendirmenizi sağlamaktadır. Hashtag, Twitter ile hayatımıza giren bir kavram olsa da şu anda tüm sosyal medya uygulamalarında hashtag kullanılıyor. Her mecraya göre hashtag kullanmanın amacı da farklı diyebiliriz. Yazımızın devamında kullanıcılarının en fazla hashtag kullandığı sosyal medya mecralarını detaylı bir şekilde anlatacağız. Ancak genel olarak neden hashtag kullanmalısınız yakından bakalım;

 • Büyük kitlelere duyurmak istediğiniz bir konu varsa hashtag kullanmak size fayda sağlar.
 • Hashtag kamuoyu oluşturmanıza aracı olur.
 • Farkındalık yaratmak istediğiniz bir durum varsa hashtag ile çok fazla kişiye ulaşabilirsiniz.
 • Gündemde olan hashtag’leri kullanarak hesabınızın dikkat çekmesini ve büyümesini sağlayabilirsiniz.
 • Spesifik konuları takip etmenizi ve o konu ile ilgili diğer kişilerin sizi fark etmesini sağlar. (Örneğin; #çiçekbakımı gibi bir hashtag’i gönderilerinizde kullanmanız çiçeklerle ilgilenen diğer kişilere ulaşmanızı sağlar.)
 • Sosyal medya uygulamalarında yer alan algoritmalar sizin gönderilerinizi ilgili kişilere gösterir. Kullandığınız hashtag’ler hesabınızın ne ile ilgili olduğunun anlaşılmasını sağlar. Bu da daha fazla kişiye ulaşmanızı kolaylaştırır.

Twitter’da Hashtag Kullanımı

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi hashtag’in ne olduğunu Twitter ile beraber öğrendik. 2006 yılından beri Twitter’da kullanılan hashtaglerin etkisi her geçen gün de artıyor. Hashtag kullanmak, şu anda kamuoyu oluşturmak için televizyon programları kadar etkili bir yöntem. Ancak Twitter’da hashtag kullanmanın da birkaç detayı bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre;

 • Bir tweet’te ikiden fazla hashtag kullanmak etkileşim kaybı yaşatıyor.
 • Bir tweet’te tek hashtag kullanmak ise etkileşimi artıyor.

Yani ne kadar az hashtag o kadar çok etkileşim! Ayrıca tweet’iniz ile alakasız hashtag’ler de hesabınızın değerini düşürmektedir. Bu nedenle dikkat çekmek istiyorsanız gündemde yer alan hashtag’leri kullanarak gündeme dair tweet’ler atmalısınız.

instagram hashtag nedir

Instagram’da Hashtag Kullanımı

Instagram’da hashtag kullanımı tartışmalı bir konu. Algoritmasını sürekli değişen Instagram’da hashtag kullanımı ile ilgili sosyal medya uzmanları da ikileme düşüyor. Bir kısım sosyal medya uzmanı her gönderide hashtag bulunmalı derken; bir kısım da “Hesabınız uzun süredir varsa kullandığınız hashtagler etkileşiminizi düşürür” diyor. Bu konuyu biraz daha detaylı anlatalım. Instagram’da her gönderide hashtag kullanımı gerekir diyenler şu konuların altını çiziyor:

 • Instagram gönderilerinizde kullandığınız hashtagler hesabınızın içeriği ve dolayısıyla da o gönderinizle ilgili olmalı. Alakasız hashtagler kullanmanız hesabınızın etkileşim almasını engeller.
 • Gönderilerinizin altına yazdığınız hashtagler en fazla 5-6 adet olmalı. Daha fazla yazılan hashtagler spam olarak algılanmanıza neden olur. (Instagram’da bir gönderide en fazla 30 hashtag kullanabiliyorsunuz ancak 30 hashtag kullanmak hesabınızı tehlikeye atacaktır.)
 • Hashtag kullanmazsanız gönderilerinizin etkileşimi düşük olur, diğer kişiler sizi keşfedemez.

Instagram’da hashtag kullanımı konusunda farklı düşünen sosyal medya uzmanları ise şunları söylüyor;

 • Instagram hesabınızı yeni açtıysanız eğer bir süre hesabınız ile ilgili hashtag kullanmalısınız. Bu sayede sistem sizin hesabınızın ne ile ilgili olduğunu anlar ve ilgili kişilere gönderilerinizi gösterir.
 • Instagram hesabınız eski ise her gönderinizde hashtag kullanmanız etkileşiminizi düşürür, gönderilerinizin Keşfet’e düşmesini engeller.

Yukarıda da gördüğünüz gibi Instagram’da hashtag kullanımı hassas bir konu. Eğer büyütmeyi düşündüğünüz bir Instagram hesabınız varsa bu detayları kendi özelinizde incelemenizi öneririz. Deneme yanılma yöntemi ile gönderilerinizi paylaşın ve hangi yöntem size daha fazla etkileşim sağlıyorsa o yöntemi kullanın.

twitter hashtag nedir

Pinterest’te Hashtag Kullanımı

Güçlü sosyal medya platformlarından biri de biliyorsunuz ki Pinterest. Özellikle de ürün satışı yapan kişi ve firmalar tarafından tercih ediliyor ve aktif bir şekilde kullanılıyor. Dijital pazarlamanın öneminin arttığı bugünlerde Pinterest’te yapılan her paylaşım da oldukça kıymetli. Sosyal medya uzmanlarına göre Pinterest’teki gönderilerinize maksimum 20 adet hashtag kullanmalısınız. Ve yine yazdığınız hashtaglerin gönderinizle alakalı olmasına özen göstermelisiniz.

En İyi Hashtagler Nasıl Bulunur?

Sosyal medyada kullanacağınız en iyi hashtagleri nasıl bulacağınızdan da bahsedelim. En iyi hashtagler için açılmış web siteleri bulunuyor ancak bu sitelerde yer alan hashtagleri kullanmanın size bir faydası olmayacaktır. Hesabınız için en iyi olan hashtag’i siz araştırarak bulursunuz. Hedef kitlenizi tanıyarak, onların beklentilerini tespit ederek ve sonucunda da SEO çalışmalarınızı yaparak.

Diyelim ki, çiçeklerle ilgili bir Instagram hesabınız var. Kullanacağınız hashtagler çiçek seven kişilerin yani sizin hedef kitlenizin arama yapacağı kelimelerden oluşmalı. Örneğin; #çiçeksever #çiçekbakımı #kaktüs #flower #flowerlovers gibi hashtagler sizin gönderileriniz için uygun olacaktır. Burada önemli olan bir diğer nokta da; gönderi sayısı daha az olan etiketleri kullanmaktır. Instagram arama butonuna kelimeleri yazdığınız zaman yan tarafında o hashtag ile ilgili kaç adet gönderi paylaşıldığı yazar. Milyonlarca gönderi paylaşılan bir hashtag kullanmak yerine, 10 bin-50 bin arası bir hashtag seçmek sizin için daha faydalı olacaktır.

Twitter’da en iyi hashtagleri ise gündemi takip ederek bulabilirsiniz. Uygulamayı açtıktan sonra arama butonuna bastığınız zaman o an gündemde konuşulan güncel hashtagler karşınıza çıkacaktır. Siz de o gündeme dair ilgili tweet yazar ve hashtag kullanırsanız, hesabınız listede görünür ve diğer kişilerin ilgisini çekersiniz.

En iyi hashtagleri araştırarak bulabilirsiniz. Unutmayın sizinle alakasız ve çok fazla sayıda kullanılan hashtagler size fayda sağlamaz. Aksine hesabınız spam olarak görülür, gönderileriniz ilgili kişilere gösterilmez, bunun sonucunda da hesabınızı organik olarak büyütemezsiniz.

hashtag nasıl yapılır

Instagram’da Engellenen Hashtag Nasıl Bulunur?

Hesabınızı riske atan durumlardan biri de Instagram tarafından engellenmiş olan hastag’leri gönderilerinizde kullanmanızdır. Amacını aşan, toplumu olumsuz yönde etkileyen bazı hashtagler Instagram tarafından engellenmektedir. Yakın dönemden örnek vermek gerekirse; Instagram Covid 19 aşısı ile ilgili aşı karşıtlığı olan hashtaglerin engelleneceğini belirtmişti. Cinsel içerikli kelimeler de Instagram’ın engellenen listesinde yer alıyor. Engelli hashtag listesi elbette ki çok uzun, hepsine burada yer vermemiz mümkün değil; ancak siz bir hashtag’in engelli olup olmadığını şu şekilde anlayabilirsiniz;

 • Instagram hesabınıza girin.
 • Arama simgesine dokunun.
 • Yukarıdaki arama butonuna dokunun ve hemen altında “Etiketler” yazan bölüme dokunun.
 • Kullanmak istediğiniz hashtagleri yazın.
 • Siz harfleri yazdıkça altta ilgili kelimeler listelenecek. Yazdığınız hashtag engelli ise bu liste içerisinde yer almayacaktır.
bilgisayarda hashtag nasıl yapılır
Bilgisayarda Hashtag Simgesi (#) Nasıl Yapılır?

Hashtag simgesi (#), iki yatay ve iki dikey çizginin birleşiminden oluşan, kareye benzeyen ve adına “number sing” denilen semboldür. Telefondan içerik hazırlarken telefon klavyesinde bulmak oldukça kolaydır. Ancak bilgisayardan bir gönderi yazdığınızda bulmanız biraz zor olabilir çünkü tek tuşla yazılmıyor. Bilgisayardan hashtag simgesi yazmak için “Alt Gr ve 3” tuşlarına aynı anda basmanız gerekiyor. F ve Q klavyelerde aynı şekilde yazılan hashtag simgesini “3” rakamının yer aldığı tuşun üzerinde de görebilirsiniz.

Hashtag nedir ve nasıl kullanılır, sizlere aktarmaya çalıştık. Yazımızın içerisinde yer alan bilgileri kullanarak sosyal medya hesaplarınızı daha verimli ve hızlı bir şekilde büyüteceğinize inanıyoruz. Hashtag kullanımı, sosyal medyadaki varlığınız için elbette ki çok önemli ancak size fayda sağlayacak hashtag’leri araştırarak bulmalısınız. Sizinle ilgisi olmayan, sadece popüler olan hashtag’leri kullanmak size fayda sağlamayacaktır.

Şu yazılarımızda ilginizi çekebilir;

Instagram Video Nasıl İndirilir?

YouTube Video İndirme Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin En İyi Blog Siteleri

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu