Oyun

Dedektif Oyunu Nasıl Oynanır?

Dedektif oyunu sevilerek tercih edilen oyun seçenekleri arasında yer alıyor. Özellikle de dünyayı saran korona virüs sonrasında kutu oyunlarına olan ilginin de artış gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Evde, karantinada olan herkes yeni bir etkinlik ve oyun arayışına giriyor. Özellikle de zekâ oyunları bu aralar en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Siz de yeni, eğlenceli ve aynı zamanda geliştiren bir oyun seçeneği arıyorsanız dedektif oyunu tam da size göre olacaktır. Profesyonel olmayanların bile hızlıca kavrayıp oynayabileceği dedektif oyunu hakkında merak edilen tüm detayları kaleme aldık. Bilmeyenler için dedektif oyunu nasıl oynanır, oyunun içeriğinde ne var, kazanımları, faydaları nelerdir, hangi yaş gurubuna hitap eder ve kuralları nedir gibi tüm soruları ayrıntılı olarak kaleme aldık. Oyuna ilişkin her detaya içeriğimizin devamından erişebilirsiniz.

Dedektif Oyunu Nedir? İçeriğinde Ne Vardır?

Dedektif oyunu Redka firması tarafından piyasaya sürülen bir oyundur. Özellikle de çocuklar için son derece geliştirici ve faydalı bir oyun olarak tercih edildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Dedektif oyunu sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde farklı isimlerle satışa sunulan en çok tercih edilen oyun seçeneği olarak da dikkat çekiyor. Bir tür zekâ ve hafıza oyunu olduğu için okullarda evde yani her yerde çocuklarınızın oynaması için siz de bu oyunu tercih edebilirsiniz. Oyunu satın aldıktan sonra kutunun içeriğinde şunlar bulunuyor;

 • 70 tane oyun kartları
 • Oyun için 1 adet zil
 • Tam 9 parça olan mukavva zemin

Dedektif oyunu 3 yaş ve üzerindeki tüm çocuklar için uygundur. Oyun iki oyuncu ile oynanmaktadır. Oyunun kuralları ve oynanması ise son derece basittir. Bilmeyenler için oyunun her aşamasını da detaylı olarak kaleme aldık.

dedektif kutu oyunu

Dedektif Oyunu Kaç Aşamalıdır?

Dedektif oyunu 3 farklı aşamadan oluşuyor. Bu aşamalar zorluk seviyesi orak da ifade edilebilir. Seviye seviye nasıl oynandığını hemen sırasıyla aktaralım;

 • 1.Seviye Dedektif oyunu; Dedektif oyunu 3 yaşından büyük her çocuğun oynayabileceği bir oyundur demiştik. Kutudan 9 adet zemin mukavva çıkıyor. Hepsini bir masaya dizebileceğiniz gibi, çocukların yaşına ve zorluk seviyesine bağlı olarak daha az mukavva dizerek de oyuna başlayabilirsiniz. Dedektif oyununun 1. Seviyesi yani en kolay seviyesini oynamak için kutudan çıkan büyük kartların hepsini koyduktan sonra, ardından küçük kart destesini de çıkarın ve masaya koyun. Küçük oyun kart destesinden bir adet kart seçin ve çıkarın. Ardından elinizdeki küçük karta bakarak masadaki tüm büyük kartlardaki eşleşen görselleri bulmaya çalışın. İste oyunun ilk ve en basit seviyesi budur.
 • 2.Seviye Dedektif oyunu; Dedektif oyunu için biraz daha eğlenceli ve zor olan ise 2. Seviyedir. Birinci seviyeye oranla bir tık daha zor olduğunu söylemek yanlış olamayacaktır. Bu seviyede de yine masaya 9 adet büyük kart konulur ve diğer küçük kart destesinden bir kart seçilir. Ardından seçilen kart 10 saniye kadar kısa bir süreliğine oyuncu olan çocuklara gösterilir ve hemen kapatılır. Bu noktada çocuklar karttaki görseli hafızalarında tutarak büyük kartlarda eşleşenleri bulmaya çalışırlar. Gördüğünüz üzere diğer seviyeden farkı bu seviyede çocukların kısa süreli hafızalarını kullanarak oynamasıdır.
 • 3.seviye Dedektif oyunu; Dedektif oyunu için en zor seviye ise 3. Seviyedir. İlk seviye kolay, ikinci seviye biraz zorlayıcı üçüncü seviye ise artık oyunun son ve en zor noktasıdır. 3. seviyenin ikinci seviyeden farkı bu aşamada çocukların biraz daha dikkatli olmaları gerektiğidir. Yine 2 seviyedeki gibi büyük kartlar dizilir ve küçük kartlardan seçim yapılarak çocuklara gösterilir ve gösterilen kartlar kapatılır. Hemen ardından çocuklara sorular sorulu, sohbet edilir ama bir yandan da gösterilen karttaki resimleri akıllarında tutmaları istenir. Sohbet ile dikkati dağılan çocuklardan küçük karttaki resimleri hatırlayıp büyük kartlarda eşleşenleri bulmaları istenir. Sohbetle ve sorularda beraber şekilleri unutmayan çocuklar eşleşenleri kolayca bulabilir. Ancak bu aşamasının son derece zor olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Oyunun her aşaması son derece kolay ve anlaşılır gibi görünse de çocukların yaş durumları göz önüne alınınca onlar için gayet de zorlayıcı olduğunu görmek mümkündür. Ancak çok eğlenecekleri ve akabinde de gelişecekleri bir oyun olduğunu da unutmamalısınız.

dedektif zeka oyunu

Dedektif Oyunu Kazanımları Nelerdir?

Dedektif oyunu ne gibi faydalar sağlar, çocuklar için kazanımları nedir gibi sorular da sıklıkla araştırılıyor. Genel olarak dedektif oyununun kazanımlarını detaylandırmak gerekirse de;

 • Çocukların dikkatli olmasını sağlar.
 • Kısa süreli hafızalarının gelişmesi sağlanır.
 • Herhangi bir dikkat dağınıklığına rağmen hemen dikkatlerini toplamayı öğretir.
 • Hızlı ve en doğru kararı vermelerini sağlar.
 • Stratejik davranmalarını sağlar.
 • Eşleştirmeleri doğru yapmalarını sağlar.
 • Grup halinde oynanması halinde sosyalleşmelerini de büyük ölçüde destekler.
 • Eğlenceli zaman geçirmelerini sağlar.
 • Hafızalarını zorlayarak, hafızalarını en etkili şekilde kullanmalarını sağlar.
redka dedektif oyunu

Dedektif Oyunu Fiyatları Nelerdir?

Dedektif oyunu fiyatları ise farklılık gösteriyor. Ancak tek bir markaya ait oyun seçeneği olarak sunulduğu için diğer kutu oyunlarında olduğu gibi bir fiyat rekabeti yoktur. Genel olarak her yerde ortalama aynı fiyat aralığında sunulduğunu görebilirsiniz. Genel olarak 25-30 veya 40- 50 TL gibi rakamlarla satılıyor. Bütçenize hitap edeni kolayca bulup satın alabilirsiniz. Çocuklarınızın gelişimi, eğlenmesi ve hoş zaman geçirmesi için bu oyunun iyi bir alternatif olabileceğini

Şu yazılarımızda da ilginizi çekebilir;

Hımbıl Oyunu Nasıl Oynanır?

8 Yaş Oyunları Nelerdir?

Evde Kutu Oyunları Nasıl Oynanır?

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu