Nedir?

Mezgit Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizde pek çok farklı familyaya sahip balık türleri bulunurken, yine bunlar arasında yer alan, ortalanma boyları 20 ile 40 cm olan, gelincik ve bakalyaro türü içerisinde tanımlanan mezgit balıkları, şekil ve özellik bakımından şu şekilde sizlere sunulabilmektedir. Yine bulunduğu yer olarak Karadeniz ve Marmara Denizi olarak bilgiler sunabilmemiz mümkündür. Yine diğer denizlerimizde de yer alsa da, bu iki denizde oldukça yoğun olarak karşılaşmak mümkündür. Diğer denizlerde ise daha seyrek olarak bulunan balık çeşitleri arasında yer alıyor.

Genel olarak bu balık, tavuk balığı olarak da bilinmektedir. Bütün denizlerde bulunmasına rağmen, yaz hariç devamlı yumurtalamalar yapmaktadırlar. Yine yumurtalı tavası da mezgit balığının lezzetli bir yemek olarak tanımlanmasına imkân vermektedir.

Şekil ve Özellikler Bakımından Farklı

Bahsedilen mezgit balığı hakkında bilgi çeşitleri arasında, şekilleri ve özellikleri yer alıyor. Şekil bakımından uzun ve ince olduğu söylenebilir. Yine 3 adet sırtında yer alan süzgeçleri bulunurken, 2 süzgeç diğer 3. Süzgece göre daha kısa bir yapıya sahiptir. Başında bıyık olmayan bu balık, 2 anüs yüzgeci ile yaşamını sürdürmektedir. İlki uzun ve ikincisi kısa olan bu yüzgeçlerinin yanı sıra, gümüş mavi ve karınları da açık renklerde olmaktadır.

mezgit balığı nasıl temizlenir

Nasıl Avlanıyor?

Ülkemizde balıkçılarımız genel olarak ve de gırgır ile avlamaktadır. Bu balıketi beyaz olurken, oldukça lezzetli balıklar arasında yer alıyor. Yine yukarıda bahsettiğimiz gibi tavuk balığı olarak söylenmesi de etinin daha çok tavuk etine benzer olmasından kaynaklanmaktadır. Yine bir dip balığı olduğu da bilmeniz gerekenler arasında. Tüketimi genel olarak ülkemizde taze olarak gerçekleştiriliyor. Fakat Avrupa ülkelerinde genel olarak tuzlanmış ve konserve olarak tüketim gerçekleştirilmektedir.

Mezgit Balığı Çeşitleri Nelerdir?

Bu konuda 2 çeşitten bahsetmemiz mümkün olacaktır. İlk olarak sarı mezgit ve diğer de bayağı mezgit olarak tanımlanıyor. Oldukça sakin yapıya sahip olan bu balıklar, stresten uzak bir yaşam sürmektedir.

Nerede ve Nasıl Balıklardır?

Sakin ve stressiz bir yaşam süren bu balıklar, ılıman ve soğuk denizlerde görülmesi mümkündür. Ortalama olarak yaşadığı derinlikler 30 m ile 300 metre aralığında tanımlanıyor. Yine gezici balıklar olarak da bilinirken, ana vatanı olarak Atlas Okyanusu alınan bilgiler arasında. Yurdumuzda da yine bahsettiğimiz gibi genel olarak tüm denizlerimizde yer alsa da Karadeniz ve Marmara denizinde daha yaygın olarak görülmektedir.

Kış aylarına kadar Karadeniz’ de daha yoğun olarak görünse de,  sonrasında ortaya çıkan akıntı sebebi ile kış aylarında Marmara’ ya doğru sürü şeklinde devam ederler ve göç ederler. Yine botları çeşitlerine göre değişiklik gösterirken, 20 cm ile 50 cm aralığında olduğu bilinmektedir.  Ortalama ağırlık ise 1 ile 2 kg aralığında değişiklik göstermektedir. Gözleri oldukça irice bir yapıya sahip olurken, bilinen toplam türü ise 4 olarak açıklanmıştır. Renk ve türlere göre değişiklik gösteren türlerinde, renkler oldukça parlaktır. Ağızları geniş bir yapıya sahi, dişleri ise oldukça kuvvetli olduğu bilinmektedir. Erkekler, dişi mezgitlere göre daha küçük olurken, dişi mezgitlerin iri olarak tanımlanması da mümkündür. Vücut kalınlıkları yine erkek mezgitlere göre oldukça fazladır denilebilir.

Nasıl Hayat Sürerler?

Karadeniz’ de ve diğer denizlerde de bulunan hamsi gibi sürü halinde yaşamaktadırlar. Deniz dibine daha yakın olan derinliklerde hayatlarını sürdürüyorlar. Kumlu ve çamurlu olan bölgelerde besinlerini arayarak, küçük balıklar ve kabuklu deniz hayvanlarından tüketerek hayatlarını sürdürürler.

mezgit balığı nasıl pişirilir

Mezgit Balığı Üreme Zamanları

Genel olarak üreme zamanları kasım ile mayıs aylarında olduğu bilinmektedir. Bu iki ay aralığında tüm aylarda üreme gerçekleştirilebilmektedir. Ortalama olarak 30 metre den daha derin sulara yumurtalarını bırakırlar. Ortalama olarak bir dişi mezgit ne kadar yumurta bırakıyor diyorsanız, 200.000 gibi iyi bir değere ulaşabilmek mümkündür.  İdeal avlanma mevsimi olarak ise kış mevsimleri olarak bilinmektedir.

Mezgit Balığı Özellikleri Nelerdir?

İlk özellik olarak avlanma zamanı kış ayları olarak belirlenmiştir. Karadeniz’ de kış aylarında meydana gelen akıntılar ile birlikte Marmara denizine göç ettiği de aslında özellikleri arasında yer alıyor. En çok balık böylelikle Marmara Denizi’n de bulunmaktadır denilebilir.

Yumurtalama zamanlarında ise kıyı bölgelere yaklaşım göstermektedirler. Böylelikle tekne avcılığı ile de elde edilmesi mümkün oluyor. Toplamda 3 adet sırt yüzgeci bulunurken, hareket kolaylığı kapsamında oldukça iyidir. Ve bu yüzgeçler sayesinde oldukça hızlı bir şekilde hareket etmesi mümkün olurken, beslenmeleri balık avlamak konusunda oldukça kolay olabiliyor.

Taze Balık Tüketin

Türkiye’ nin genel olarak neredeyse her kısmında bulunan mezgit, taze tüketilmesi ile oldukça faydalı olabilmektedir. Bu durumda % 100 bir fayda sağlayabilir, verdiği faydalardan daha iyi yararlanabilirsiniz. Diğer faydaları hakkında ise aşağıda yer alan bilgilere göz atabilirsiniz.

Mezgit Balığı Faydaları Nelerdir?

Yukarıda genel olarak, mezgit balığı hakkında bilgiler vermemiz ile birlikte kısaca faydaları hakkında bazı bilgilere yer vererek sizlere yardımcı olalım.

İçerisinde yer alan ve B vitamini bakımından oldukça zengin olan mezgit balığı, kendini yorgun hisseden kişiler için tercih edilebilir. Bu konuda oldukça fazla faydası bulunurken, kendinizi bitkin ve halsiz hissediyorsanız taze mezgit balığı tüketerek, vücudunuza destek verebilirsiniz. Vitamin eksikliği yaşayanların kesin olarak balık ürünlerinden tüketmesi gerekirken, B vitamini bakımından zengin olan mezgitte yine tüketilmesi gereken balık çeşitleri arasında yer alıyor.

Yine farklı bir faydasından bahsetmek gerekirse, vücut gelişimi oranlarında yükseklik göstermesi mümkündür. Kendinizi geliştirebilmek ve vücut gelişimlerinize katkıda bulunmak istiyorsanız, yine tüketimini gerçekleştirebilirsiniz. Daha sağlıklı balık pişirmek isteyenler için farklı yöntemler uygulanabilir.

Beyin Gelişiminde Destek

Her ne kadar vitamin yönünden zengin olan tüm balıklar sizlerin gelişiminde faydalı olsa da elbette ki bunlar arasında mezgit balığı hakkında bilgi önemli bir yere sahip. Yine diğer balık türleri tüketildiği gibi mezgit balığı da beyin gelişimi kazanmak adına tüketilmesi gerekmektedir.

Kalp Hastalarının Tercihleri Arasında Yer Alabilir

Bildiğiniz gibi kalp hastaları aslında beslenmelerine oldukça dikkat etmesi ve özen göstermesi gerekiyor. Genel olarak doktorların ve diyetisyenlerin tavsiyelerine uymak zorunda kalmaktadırlar. Elbette ki bu şartlara uymamaları halinde ciddi ve geri dönüşümü olmayan sorunlar ile karşılaşabiliyorlar. Fakat bu durumda mezgit balığı tüketilmesi gereken balık çeşitleri arasında. Çünkü bu balık türü folik asit bünyesinde oldukça zengin olurken, kalp hastalarına iyi gelmekte ve destek olmaktadır. Bununla birlikte diyabet hastaları için de tercih edilen bir balık türü. Bazı kişiler tarafından yine diyabet hastalarına da önerilirken, sağlıklı bir yaşam kazanmak adına tüketim gerçekleştirilmelidir.

Tiroit Hormonlarını Düzenliyor

Günümüzde pek çok kişi tiroit hormonlarında yer alan düzensizliklerden dolayı bir takım sorunlar ile karşılaşmaktadır. Her ne kadar bu konuda sağlık bakanlığınca onaylanan pek çok ilaç grubu yer alsa da daha doğal tedavi yöntemleri uygulamak için bitkisel, organik ve doğal ürünler arasından seçim yapmanız tavsiye ediliyor. Hormonlarınız düzenlemekte yardımcı olurken, sağlıklı bir çalışma düzeni oluşturmakta da destek olmaktadır.  Genel olarak mezgit balıkları hakkında bilgiler böyle olurken, pişirilmesi hakkında da bazı bilgilere göz atarak, en güzel tatlar oluşturarak, lezzetli tüketimler gerçekleştirebilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu