Nedir?

Psikiyatri Nedir?

Biyopsikososyal bir varlık olarak tanımlanan insan, ruhsal kaynaklı olarak bazı sorunlar ile karşılaşmakta olduğu bilinmektedir. Elbette ki bu sorunlar ile birlikte sizlere destek olabilecek olan tıbbi kurum şeklinde yardımcı olan yetkililer bulunmaktadır. Kurumsal olarak sağlık hizmetleri sunan hastaneler ve merkezler, psikiyatri bilim dalı altında hastalarına her türlü tedaviyi sunmakta görevlidir. Bu durumda ilaç tedavisi ya da bazı psikoterapiler ile birlikte hastaların sorunları çözümlere kavuşturulmaktadır. Yani kısaca psikiyatri nedir sorularınıza şu tanım ile cevap verebilmek mümkün olacaktır.

Psikiyatri Nedir?

En kısa tanımı ile ruh ve sinir hastalıklarının, insanlar üzerinde oluşturduğu olumsuz tavır ve tutumlarını inceleyen, konu hakkında onlara sağlık hizmeti suna bir bilim dalı olarak tanımlanabilir.

Aslında psikiyatrinin sadece insanlara karşı, pozitif ruh sağlığı sağlama kapsamında sunulan hizmetin bir tıp dalı olarak tanımlanması doğru olmamaktadır. Bunun yanı sıra insanı anlama sanatı olarak bilinen psikiyatri, pek çok insanın aldığı hizmet sayesinde rahatlamasına ve hayata daha olumlu bir şekilde bakmasına olanak sağlamaktadır. Elbette ki bazı diğer bilim dalları ile de yakından ilişkisi bulunurken, sosyoloji, felsefe ve sanat gibi alanları da kapsadığı bilinmektedir.

Pek çok kişi, psikiyatri dendiğinde, kendini çok olumsuz bir vaka olarak görmektedir. Şüphesiz ki bu yanlış bir düşüncedir. Elbette ki bazı dönemlerde, insanlar, kendi sorunlarını kendi imkânları ile çözüme ulaştıramayabilir. İyi bir dinleyici ve yorumlayıcı gereksinimi duyulurken, hiçbir zaman bu dalın, insanların ne kadar zorda olduğunu ya da sinirli, uyumsuz olduğunu ortaya koymak gibi bir amacı yoktur. Sadece, insanların tavırlarına saygılı, anlayış çerçevesi içerisinde yaklaşan yetkililerinin bulunduğu ve sorunların en hafif şekilde nasıl ortadan kaldırılacağı konusunda verilebilecek bir destek olarak tanımlanması doğru olabilir.

psikolog nedir

Hasta Doktor İlişkisi

Yine pek çok kişi, sorunlarını dile getirmekten kaçınırken, hasta- doktor gizliliğinin bulunmasını bilmesi daha rahatlatıcı olacaktır. Elbette ki çocukluğunuzdan yetişkinlik çağınıza kadar sizleri sorunlara sürükleyen pek çok etken bulunurken, çıkmaz bir sokağa girmektense, psikiyatri dalı kapsamında yetkililerinden destek almak, onlara yaşadıklarınızı en iyi şekilde ve net olarak anlatarak, rahatlık sağlayabilirsiniz. Böylelikle yaşadıklarınızdan dolayı tavır ve tutumlarınızın neden değiştiği ortaya koyularak, bu konuda bir tedavi uygulaması başlatılabilecektir.

Doktorun Tanı Koyması

Psikiyatri bölümünde doktorun kişi hakkında tanı koyabilmesi için, elbette ki görüşmeler çok büyük bir öneme sahip. Hiçbir seans atlanmamalı ve düzenli bir şekilde görüşmelere gitmek gerekmektedir. Hastanın duygu ve düşüncelerini muayene sürecinde analiz eden doktor, davranış ve duygularının nasıl bir tepki oluşturduğu konusunda testleri de tamamlayarak, sistematik bir biçim de gözden geçirmesi ve değerlendirmesi gerekmektedir. Bu tanılar ile birlikte, yaşanılan durumum derecesi ortaya koyularak, psikiyatrik ölçekler ile birlikte bazı durumlar ve kişiler için, bazı muayene teknikleri de kullanılacaktır. Bunlar arasında ise şunlar yer alır.

  • Bilgisayarlı tomografi
  • Manyetik rezonans görüntülemesi ( MR )
  • EEG
  • Diğer test ve analizler

Hizmetler ve sağlık kuruluşları

Bu hizmetlere sahip olabilmek için özel ya da devlet kuruluşları kişilere yardımcı olabilecektir. Elbette ki bu seçim, bütçenize ve psikiyatri uzmanının profesyonelliğine göre değişiklik gösterebilecektir. Eğer ki bütçenizi aşacağı düşüncesi var ise bu durumda devlet hastanelerinden de destek alabilmeniz mümkündür. Yine bütçenizi aşmayacağı düşüncesi var ve özel bir kuruluştan destek almak istiyorum diyorsanız, özellikle büyükşehirlerde bu konuda uzman doktorlar, kişilere profesyonel desteklerini ve hizmetlerini sunmaktadır. Gerekli merkez ve doktor araştırmalarınızı yaparak, kendinize uygun olan bir seçim yapabilir, sorunlarınızı dile getirebilir ve davranış ve tutumlarınızın derecesini, aldığınız destekler ile birlikte ortaya koyabilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu