instagram

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Bu yazımızda, sosyal medyada doğrulanmış hesap olarak da adlandırılan mavi tik hakkında konuşacağız. Instagram mavi tik nasıl alınır, mavi tik başvurusu nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatacağız. Mavi tik için Instagram’a başvuru yaptıysanız ve başvurunuz onaylanmadıysa bu konudaki önemli tüyoları da bu yazımızda bulabilirsiniz.

Instagram Mavi Tik Nedir?

Instagram mavi tik, doğrulanmış ve onaylanmış gerçek hesaplara verilmektedir. Mavi rozet de denilen mavi tik sadece Instagram’da değil Twitter ve Facebook’ta da kullanılmaktadır. Halk tarafından tanınan sanatçı, sporcu, siyasetçi ya da fenomen kişilerin hesaplarına verilen mavi tik’in amacı, o hesap sahibinin doğrulandığını ve kendileri tarafından onaylandığını belirtmesidir.

Ünlü diye tabir ettiğimiz halk tarafından tanınan kişileri sosyal medyada arattığımız zaman birden çok hesap ile karşılaşıyoruz. Bu hesapların kimisi sahte hesap, kimisi o kişinin fanları yani hayranları tarafından oluşturulan fan hesapları oluyor. Haliyle bizim de aklımız karışıyor, hangisi gerçek hesap anlayamıyoruz. Instagram mavi tik işte bu konuda bizlere yardımcı oluyor. Sevdiğiniz o ünlü kişinin gerçek hesabını takip etmek istiyorsanız, hesabın yanında mavi tik olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Diğer sahte ya da hayranların açtığı hesaplarda mavi tik yer almaz.

instagram mavi tik alma

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram mavi tik alabilmeniz için öncelikle Instagram’a hesabınızı doğrulamak için başvuru yapmanız gerekiyor. Bunu okuyunca herkesin aklından şu geçiyor olabilir; “Hesabımı doğrulayıp ben de alırım mavi tik!” Evet, siz de Instagram’da mavi tik alabilirsiniz ancak bazı şartları karşılamanız gerekiyor. Instagram ve diğer sosyal medyalarda mavi tik alınması için çalışmalar yürüten ajanslar dahi var. Yani sadece hesabınızın gerçek olması mavi tik almanız için yeterli değil.

Instagram mavi tik ya da mavi rozet başlangıçta sadece ünlü kişiler içindi ancak günümüzde TV’deki yarışmalarda tanınan kişiler, sosyal medya fenomenleri, YouTuber’lar da mavi tik alabiliyor. Aslında bu kişilerin de çok fazla tanındığı ve takipçiye sahip olduğu düşünülürse doğru olan bir uygulama diyebiliriz. Sanal ortamda dolandırıcılığın çok fazla artması kişilerde güven problemi de yaratıyor. Herkes takip ettiği hesabın doğru kişiye ait olduğunu bilmek istiyor.

Instagram’da mavi tik alabilmeniz için çok yüksek sayıda takipçinizin olmasına gerek yok. Gerçi tanınan kişilerin hesapları çok sayıda takipçiye sahip ancak 10 bin takipçisi olan bir yazar kişi de mavi tik alabiliyor. Yani takipçi sayısı mavi tik için bir kıstas değil.

Bu konuda çalışmalar yapan ajanslar genellikle internette sizin adınıza haber yapılmasını sağlıyorlar. Örneğin, siz mavi tik için bir ajansa gittiniz ve siz bir heykel sanatçısısınız. Hakkınızda yapılmış haber sayısı az olabilir. Ajans sizi ve sanatınızı tanıtan bazı haberler hazırlayıp basına servis ediyor ki hakkınızda yayınlanan çok sayıda haber içeriği oluşuyor. İnternette arama sonuçlarında isminizin yer aldığı çok sayıda link sizin mavi tik almanıza yardımcı oluyor. Instagram mavi tik almanızı kolaylaştıracak tüyoları yazımızın devamında detaylandıracağız. Şimdi Instagram mavi tik başvurusu için neler yapmalıyız ona bakalım.

instagram mavi tik alma 2020

Instagram Mavi Tik Başvurusu için Ne Yapmalıyım?

Instagram’da hesabınızı doğrulamak yani mavi tik alabilmek için Instagram’a başvuru yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki adımları izleyerek Instagram mavi tik başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz;

 • Öncelikle Instagram hesabınızı açın.
 • Önce “Ayarlar” bölümüne sonra da “Hesap” bölümüne gelin.
 • Burada “Doğrulama Talebi” yazısına dokunun. Karşınıza Instagram mavi tik formu çıkacak, bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.

Hazırlıklı olmanız için sizden hangi bilgiler isteneceğini de belirtelim. Instagram mavi tik için sizden şu bilgiler isteniyor;

 • Instagram kullanıcı adınız.
 • Gerçek ad ve soyadınız.
 • Bilinen isminiz. (Bazı sanatçılar ya da fenomenler sahne adı kullanabilmektedir.)
 • Hesabınızın hangi kategoriye dahil olduğu bilgisi. (Medya, spor, politika, müzik, moda, eğlence, blogger/influencer, işletme/marka/organizasyon ve diğer)
 • Kimliğinizin fotoğrafı. (Devlet tarafından verilen kimliğinizin olması gerekiyor.)
 • İşletme hesabı için kimlik fotoğrafı yerine resmi işletme belgesi fotoğrafı eklemeniz gerekiyor.

Yukarıdaki bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra “Gönder” butonuna basıp Instagram mavi tik başvurunuzu tamamlıyorsunuz. Instagram yetkilileri başvurunuzu incelemeye alıyor. Burada süreç için belli bir zaman yok. Bazen çok kısa sürede sonuçlanıyor bazen de uzun sürebiliyor. Her başvuru olumlu sonuçlanacak diye bir kural da yok, bunu da bilmelisiniz; ancak Instagram mavi tik başvurunuzun yani doğrulama talebinizin olumlu sonuçlanması için dikkate etmeniz gereken bazı hususlar var.

Instagram Mavi Tik Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeliyim?

Instagram mavi tik başvurunuzun olumlu sonuçlanmasının bir garantisi yok ancak bazı konulara dikkat etmeniz başvuru sürecinde sizi destekleyecektir. Bu konuda aşağıdaki tüyolara uymanızı tavsiye ederiz.

instagram hesap doğrulama

Instagram mavi tik başvurusunda dikkat etmeniz gerekenler;

 • Başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmanızın önemli olduğunu belirtmiştik. Kimlik fotoğrafınız net olmalı, bulanık ya da bilgilerin tam görünmediği bir fotoğraf başvurunuzun reddedilmesine neden olacaktır. Aynı şekilde hesabınızın hangi kategoriye dahil olduğunu da doğru paylaşmanız oldukça önemli.
 • Yazımızın başında ajansların hakkınızda haber yapabileceğinden bahsetmiştik. Haber desteğinin yanı sıra sizin hakkınızda IMDB’de ve Vikipedia’da profil oluşturmaları da başvurunuzu olumlu etkileyecektir.
 • Instagram hesabınız “Gizli Hesap” değil “Herkese Açık” hesap olmalı. Bu durumdan rahatsız oluyorsanız da bir süre beklemeniz gerekecek. Mavi tik aldıktan sonra yeniden hesabınızı gizleyebilirsiniz ancak başvuru sürecinde açık hesap kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • En önemli tüyo! Daha önce mavi tik alıp Instagram’da hesabını doğrulayan arkadaşlarınızın sizi etiketlemesi. Gönderilerinde ya da hikayelerinde sizden bahsedip hesabınızı etiket yapmaları çok önemli. Tanıdığınız tüm mavi tik alan arkadaşlarınız ile görüşün ve bu süreçte size destek olmalarını rica edin.
 • Instagram biyografi bölümünde iletişim bilgilerinizin yer almasına dikkat edin. Mail adresi ve hatta bir telefon numarası da olabilir. İşletme hesabı ise açık adresinizin ya da konum bilgilerinizin profilinizde olması da başvurunuzu olumlu etkiler.

Genel hatları ile Instagram’da mavi tik almanız için dikkat etmeniz gereken konuları listeledik. Bu tüyoları uygulamanız önemli ancak yine de Instagram mavi tik vermeyebilir, bunun bir garantisi yok.

instagram mavi tik nedir

Instagram Mavi Tik Ne İşe Yarar?

Instagram mavi tik bir prestij göstergesi desek yanlış olmaz. Günümüzde ünlü bir kişinin kendi adını ya da markasını kitlelere gösterebilmesi için mutlaka sosyal medya kullanması gerekiyor. Sosyal medyada da doğrulanmış bir hesap takipçilere hem güven veriyor hem de o kişinin değerini artırıyor. Her Instagram başvurusunun olumlu sonuçlanmaması da bu nedenledir. Herkese veriliyor olsaydı mavi tik bu kadar önemli olmazdı.

Takipçilerinize güven vermesini de şu şekilde açıklayabiliriz; diyelim ki yazarsınız ve henüz tek kitabınız yayınlandı. Okuyucuların sizi Instagram’da bulması mavi tik ile çok daha kolay olacaktır. Ayrıca adınıza açılmış sahte hesaplara yönelmemiş olacaklar. Bu sahte hesaplar sizin adınızı kullanarak kişileri dolandırabilir ya da sizi zorda bırakacak durumlar yaşatabilirler.

Instagram mavi tik almak sosyal medyada sizi daha önemli kılacaktır. Influencer’ların ve sosyal medya reklamcılığının hızla arttığı bugünlerde markaların ve firmaların size olan yaklaşımları mavi tik nedeniyle daha farklı olacaktır. Instagram mavi tik reklam ya da sponsorluk anlaşmalarınızın fiyatını da yükseltecektir.

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi Instagram mavi tik önemli bir konu. Instagram hesabınıza ve dolayısıyla size ve yaptığınız işlere prestij sağlayan bir unsur. Henüz Instagram mavi tik başvurusu yapmadıysanız veya daha önceki başvurularınız reddedildiyse bu konuda uzman kişi ya da ajanslar ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Hem başvuru süreci daha hızlı olacaktır hem de başvurunuzun olumlu sonuçlanma olasılığı artacaktır.

İlginizi çekebilir; Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu