Bilim ve Teknoloji

Türkiye’nin En İyi Blog Siteleri 2022

Bu yazımızda internet ortamında dolaşmayı sevenlerin keyifli bir vakit geçirmesini sağlayacak olan en iyi blog sitelerini listeledik. Çağımızın artık teknoloji çağı olduğunu kabullenmiş gibiyiz. Gerçekten kağıdın yerini bilgisayar veya telefon ekranları, kalemin yerini ise klavye almak üzere. Hatta bir alt kuşak için aldı bile diyebiliriz. Ne kadar iyi veya ne kadar kötü bunu değerlendirmek istemiyorum ancak ortada bir talep olduğu aşikar. Artık teknoloji kullanıcıları aradıkları soruların cevaplarını internet ortamından kolaylıkla bulabiliyorlar.

Ülkemizde de blog yazmak fikri giderek yaygınlaşıyor. Her geçen gün kaliteli yerli bloglar giriyor hayatımıza. Gerçekten çoğunun hayatımızı kolaylaştırdığını söyleyebilirim. Sorunlara çözüm yolları aradığımız gibi aynı zamanda vakit geçirmek içinde harika bir mecra haline geldi. Bu amaç için kurulan bloglarda gerçekten eğlenceli yazılar yazarak ziyaretçilerine hizmet veriyor.

Bizde bu yolları adımlamaya başlayan genç bir blog sitesi olarak en iyi yerli bloglar nedir bunu araştırdık ve bir liste oluşturduk. Her blog hakkında detaylı bir inceleme gerçekleştirdik. İnternette dolaşıyorum ancak vakit geçirebileceğim eğlenceli bir site bulamıyorum diyorsanız bu liste işinize çok yarayacak. Bunun öncesinde alternatif bir iş ve para kazanma yolu olan blog yazarlığı hakkında sizlere birkaç bilgi verelim istiyoruz.

türkiyenin en iyi blog siteleri

Blog Yazarlığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Blog yazarlığı nedir sorusunun cevabı aslında çok basit. Şu anda okuduğunuz sitenin yazılarını yazan kişi yani ben bir blog yazarıyım. Bildiklerinizi veya öğrendiklerinizi insanlarla paylaşmak bunu yaparken de para kazanmak istiyorsanız sizde çok hızlı bir süreçle blog yazarı olabilirsiniz. Nasıl mı?

Öncelikle gerçekten bu işi seviyor olmalısınız. Çünkü sevmediğiniz işi bir gün yaparsınız iki gün yaparsınız üçüncü gün sıkılırsınız. Bu size bir şey kazandırmadığı gibi birinci ve ikinci günde ki zamanı kaybettirir. Bunun için öncelikli olarak kendinize şu soruyu sorun. Blog yazarı olmak istiyor muyum? Cevabını evet ise bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

Bu aşamada neye ilgili olduğunuzu analiz edin. Mesela arabalar olabilir. Gezi yazıları olabilir. Veya kitaplar olabilir. Hayatta hoşunuza en çok ne gidiyorsa bloğunuzun teması bunun üzerine kurulu olsun. Mesela arabalardan hoşlanıyorsunuz ve araştırmak, araba özelliklerini, arabalar ile ilgili haberleri okumak hoşunuza gidiyorsa hemen araba blogları nedir bir öğrenin. Her bir bloğu ayrı ayrı inceleyin. Sitenin temasını, yazıların başlıklarını, içerikleri vs. Sonra hemen sitenizin kurulum aşamasına geçin.

Web tasarım konusunda bilginiz var ise WordPress alt yapısını kullanarak oluşturabileceğiniz gibi parayla bu işin profesyonellerine de hazırlatabilirsiniz. Sonrasında ise artık durmadan yazmanız gerekmekte. Günde en az 2 içerik yazıp siteye yüklemeniz onu zamanla yükseltecek ve diğer büyük bloglarla rekabet eder hale getirecektir. Burada tabi ki farklı unsurlarda karşınıza çıkacak. Öncelikle yazmayı seviyor olmalısınız. Zaten seviyorsanız yazılarınız da çok güzel olacaktır. Ama sadece güzel olması yetmiyor tabiki Google amcanın bootlarının da sevmesi gerekiyor. Bu yüzden içerikleriniz SEO uyumlu olması gerekiyor. SEO uyumlu içerik nasıl yazılır öğrenmek istiyorsanız bağlantıya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Ve işte yazı işlemini de hallettikten sonra gerisi sizin sabrınıza ve yeteneğinize kalıyor. SEO uyumu harika içerikler ile bloğunuzu doldurduğunuzda zamanla daha fazla kişinin geldiğini göreceksiniz. Sonrasında ise belki de bu yazının konusu olan takip edilmesi gereken bloglar listesine adınızı yazdırabilirsiniz.

blog yazarlığı nasıl yapılır

Blog Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Blog yazarak para kazanmak mümkün. Lakin öncelikle SEO uyumlu içerik nasıl hazırlanır bunu tamamen öğrenmeniz gerekiyor. Sitenizin SEO optimizasyonunu çok iyi yapmanız içinde SEO dersleri almanızda fayda var.

Bunları neden yapmalısınız? Çünkü artık rekabet çok fazla. Kaliteli kişisel bloglar tabi ki var ancak iş şirketlerin bu pazara açılmasına başladı. Büyük yatırımlar ile rekabete dahil oluyorlar ve uzman SEO uzmanları ile çalışıyorlar. Sizin de bu rekabette tutunmanız için öncelikle SEO nedir bunu öğrenmeniz gerekiyor.

Siteniz mükemmel bir optimizasyona ve içerik sayısına ulaştığında ise zamanla kumbaranızın dolmaya başladığını göreceksiniz. Adsense gelirleri bir yana eğer site trafiğiniz iyiyse birebir görüşerek işletmelerden reklam alabilir kazancınızı katlayabilirsiniz. Bu konuda da aklınızda soru işareti bırakmadığımıza göre gelin bizim seçtiğimiz en iyi blog siteleri nelermiş bunlara bakalım.

blog önerileri

En İyi Blog Olmak İçin Gereken Özellikler

Öncelikle şunu unutmamalıyız ki herkes en iyi blogger olmak ister. Lakin herkes en iyisi olamaz. Bunun için çok çalışmak, çabalamak ve sürekli bir gelişim göstermek gereklidir. Bizde sizler için en faydalı blog siteleri yazımızın bu kenarına bir yol haritası sıkıştırdık. İşte Genç Klavye editörlerinden siz değerli okuyuculara tavsiyeler.

  • Kendiniz olun. Unutmayın ki doğallık dünyanın en değerli hazinesidir. Bu yüzden içeriklerinizde resmi bir dil yerine daha samimi ve sıcak bir dil kullanın. Okuyucular sizi görmese de sevsin.
  • Profesyonel gözükün. Tabi ki bir üstte yazdığım ile çeliştiğini söyleyebilirsiniz lakin anlatmak istediğim konu farklı. Burada demek istediğim yazıya döktüğünüz konunun uzmanı olmanız gereklidir. Değilseniz bile yeni öğreniyormuş gibisinden bir dil kullanmamaya özen gösterin.
  • Sosyal medya ağlarını kullanın. Unutmayın ki marifet iltifata tabidir. Hiçbir iş yoktur ki geri dönüş alınmadan süreklilik sağlansın. İnsanız sonuçta, her birimizin tatmin duygusu var. Sizde sosyal medyalar üzerinden kullanıcılara ulaşıp sitenizi onlara gösterebilirsiniz.
  • Güçlü bir altyapınız olsun. Hiçbirimizin sitenizin daha ikinci ayında çökmesini ve emeklerinizin boşa harcanmasını istemeyiz. Bu yüzden yeri geldiğinde profesyonel destek almaktan çekinmeyin.
  • Konumuza dönecek olursak; görsel kullanımına dikkat edin. Bloğunuz ne rengarenk göz yoracak bir şekilde olsun, ne de mat. Dengeyi yakalamak sizlerin zevkine ve deneyimine kalmış.
  • Ve son olarak çok çabalamalısınız. Unutmayın, blog açtığınız günün ertesinde ne para kazanabileceksiniz nede sitenize binlerce insan girecek. Kendinize yüksek bir hedef ve geniş bir zaman dilimi belirleyin. Sizler örnek olması için şöyle bir takvim yapalım. 2021 yılının başından itibaren düzenli olarak 5-6 içerik girmeniz sitenizin kendine gelmesine binlerce kişiye ulaşmasına yeterli olacaktır. Günlük bir veya iki içerik hatta mümkünse daha fazlası ile bu sayılara ulaşabilirsiniz.

Sizlere umarım bir yol haritası çizebilmişizdir. Şimdiden başarılar.

En İyi Yerli Blog Siteleri

Tüm dünyada olduğu gibi internette para kazanmak Türkiye’de de yaygınlaşan bir sektör halini aldı. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi artık büyük şirketler ve firmalar dahi bu pazara oynamaya başladı. Biz bu rekabetten en iyi sıyrılan, okuması en eğlenceli bloglar nedir bunları yazdık. İşte o liste.

1- Fizikist.com

Fizikist bloğunu zaten Google’a aratmanız ardından çıkan site başlığının yanında şu cümle yazıyor. Türkiye’nin en popüler bilim sitesi. Evet gerçekten de öyle. Özgün teması ile hızlı ara yüzü en çokta yazıları ile bizi kendisine bağlamayı başarmış bir blog sitesi.

Hani şöyle bir algı olur ya hep kafamızda bilim zordur daha doğrusu anlaması zordur. Karmaşıktır zannederiz. Aslında çoğu zaman karışık olduğunu da söyleyebilirim. Burada ise n karışık konu bile öyle güzel anlatılıyor ki usta yazarlar tarafından anlamamak elde değil. Birinci sınıf bir anlatım olduğunu söyleyebilirim.

Alanında uzman birçok yazarın sitenin bünyesinde olması belki de bu kadar kaliteli olmasını sağlayan şeylerden bir tanesidir. Bunlarla birlikte beyin fırtınası bölümü bile var. Ziyaretçilerini de bilim adamı yapmaya kararlı bu site ne diyeyim. Türkiye’nin en saygın ve eğlenceli blog sitelerinden bir tanesi olan Fizikist’i listeye almazsak olmazdı. Geçelim sıradaki bloğumuza. Bu arada her hangi bir beğeni veya özeli sıralama düzeni yoktur. Hepsi çok hoş, hepsi çok kaliteli blog siteleri.

2- Arkeofili.com

En kaliteli blog siteleri listemizin ilk sırasında bilim tutkunlarının kalbini almıştık şimdi sıra tarih ve arkeoloji tutkunlarında. Zaten iki bilim dalı birbiri ile iç içe olduğu için her iki gurubunda ilgisini çekeceğini söyleyebilirim.

Arkeofili’nin sloganı ise “Herkes için arkeoloji” aslında burada anlatılmak istenen de herkesin anlayabileceği tarza bir blog sitesi olduğu. Çok güzel ve göze hoş gelen bir temaya sahip. Özellikle renkleri hem göz yormuyor hem de insana gerçekten tarihi ve kazı bilimini çağrıştırıyor.

Sadece Arkeoloji var sanmayın bu arada. Tarih bilimin pek çok alt kolu ile ilgili içerikleri bu sitede bulabiliyorsunuz. Özellikle yeni kazı çalışmalarından çıkan bulguları anında burada görebiliyorsunuz. Kısacası bir şeylerin geçmişine yani tarihine meraklıysanız Arkeofili size bunu sonuna kadar sunacaktır. Bir göz atın deriz.

3- Bizevdeyokuz.com

Çoğumuzun hayalidir değil mi? Evin kapısını kapatıp çekip gitmek sonsuzluğa. Bir sürü yeri gezmek ve bilmek. Çok okuyan değil çok gezen bilir derler ya. Aslında o mantık. Bloğun sahipleri geziyorlar, görüyorlar, öğreniyorlar ve bildiklerini diğer tatil tutkunları için buraya yüklüyorlar.

Gerçekten ele tutulu bir seyahat defteri gibi diyebilirim. Türkiye’nin neresine gidecek olursanız olun bu siteden bir bilgi almadan gitmeyin derim. En azından nereleri gezeceğinizi, nerelere nasıl gitmeniz gerektiğini detaylı olarak öğrenir buna göre hazırlığınızı yapabilirsiniz.

Türkiye’nin altını üstüne getirmeye kararlı olan bu arkadaşların yazılarının kalitesini bir kenara bırakayım fotoğrafları ve videoları için bile bu göz alıcı gezi bloğu ziyaret edilebilir. Bence Türkiye’nin en iyi gezi blogları arasında kolaylıkla gösterilebilir ki en iyi blog siteleri arasında bu yüzden var. Kendilerinin yazılarını daha çok okuyacağımızı belirterek hayırlı yolculuklar diliyoruz. Bizlere daha gösterecekleri çok yer var.

4- Mutfaksirlari.com

Ve işte en iyi yemek blogları arasında da gösterdiğimiz aynı zamanda bu listeye girmeyi de hak eden, karnımızı acıktıran bir blog sitesi; Mutfak sırları.

Gerçekten bloğu ziyaret etmeye başladığınızda bilmediğiniz o kadar çok şey olduğunu fark edeceksiniz ki yahu bunlar harbiden sır mıydı diye sorabilirsiniz kendinize. Özellikle kadın kullanıcılar için müthiş bir adres. Tatlılardan yemeklere, çorbalardan salatalara kadar her şeyi çok anlaşılır bir şekilde tarif ediyorlar. Öğrenci evinde kalan üniversiteliler içinde anlatımının çok güzel olması suretiyle bir kaynak aslında. Gençler makarnadan sıkılmışsanız bu bloğu ziyaret edebilirsiniz.

sosyal blog siteleri

5- Gaiadergi.com

Aslında dijital bir dergi diyebilirim bu site için. Tabi klasik bir dergi anlamında bunu söylemiyorum. Sak bilgi verme amacında değiller. Zaten bu özelliğe ile diğer blog sitelerinden ayrılıyor. Sanal bir aktivist diyebilirim Gaia Dergi için. Kadın şiddetine, betonlaşmaya, iklim bozukluklarına, ırkçılığa karşı öyle güzel yazılar ve söylemler gerçekleştiriyorlar ki insan bir an durup kendisini sorguluyor gerçekten.

Çok geniş bir yelpazesi var. Sanat ve kültür gibi birçok alanda da kaliteli içerikler üretmeyi başarıyorlar. Güncel doğa haberleri ve dünya sorunlarına yönelik aradığınız her şeyi burada kolaylıkla bulabilirsiniz.

6- İpuclarim.com

Hani şimdi bunu nasıl anlatabilirim size bilmiyorum ama şöyle bir benzetme yapayım. Mesela şimdi biz bir bilgisayar oyununda olalım. Hard seviyesinde yani zor bir seviyede oynuyoruz ya. İşte bu sitede birkaç saat vakit geçirin ve hayatın inceliklerini öğrenin, inanın bu seviye birden bire easy moduna yani kolay moda inecek.

Çok geniş bir yelpazede internet tutkunlarına hizmet veren İpuçlarım hayatın her alanında işinizin bir ucundan tutmak için programlanmış bir robot gibi adeta. Mesela sizi zayıflatabilir ama aynı zamanda kilo probleminiz varsa size kiloda aldırabilir. Veya bahçe işlerinizde en değerli yardımcınız olabilir. Kısacası hayatın her alanında kullanabileceğiniz bir blog sitesi. Hiçbir şey olmazsa bile aklınızın bir kenarında bulunsun yani.

7- Hizliadam.com

Bloğun adından da anlaşılabileceği gibi gerçekten hızlı bir arkadaşımız. Hızlı bir şekilde girdiği içerikleri ile site içerisinde günlerce gezinebileceğiniz bir ağ oluşturmuş diyebiliriz. Daha çok dijital pazarlama ve teknolojiden para kazanmak üzerine bir formata sahip. Tabi sadece dijital de değil. Size birçok pazarlama tekniği öğretiyor. Kişisel gelişiminize yardımcı olacak yüzlerce yazı da bünyesinde mevcut sitenin.

Bence buranın sloganı “Sizi zengin edebilirim!” olmalı. Gerçekten de buradan öğreneceğiniz bilgilerle bir şeyler deneyerek para kazanmanın yolunu bulabilirsiniz.

En iyi kişisel bloglar bile buradan faydalanıyor diyebilirim. Firmalar ve markaların da gözden geçirdiği veya göstermek isteyeceği birçok içeriği var. Paraya ihtiyacınız varsa ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bir göz gezdirin derim.

8- Bilgidoktoru.com

Çoğu kategoride en iyi blogları listeledik ancak kozmetik ve sağlık alanına hiç girmemiştik. İşte iki kategoriyi birden bünyesinde barındıran harika bir blog.

Türkiye’nin en popüler blogları arasında yer alan bilgidoktoru; güzellik, sağlık, beslenme ve spor konularında ziyaretçilerin bilgiler veriyor. Diyetisyen masrafı sizin gözünüzü korkutuyorsa burada sağlıklı beslenme üzerine onlarca kaynak bulabilirsiniz.

Neyin neye yararı veya zararı var? Hastalıklardan korunma için yapılması gerekenler? Sağlıklı beslenme ve nasıl kilo veririm gibi sağlık üzerine sorularınız varsa bir buraya uğrayın deriz. Tabi ki bununla birlikte kamu spotu niteliği taşıyan uyarımızı da yapalım. Hastalık belirtileriniz ve şikayetleriniz var ise internet sitelerinden önce doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin.

blog yazarak para kazanmak
9- Bilgiustam.com

En çok okunan bloglar diye ayrıca yaptığımız bir listenin zirvelerinde olan Türkiye’de ki en başarılı blog sitelerinden bir tanesine geldi sıra. Aslında çok okunmasının sebebi de hedef kitlesinin çok geniş olması ve bununla birlikte çok kaliteli içeriklere sahip olması.

Edebiyattan teknolojiye, sanattan sağlığa varıncaya kadar hayatımızda karşımıza çıkacak her şeye bir önermesi var diyebilirim bilgiustam bloğunun. Yani hiçbir şeyininiz yoksa bile sadece vakit geçirmek için girip birkaç içeriğine göz gezdirebilirsiniz.

10- Wpmavi.com

Tüm bu blogları gördünüz ya. İşte bu blogların perde arkasını öğrenmek istiyorsanız Wp Mavi bloğunu da mutlaka okuyun. SEO ve dijital ortam üzerine adeta sanaldan bir öğretmenlik yapıyor diyebilirim. WordPress üzerinde kullanabileceğiniz birçok bilginin yanı sıra SEO Optimizasyonu açısından kullanabileceğiniz birçok tekniği de sizler anlatan Wp Mavi de kesinlikle teknoloji tutkunlarının beğenebileceği en iyi kişisel bloglardan bir tanesi.

11- Kitapkurduanne.com

Tasarımı, fikri ve teması ile harika bir blog olan kitap kurdu anne özellikle babalar ve anneler için tavsiye edebileceğimiz bloglar arasında yer alıyor. Artık kitap basmanın ve satmanın çok kolay olduğu bir dönemdeyiz. Böyle bir dönemde çocuklarımıza doğru kitapları okutmamız bir zorlaşıyor. Burada işte sizlere anlattığımız bu blog sitesinden faydalanabilirsiniz. Pek çok kategoride sizlere kitap önerileri sunan kitapkurduanne.com Altın Örümcek Ödülleri’nde ödül alan bloglardan bir tanesi olma özelliğini de taşımaktadır.

12- Canimistanbul.com

Dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi olan İstanbul’u eminim ki hepimiz görmek istemişizdir. Sitemizin trafik kaynağına bakıldığında da çoğunuzun orada yaşadığı söylenilebilir. Fakat bence insan yaşadığı şehrin her alanını, her hikayesini, her bölgesini bilmeden o şehirde yaşamış olmaz. Ve işte bu konuda sizlere rehberlik edebilecek harika bir uygulama. İstanbul’un festivallerinden konserlerine, gezilecek en güzel yerlerinden konaklamaya en uygun bölgelerine kadar pek çok işinize yarayacak bilgiyi burada bulabilirsiniz.

türk blog siteleri
13- Engelsizseyyah.com

1990 yılından beri engelli olan Levent Karagöz tarafından oluşturulan bu harika blog sitesini tüm okurlarımıza tavsiye diyoruz. Engelsiz seyyah blog sitesinin ana fikri ülkemizde gezilecek, görülecek yerlerin engelli bir bireye ne kadar uygun olup olmadığı. Bildiğiniz üzere bu konuda toplum olarak halen eksik yanlarımız, kusurlarımız var. Bu konuda engelsiz seyyah blog sitesi Levent Karagöz’ün deneyimlerine ev sahipliği yapıyor. Sadece gezi de değil tabi, ülkemizin kanayan bir yarası olan engelli vatandaşlara duyarsızlık sorunu da çok güzel bir şekilde dillendiriliyor. Bir göz gezdirmenizi öneririz.

13- Ondagordum.com

en kaliteli blog siteleri arasında yer alan bir diğer sitemiz onda gördüm. Birçoğumuz televizyon izlerken gördüğümüz karakterlerin üzerlerindeki elbiseyi, takındıkları aksesuarları, evlerindeki tablo ve koltukları beğenmişizdir. Acaba markası ne? Nereden ulaşabiliriz diye merak ettiğimiz de olmuştur. İşte bu site sizlere viral olan veya öğrenmek isteyebileceğiniz aksesuarların, giysilerin, malzemelerin adresini veriyor. Güzel fikre sahip olan blog siteleri daima bir adım öndedir derken aslında bahsettiğimiz de buydu. Özgün ve pek fazla rakibi olmayan bir konu. Sizlerde bloğu ziyaret ederek kendi açınızdan bir izlenim edinebilirsiniz.

14- Uzakrota.com

en güzel gezi blogları arasına alabileceğimiz uzak rota o bilindik gezilecek yerler nereleri soru kalıbından sıyrılmayı başarmış bir blog sitesi. İçerisinde bölgelerin gezilecek yerlerinin yanı sıra; festivalleri, etkinlikleri, konaklama alanlarına kadar pek çok alanda bizleri bilgilendiriyor. Aynı zamanda okurları ile buluşma, gezi, trekking gibi organizasyonlar gerçekleştirmeyi de ihmal etmiyor. İnternaktif bir blog olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz, adeta dijital bir gezi rehberi. Kesinlikle okunması gereken bloglar arasında yerini alıyor.

Bonus- Gencklavye.com

Farklı farklı kategorilerde birçok blog listeledik sizlere öyle değil mi? İşte tüm o blog konularını bir yerde okumak. Onlarca bilgiye tek merkezde ulaşmak istemez misiniz? Bence bunu herkes ister. İşte bu yazıyı okuduğunuz blog yani Genç Klavye sizlere bilginin kaynağı olmaya çalışıyor.

Her konuda sizleri bilgilendirecek ama aynı zamanda eğlendirecek içerikler yazmaya çalışıyoruz. Teknolojiden sanata, spordan sağlığa, geziden tarihe… Hemen her alanda yakında Genç Klavye ismi ve bloğu ile karşılaşabilirsiniz. Megaloman değiliz tabi ki sadece sitemizi daha kaliteli hale getirmeye ve elimizdeki bilgileri sizler sunmaya çalışıyoruz. Umarım sizde içeriklerimizden faydalanmayı ihmal etmezsiniz.

Türkiye’nin en iyi blog siteleri yazımızın sonuna geldik. Gerçekten uzun bir yazı oldu. Umarım artık internette dolaşırken canınız sıkılmaz. Hiçbir yer bulamazsanız tüm eğlenceli içerikleri ile Genç Klavye sizleri bekliyor olacak.

Blog siteleri bu şekilde. Sizde onlardan bir tanesi olmayı, bu listeye girmeyi hayal ediyorsanız blog nasıl açılır ve en iyi blog açma siteleri yazımızı okuyabilirsiniz. Sizlere rehberlik edeceğinden şüphemiz yok.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Çok fazla blog sitesine yer verilmemiş olsa da benim de takip ettiğim güzel içeriklere sahip birkaç blog sitesine yer vermişsiniz. Blog Sitelerinin tanıtımı için güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş.

  2. Bloğunuz sayesinde çok yararlı içerikler ile tanıştım.Bizlere bu güzel içerikler ile yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu