Oyun

Okey 101 Puan Nasıl Hesaplanır?

Gündelik hayatımızda birçok kez karşımıza çıkan ve çoğunlukla vakit geçirmek için veya eğlenmek için oynan Okey 101 oyunun kendi içinde birçok kuralı vardır. Bu kuralları okumak için metnin sonundaki linke tıklayabilirsiniz. Bu yazıda 101 Okey oyununda puan hesaplamasının nasıl yapıldığı öğreneceksiniz. Gelin hep birlikte 101 Okey puan nasıl hesaplanır sorusunun cevabını öğrenelim.

101 Okeyde Puan Hesaplama

okey 101puan hesaplama

Öncelikle 101 Okey puan hesaplama bölümüne geçmeden oyunun nasıl sonlandırıldığını öğrenelim. İki seçenek ile oyundaki el bitebilir. Birincisi oyun yapmak yani istekadaki tüm taşları per haline getirip dış taşını oynayıp oyun yaparak oyunu bitirmek. Bu şekilde bitirildiğinde oyunu, oyun yaparak yani istekasındaki taşların tamamını bitirerek kazanan taraftan 101 puan düşülür. Eli açanların taş puanı hesaplanıp yazılırken açamayanlar için 101 puan eklenir.

101 Okey Puan Hesaplama Kurallarını Şöyle Sıralamak Mümkün

  • Oyuncu elindeki tüm taşları oynamış ve oyunu böyle bitirmiş ise 101 puan düşülür. Diğer oyunculara istekalarında kalan taşların puanlarının toplamı yazılır. Elini açamayan oyuncular ise direkt olarak 101 yazılır.
  • Oyuncunun bir tanesi elindeki tüm taşları oynamış ve son taşı okey ile bitirse bu sefer bitiren oyuncudan 202 puan düşülür diğer oyuncuların taş puanlarının iki misli alınır. Elini açamayan oyuncular ise 404 ceza puanı ile cezalandırılırlar.
  • Oyuncu çifte gider ve elindeki taşların tamamını bitiremezse kalan taş puanları iki ile çarpılarak yazılır. Eğer çifte gidip elindeki tüm taşları bitirmiş ise diğer rakiplerinin taş puanları iki ile katlanır ve cezalandırılmış şekilde yazılır.
  • Diğer oyuncular hiç taş açmadan oyunculardan bir tanesi oyunu bitirir ise hanesinden 808 puan düşülür ve diğer oyunculara 808 puan eklenir. En etkili puan üretme ve oyunu kısa yoldan bitirme yöntemlerinden birisi olması ile birlikte gerçekleşme olasılığı da tabi ki diğer durumlara göre oldukça güçtür.

101 Okey Ceza Puanları Nelerdir?

okey 101puan hesaplama

101 Okey oyununda bilinen 101 Okey puan hesaplamalarının yanında birde oyun içinde bazı durumları zorlaştırarak zevkli hale getiren ceza puanları vardır. Bu ceza puanlarını almamak için oldukça dikkatli olmanız gerek. İşte 101 Okey ceza puanları.

  • Oyuncu elindeki perlerin ulaştığı puan sayısının 101 olduğunu düşünür ve taşlarını masaya yatırırsa ve yere yatırıldığında taşların puanının 101 olmadığı anlaşılır ise oyuncu 101 ceza puanı alır.
  • Masada bulunan oyunculardan bir tanesi perleri ile 101 puanına ulaşmış ve masaya taşlarını açmış ise yan tarafınıza bırakacağınız taşları özenle seçmeniz gerekmektedir çünkü rakip oyuncunun yere açtığı taşlardan her hangi birisine eklenebilen taşları atmanız yine 101 ceza puanı yemenize sebebiyet verecektir. Mesela rakibin yere açtığı taşların arasında kırmızı 7-8-9 peri var ise siz artık yan tarafınıza kırmızı altı atamazsanız. Veya kırmızı 10 atamazsınız. Atarsanız 101 ceza puanı ile cezalandırılırsınız.
  • Elinizde okeyin olduğunu varsayalım. Bu okeyi her hangi bir perin yanına veya ortasına koyarak per oluşturdunuz ve perlerinizin sayılarının toplamı 101 oldu diyelim. Okey taşı ile birlikte perlerinizi masaya indirdiğinizde diğer oyunculardan eli açık olan okeyin yerindeki sayıyı okeyiniz ile değiştirip hem okeyinizi çalıp, hem size 101 ceza puanı yazdırabilir. Örneğin; Kırmızı 10 ve 12 var elinizde. Okeyi kırmızı 11 yatağına koyup 101 puanına ulaştığınızda elinizi açabilirsiniz. Masaya taşları açtığınızda diğer oyunculardan sadece 101 sayısına ulaşmış olanlar yani oyunları açık olanların elinde kırmızı 11 taşı var ise okeyinizi çalarlar ve size 101 ceza puanı yazarlar. Bu yüzden böyle durumlarda okeyi çıkmış yüksek taşların yerine koymakta fayda var her zaman.

101 Okey Diğer Kurallar

Okey oyunu neredeyse kurallardan oluşan bir oyun. Bu kadar kuralın birlikte olduğu bir oyunu öğrenmek elbette zordur ancak oynamak isteyenlerin bilmesi gereken birkaç kural daha var. Onları şöyle sıralayabiliriz.

  • Yere açılan taş 13 ise okey taşı o rengin 1 rakamı olacaktır.
  • 12-13-1 per sistemi kabul edilmez. Sıralı perler 13’te biter 1 için ayrı bir per oluşturmak veya elden çıkarmak gerekir.

101 Puan nasıl hesaplanır? Ceza puanları nelerdir? Gibi soruların cevaplarını verdik. Okey 101 oyunun diğer tüm kuralları için 101 Okey Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir? yazısını okuyabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir; Pişti Nasıl Oynanır? Pişti Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu