Sanat

Ünlü Ressamlar Ve Eserleri

Tarih boyunca birçok ressam dönemlerine damgasını vurmuştur. Birçok sanat eseri serpilmiştir tarihin tozlu basamaklarına. Bu eserlerden, yapıldıkları dönemi bile okuma şansımız olurken kimilerinde eşsiz bir anlam yüklüdür. İşte tarih boyunca fırçalarını tuvalden ayırmamış olan ünlü ressamlar ve eserleri.

Pablo Picasso, Guernica

Ünlü Ressamlar Ve Eserleri

Ünlü ressamlar ve eserleri denince aklımıza ilk gelen ressamlardan bir tanesidir Picasso. Gerek hayatı, gerek sanat anlayışı ile birçok ressama da öncülük etmiş olan Picasso Kübizm akımıyla akıllarda yer etmiştir. İşte o Kübizm akımının temsilcisi olan eserlerinden bir tanesi olan Guernica.

Guernica, Picasso’nun kafasındaki bir düşüncenin tablosudur. İspanya’da vuku bulan iç savaş esnasında Nazi Almanya’sının gönderdiği füzeler ile vurulan Guernica şehrini tasvir etmiştir bu tablosunda. Yıllar içinde barışında simgesi haline gelen Guernica tablosu aslında resmedildiği dönemin acısını, trajedisini ve sefaletini Kübik bir açıyla anlatmıştır tüm sanat severlere.

Vincent Van Gogh, Yıldızlı Gece

Ünlü Ressamlar Ve Eserleri

Post-empresyonis dönemin önde gelen, akımın neredeyse öncülüğünü yapmış olan Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosu ünlü ressamlar ve eserleri listemizde karşımıza çıkan bir diğer tablo. Günümüzde Museum Of Medern Art “MoMA” müzesinde sergilenen Yıldızlı Gece tablosunun hikayesi ise oldukça ilginç.

Yıldızlı Gece tablosunda gördüğünüz şehir Van Gogh’un yattığı akıl hastanesinin odasından görülen Saint-Remy-de-Provence şehri. Tablo ise Van Gogh’un bu şehre nasıl düşsel bir açıdan baktığını gösteriyor. Tablonun gösterdiği zaman ise uzun uğraşlar sonucunda tespit edilebilmiş. Tasvir edilen zamanı, ayın şeklinden, Venüs gezegeninin durumundan ve birkaç detay ile bir zamana dönüştürmüş uzmanlar. Buna göre bu tablo tam olarak 25 Mayıs 1889’u gösteriyor. Saat ise 04:40.

Johannes Vermeer, İnci Küpeli Kız (Girl With a Pearl Earring)

Joahannes Vermeer, İnci Küpeli Kız (Girl With a Pearl Earring)

Resmi yaşatmak tabiri tam anlamıyla bu tabloda kendisini göstermiştir. Tablodaki kızın, tablonun ismi ile söyleyecek olursan İnci Küpeli Kız’ın yüz ifadesi, bakışları ve masumiyeti birçok ünlü ressamın eserlerinde göremeyeceğimiz bir gerçeklik vermiştir tabloya. Hollanda’da bulunan Mauritshuis Galerisi’nde sergilenen İnci Küpeli Kız aynı zamanda Kuzey’in Mona Lisa’sı olarak da adlandırılmaktadır.

Bu eşsiz eserin sahibi ise Johannes Vermer’dir. Çevresini resmetmekte çok usta bir ressam olan Vermer ne yazıktır ki birçok ünlü ressamlar ve eserleri gibi ölümünün ardından tanınmıştır.

Edvard Munch, Çığlık (The Scream)

Edvard Munch, Çığlık (The Scream)

Ünlü ressamlar ve eserleri listemizdeki bir diğer tablo ve eseri Edvard Munch’un Çığlık tablosu. Tabloda kendini aslında ilk bakışta belli etmeyen ama uzun süre baktıkça insanın tüylerini diken diken eden bir kasvet ve korku var. Munc Müzesi’nde sergilenen Çığlık tablosu sarı, kırmızı ve turuncu renklerine bürünmüş gökyüzünün altında çığlık atan bir figürü konu ediniyor. O figürün kadın veya erkek olduğu ise halen net değil.

Bu eşsiz tablonun sahibi Edvard Munc ilham kaynağını şöyle açıklamıştır;

“İki arkadaşımla yolda yürüyordum; güneş battı, bir melankoli dalgasına kapıldım. Birden gökyüzü kıpkızıl bir renk aldı. Durup parmaklıklara yaslandım. Alev alev gökyüzü, mavi fiyordun ve şehrin üstünde kan ve kılıç gibi sarkıyordu. Arkadaşlarım yola devam etti; ben ise büyük bir endişeyle öylece duruyor ve doğada sonsuz bir çığlığı hissediyordum sanki.”

Salvador Dali, Belleğin Azmi (La Persistencia De La Memoria)

Salvador Dali, Belleğin Azmi (La Persistencia De La Memoria)

Salvador Dali’yi resim sanatı ile alakadar olanlar kocaman açtığı gözleri ve dudağının üzerinden yanaklarına doğru kıvrılan bıyıkları ile tanırlar. Popüler kültürde ise La Casa De Papel dizisinde takılan maskeler ile yer etmiştir insanların kafasında. Picasso gibi İspanya doğumlu olan Salvador Dali Sürrealizm akımının öncülerinden bir tanesidir. İlk resim öğrenimlerinin ardından Paris’e giden Dali burada Picasso ile tanışmıştır ve bundan sonraki resimlerinde Picasso’nun büyük etkisinin olduğu görülmektedir.

Salvador Dali’nin ünlü ressamlar ve eserleri listesine aldığımız eseri ise Belleği Azmi. Diğer bilinen adıyla Eriyen Saatler. New York National Museum of Art müzesinde sergilenmekte olan tablonun resmettiği hal eriyen saatleri gösterir.

Leonardo Da Vinci, Mona Lisa

Leonardo Da Vinci, Mona Lisa

Ünlü ressamlar ve eserleri derlememizin bir diğer sırasında ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin efsaneleşmiş olan eseri Mona Lisa var. Mona Lisa tablosu eşsiz güzelliği ve sanat ile popüler olmakla birlikte belki de sanat tarihinde en çok çalınan tablo olarak kayıtlara geçmiştir. Rönesans döneminin bir eseri olan Mona Lisa Tablosu halen bazı noktalarında gizemini ve sırrını korumaya devam etmektedir.

Leonardo Da Vinci’nin tabloda kullandığı “sfumato” tekniği tabloya birçok açı kazandırmıştır. Mona Lisa Tablosu’na her baktığınızda o farklı duygular hissetmenizin, her bakış açınızı değiştirdiğinizde Mona Lisa’nın duygularının değişmesinin sebebi Leonardo Da Vinci’nin kullandığı sfumato tekniğidir. Bu tekniği kullanarak ağız ve göz kenarlarını bulanıklaştırmış bu sebeple bir tabloda birden çok açı oluşturmuştur.

Mona Lisa Tablosu’ndaki kadının kim olduğuna dair birçok söylenti dolaşırken halen tarihçiler ve sanatçılar bu konuda hem fikir olmuş değildir. Mona Lisa’nın arka fonunda ise bir patika yol ve kurumuş dere yatağı resmedilmiştir. Bu bölgelerinde dönemin İtalya’sında bulunan bazı yerler olduğu düşünülmektedir.

Michelangelo Buonarrotti, Adem’in Yaratılışı (The Creation Of Adam)

Michelangelo Buonarrotti, Adem’in Yaratılışı (The Creation Of Adam)

Rönesans Dönemi’nin önde gelen sanatçılarından bir tanesi olan Michelangelo bilindiği üzere resim ve heykel sanatları ile uğraşmıştır. Bu uğraşlarında genel olarak insan tasvirleri üzerine odaklanan Michelangolu’nun Adem’in Yaratılışı olarak dilimize çevrilen eseri Rönesans Dönemi’nin en önemli eserleri arasında gösterilmektedir.

Eserde ilk göze çarpan şey detayların ve renklerin doygunluğu. Tabloda anlatılmak istenenlerden bir tanesi ise Tanrı ile Adem’in sureti arasındaki benzerlik. Burada Tanrı’nın da insan suretinde olabileceğine, Adem’i kendi suretinde yaratmış olduğuna ilişkin bir göndermede görmek mümkün.

Paul Gauguin, Tahitili Kızlar (Tahitian Girls)

Paul Gauguin, Tahitili Kızlar (Tahitian Girls)

Yaşadığı dönem boyunca birçok ressamdan birçok akımdan etkilenen Gauguin’in eserleri arasında bir benzerlik bulmak oldukça zordur. Neredeyse her akımın içine girebilecek tablolar yapan Gauguin’in eserlerinde onu ön plana çıkaracak bir akım veya simgeden bahsetmek mümkün değildir. Avrupa’da ki sanat anlayışından sıkılıp Tahiti’ye yerleştikten sonra ise biraz olsun kendi akımını bulan Paul Gauguin’in en çok bilinen eserlerinden bir tanesidir Tahitili Kızlar. İki Tahitili kızı ön planda resmeden Gauguin arkada ise bir heykele tapan diğer Tahitilileri tasvir etmiştir. Bu tablodan dönemin zevkleri, din anlayışı ve kültürü hakkında oldukça fazla sonuç çıkarmak mümkündür.

Ünlü ressamlar ve eserlerini bu şekilde uzatıp gitmek mümkün. Tarih birçok ünlü ressam ve eserleriyle dolu. Her dönemin ön plana çıkardığı bir isim, bir sanat anlayışı, bir akım var. Günümüzde giderek azalan bu sanat anlayışı gelecekte hangi konumda olacak hep beraber göreceğiz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu