Seyahat

Bursa’da Gezilecek Yerler Listesi

Hem Kış aylarında hem Yaz aylarında güzelliğe ile birçok yerli ve yabancı turisti kendisine çeken Bursa’nın tarihi ve doğal güzelliklerini Bursa’da Gezilecek Yerler Listesinde derledik. Hemen rotanızı çizip tarihin ve doğallığın arasında kaybolmaya hazırlanın.

Uludağ

uludağ

Bursa’da gezilecek yerler dendiği zaman hemen hemen herkesin size söyleyeceği yer tabi ki Uludağ olur. Kış turizminin ülkemizdeki sayılı merkezlerinden bir tanesi olan Uludağ, Bursa’da gezilecek yerler listenize almanız gereken yerlerden bir tanesi. Uzun bir teleferik yolculuğu ile zirveye çıkarken Bursa’nın ayaklarınızın altında kalmış olduğunu göreceksiniz.

Ulu Cami

Ulu Cami

Bursa’nın kalbide sayılabilecek olan Ulu Cami Osmanlı Padişahi Sultan Beyazıd tarafından 1396-1399 yılları arasında inşa ettirilmiştir. O günden bugüne tarihi dokusunu korumayı başaran Ulu Cami özellikle yerli turistlerin ilgi odağı durumunda. 200’e yakın hat yazısı ve levhalar ile donatılan Ulu Cami’nin ahşap oyma ile süslenmiş olan minberi de tüm güzelliğine güzellik katıyor. Şehrin merkezinde olması çevresinde birçok gezilecek mekanın daha olması da Ulu Cami’yi Bursa’nın kalbi yapıyor.

Koza Han

Koza Han

Bursa’da gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz bir diğer tarih harikası Koza Han. Başta tekstil ürünleri olmak üzere gümüş takılar ve hediyelik eşya satımının yapıldığı Koza Han insana huzur ve dinginlik veren yapısı ile göze çarpıyor. Kentin en önemli alışveriş mekanlarından bir tanesi olan Koza Han 3. Beyazıt tarafından yaptırılmış ve tarihi dokusunu bozmadan günümüze dek ulaşmıştır.

Bursa Kent Müzesi

bursa kent müzesi

1926 yılında adliye binası olarak kullanımına başlanılan Bursa Kent Müzesi 14 Şubat 2004 tarihinde Bursa Kent Müzesi olarak ziyaretçilerin kullanımına açılmıştır. Bodrum kat, zemin kat, ve 1. Kat olmak üzere 3 bölümden oluşan müze Bursa’da gezilecek yerlerin başında geliyor. İçerisinde ilginizi çekecek bir çok sergi bulabileceğiniz Bursa Kent Müzesi Pazartesileri hariç her gün 09:30-17:00 saatlerine arasında ziyaretçilerine açılıyor. Giriş ücreti olarak ise tam 2 TL öğrenci 1 TL olacak şekilde bir fiyat belirlenmiş ki içerisinde size sunacağı haz ile ölçüldüğünde makul bir değer. Bursa Kent Müzesi’ni de Bursa’da gezilecek yerler listenize eklediğinize göre Bursa’da bir başka rotaya yolumuzu çevirelim.

Irgandı Köprüsü

ırgandi köprüsü

Bursa’ya gelip sokakta gördüğünüz birisine Bursa’da gezilecek yerleri sorarsanız size kesinlikle Irgandı köprüsünden bahsedecektir. Büyük depremler ile hasar almış, Kurtuluş Savaşı’nda bombalanmış olsa da Irgandı Köprüsü başarılı restorasyon çalışmaları ile tarihi yapısını bozmadan günümüze ulaşan ender yapılardandır. Irgandı Köprüsü’nü ilginç kılan yanı ise üzerinde çarşısının bulunması. O çarşıda yerel sanatçıların emeklerini ortaya koyduğu eserlere rastlamanız mümkün. Köprü başındaki dükkanlar Pazartesi kapalı olurken Pazar günleri de birkaç tanesi açık oluyor. Bursa’da gezilecek yerler listenizde bulunması gereken yerlerden kesinlikle bir tanesi, özellikle hediyelik eşya arıyorsanız veya bu harcamaya bütçe ayırmış iseniz kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Hanlar Bölgesi

hanlar bölgesi

Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapması, konumu ve tarihi konumu ile birlikte Bursa’da han ve ticaret mekanı mimarisi oldukça gelişmiştir. O mimari eserlerin en önemlisi ve büyüğü belki de Hanlar Bölgesi’dir. Bursa’da gezilecek yerler listemizin üst sıralarında bulunan Koza Han’ı da içine katan Hanlar Bölgesi’nin en büyük hanı İpek Han. Bunun yanında aynı bölge içerisinde bulunan Kapalıçarşı’da Koza Han ile birlikte büyük bir ilgi çekiyor. Neredeyse tamamını kuyumcuların oluşturduğu Kapalıçarşı kesinlikle Bursa’da gezilecek yerlerden bir tanesi.

Tophane

tophane

Seyir manzarası en güzel yerlerden bir tanesi olan Tophane aynı zamanda Orhangazi ve Osmangazi türbelerine de ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte hem Bursa’yı tepeden görüp hem de Osmangazi ile Orhan Gazi türbelerini ziyaret etmek isteyenler için kesinlikle Bursa’da gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yer.

Cumalıkızık Köyü

cumalıkazık köyü

Osmanlı döneminden kalma otantik mimarisini halen koruyan Cumalıkızık köyü eşsiz güzelliği ile Bursa’da gezilecek yerler arasında. Geçmişten günümüze en güzel yatay mimarinin izlerini, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan Cumalıkızık köyü yöresel görüntüsü ile içinizi sıcacık edecek yerlerden bir tanesi.

Gölyazı Köyü

gölyazı köyü

İncecik bir köprü ile anakaraya bağlı olan bir yarımadanın üzerin kurulu olan bu köy doğal güzelliği ile Bursa’da gezilecek yerler arasında. Tekne turu yapabileceğiniz, Taş Kilisesi’ni gezebileceğiniz, sokaklarında fotoğraflar çekerek yürüyebileceğiniz bu küçük ama güzel köy yılın farklı zamanlarında birçok yerli yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Eskiden olduğu şimdilerde de insanları balıkçılık ile uğraşan Gölyazı Köyü eşsiz mimarisi ve doğal güzelliği ise sizi kendisine çağırıyor.

Bursa’da gezilecek yerler listesinde bizim detaylı değinmediğimiz ama kesinlikle gidince pişman olmayacağınız yerler arasına altta yazdıklarımızı da ekleyebilirsiniz.

 • Atatürk Evi
 • Gökdere Medresesi
 • Çekirge Hamamı
 • Cumhuriyet Caddesi
 • Hüsnü Züber Evi
 • Atatürk Kent Ormanı
 • Kültürpark
 • İnebey Yazma Eser Kütüphanesi
 • Geruş Sinagogu
 • Üftade Cami
 • Fransız Kilisesi
 • Oylat Mağarası
 • Oylat Kaplıcaları
 • Yüzen Taşlar Heykeli
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu