Seyahat

Kaleköy Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Hani bazen küçükken okuduğumuz masallarda küçük bir balıkçı kasabası olurdu. Geceleri yatmadan orada yaşamanın hayallerini kurardık. Simena Antik Kenti veya diğer bir adıyla Kaleköy işte size tam da bu masallar yaşatmayı vaat ediyor. Bu yazımızda Batı Antalya’nın iki güzide ilçesi Demre ve Kaş arasında bulunan tarihi ve doğal güzellik Kaleköy hakkında bilgiler vereceğiz. İşte Kaleköy nerede? Kaleköy nasıl gidilir? Nerede konaklanabilir sorularının en detaylı cevapları.

Kaleköy Nerede?

Kaleköy ya da eski adı ile Simena Demre ile Kaş arasında denize bakan bir bölgede kurulmuş şirin bir tatil köyüdür. İlk kurulduğu yıllarda burada ki yerli insanlar balıkçılık ile uğraşsa da günümüzde bu uğraşın turizm hizmeti ve yat işletmeciliği yönünde olduğunu söyleyebiliriz. Buranın eşsiz güzelliği Demre yat turları sayesinde daha da tanınıyor ve her geçen yıl daha fazla ziyaretçi çekiyor.

Kaleköy Antalya sınırları içerisinde kara sınırı ile bulunup kara yolu olmayan sayılı yerleşkelerden bir tanesi. Aslında bundan burada kimse şikayetçi değil, doğrusunu söylemek gerekirse ziyaretçilerde rahatsız değil. Karayolunun olmaması ve alanın yapılaşmaya yasak olması buranın siluetinin bozulmamasını sağlıyor.

kaleköyde ne yapılır

Kaleköy Nasıl Gidilir?

Bir üst bölümde de belirttiğimiz gibi karayolu bir bölümden itibaren buraya çıkmıyor. Karayolunu kullanarak aynı Kaleköy güzelliğinde olan Kekova Köyü’ne gelip buradan tekneler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu seçenekte tabi ki çok göz alıcı, hatta Kaş tekne turları veya kekova tekne turlarını tercih ederseniz sizleri hemen adanın civarında bulunan Batıkkent’e dahi götüreceklerdir. Denizin altında başka bir yaşam daha var desek inanır mısınız? İnanmıyorsanız hemen Antalya’ya bilet alın ve bu güzelliği gözleriniz ile görün.

Kekova’ya ulaştıktan sonra tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise yürümek. Trekking severlerin daha çok tercih ettiği bu yol üzerinde Simena Antik Kenti kalıntılarını gözlemleyebilir, deniz kokusunu içinize çekerek hem spor yapıp hem bu anları kameranız ile ölümsüzleştirebilirsiniz.

Kaş mavi tur şirketlerinin düzenlediği turlarda zaman zaman Kekova ve Kaleköy iskelesine kadar ulaşıyor. Civarda muhteşem koylar olduğu için yaz aylarında geldiğinizde birçok tekneyi adacıkların kenarında demirlemiş olarak görebilirsiniz.

Kaleköy Ne Yapılır?

Akdeniz’in çarşaf gibi serili serin sularının tadını çıkarabilirsiniz. Eğer balıkçılık sevdanız varsa oltanızı da alıp buraya gelmenizde fayda var. Kaleköy’ün taş yapılı sokaklarında dolaşabilir ve dönemin kokusunu içinize çekebilirsiniz. İskelenin sonuna kadar yürüyüp Simena’ya uzaktan bakmanızı da tavsiye ediyoruz. Ha bu arada fotoğraf makinenizi veya telefonunuzu yanınıza almayı unutmayın. Özellikle gün batımı zamanlarında burada eşsiz bir renk oluşuyor. Turuncunun bu tonunu hayatınızda hiçbir yerde görmemiş olabilirsiniz.

Demre’ye de eski adını yanı Kale’yi veren görkemli Simena Kalesi de köyün hemen bitişiğinde. Hatta gün batımını burada izleyebilir, tarihi dokular arasında doğanın size sunduğu bu harika atmosferi sevdikleriniz ile unutulmaz hale getirebilirsiniz.

Aynı zamanda Demre küçük bir belde olduğu için gezinizi burada sonlandırmayıp Myra Antik Kenti’ni de ziyaret edebilir Likya Uygarlığı döneminden kalma yapıların arasında mini bir tarih yolculuğu yapabilirsiniz.

kaleköy gezilecek yerler

Kendim Demre ilçesinde yaşadığım için ve defalarca kez gittiğim için söylemiyorum. Kaleköy kesinlikle rahatlığa, sakinliğe ve huzura kavuşmak isteyenlerin mekanı. Araba sesi yok, insanların stresli kalabalığı yok. Sadece denizin ninni gibi kulağınızda gelen fısıltısı ve kuş sesleri var. Özellikle sanatla uğraşıyorsanız, kitap okuyorsanız, kitap yazıyorsanız ve daha türlü şeylerde ilginiz varsa size ilham olacağına eminim.

Bu yazımızda siz tatil tutkunları için Kaleköy nerede? Nasıl gidilir? Neler yapılabilir gibi sıkça sorulan soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Demre’de daha fazla zaman geçirmek isterseniz Demre gezilecek yerler adlı içeriğimizi okuyabilir gezi planlamanızı bu şekilde yapabilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu