Seyahat

Demre Gezilecek Yerler Listesi

Tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve eşsiz deniz havası ile Demre Batı Antalya’nın incisi gibi. Demre gezilecek yerler listesi yapmak hem anlatımı açısından zor, hem de bir o kadar kolay. Onlarca güzelliğe sahip. Denizi ile insanı ile başka hiçbir yerde bulamayacağınız eşsiz tarihi yapıları ile sizlere Demre’de gezilecek yerleri listeledik. Seyahat rotanızı oluştururken bu listeyi okumadan hazırlık yapmayın.

Noel Baba Kilisesi (St. Nicholas Müzesi)

noel-baba-muzesi

Demre gezilecek yerler listemizi oluştururken ilk sıraya kentin simgesi haline gelen Noel Baba Kilisesi veya bilinen bir diğer adı ile St. Nicholas Müzesi’ni koyduk. Popüler kültürde ve dünya genelinde Noel Baba olarak bilinen St. Nicholas MS 243 yılında Patara’da doğmuş ve yardımseverliği, yaptığı iyilikler ile bölgede yaşayan insanların sevgisini saygısını kazanmıştır.

Noel Baba Kilisesi geçmişte birçok kez farklı uygarlıklar ve farklı milletlerce yağmalanmış ve birçok kez hasar almıştır. Buna karşın günümüze yaklaşıldıkça restorasyon imkanlarının artması ile ve kazı biliminin gelişmesi ile varlığını korumayı başarmıştır. Her yılın 6 Aralık günü Hristiyan ziyaretçilerin akınına uğrayan Noel Baba Kilisesi Hristiyan dinine mensup ziyaretçilerin ayinine ev sahipliği yapıyor. Kentin tam merkezinde olduğu için ulaşılması da bir o kadar basit olan Noel Baba Kilisesi’nin çevresinde birçok hediyelik eşya dükkanı da bulunmaktadır.

Kekova, Üçağız Antik Kenti (Theimussa)

kekova-ucagiz-gezilecek-yerler

Demre merkeze yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan Kekova veya bir diğer adı ile Üçağız Antalya’nın eşsiz sahil kasabalarından bir tanesi. Deniz ile karanın eşsiz buluşmasının gölgesinde, bölgede nekropol, hamam ve kilise kalıntılarını da görmek mümkün. Çoğu insanın hayallerini süsleyen o sakin balıkçı kasabası görüntüsü ile ziyaretçilerinin içine huzur serpen Kekova’nın limanından denize doğu açılan iskelelerde yürümek, ayağınızın altında Akdeniz’in serin sularının olduğunu hissetmek eşsiz bir deneyim sunuyor.

Aynı zamanda Kekova’nın tam karşısında Batık Kent bulunuyor. Küçük adacıkların üzerine kurulu bu eski yapılar depremler ve suyun yükselmesi ile zamanla denizin altında kalmış. Halen birçoğu suyun yüzeyinde bulunurken yarı kısımları denizin içinde antik bir akvaryum oluşturuyor. Buraya sadece tekneler ile ulaşılabilirken yüzmek ve teknelerin durması yasaktır. Kekova seyahat listenizde kesinlikle olması gereken hem tarihi hem doğal güzelliği olan eşsiz yerlerden bir tanesidir.

Myra Antik Kenti

Demre Gezilecek Yerler Listesi

Çok eski uygarlıklara ev sahipliği yapan Demre’nin bir diğer tarihi güzelliği de Myra Antik Kenti. Demre’de görülmesi gereken yerlerin başında gelen Myra’nın tarihi M.Ö 5. YY’a kadar dayanmakta. Bu tarihi antik kent hem Likya hem de Roma uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Merkeze arabayla beş on dakika mesafe olan ve kentin kuzeyinde bulunan Myra Antik Kenti’ni bu üne kavuşturan ise oldukça büyük olan antik tiyatrosu, kaya mezarları ve geçmiş dönemden miras kalan heykeller.

Demre’nin kuzeyini bürüyen Torosların bağrına kurulu olan Antik Kent buraya gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmekte. Girişte kurulu olan hediyelik eşya dükkanları da buradan sevdiklerine birer hediye almak isteyenler için mükemmel bir fırsat oluşturuyor. Yıl içerisinde binlerce yabancı turiste ev sahipliği yapan Myra Antik Kenti son zamanlarda yerli ziyaretçi sayısını da oldukça yukarılara çekti.

Kaleköy (Simena Antik Kenti)

Demre Gezilecek Yerler Listesi

Demre ilçesinin önceki ismi olan Kale’nin isim sahipliğini yapan Kaleköy Türkiye’nin eşsiz sahil kasabalarından bir tanesi. Küçük ve şirin bir turizm kasabası olan Kaleköy’e karayolu ulaşımı yok. Karayolunun ulaşmaması da bu şirin kasabanın özelliğini yitirmemesine ve değerlerinin yok edilmemesine olanak sağlıyor. Ziyaretçilerin buraya ulaşma şekli genel olarak tekne veya Kekova’dan on beş yirmi dakika yürüyerek oluyor.

Kaleköy’ün tepesine doğru kurulu olan Simena Kalesi tarihi güzelliği ile sizi içine çekerken deniz ve güneşin yarattığı eşsiz uyum kulağınıza dünyanın en güzel fısıltısını üflüyor. İl veya ülke dışından gelen ziyaretçilerin yanı sıra Demre sakinlerinin de zaman zaman kafa dinlemek için ziyaret ettiği Kaleköy diğer adı ile Simena Antik Kenti listemizde bulunan bir diğer duraktı. Demre’de ki tüm duraklarınızı gezip gün batımını burada izlemek yeniden yaşamak isteyeceğiniz bir hatıra olarak kalabilir aklınızda.

Andriake Antik Kenti Ve Likya Medeniyetleri Müzesi

likya medeniyetler müzesi

Myra Antik Kenti ile aynı uygarlığın ürünü olan Andriake Antik Kenti’de yine Demre’nin sahip olduğu tarihi güzelliklerden bir tanesi. Andriake Likya uygarlığı döneminde önemli bir konuma ve yere sahip bir liman kenti olarak göze çarpıyor. Demre’ye yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta, Çayağzı yolu üzerinde bulunan Andriake’de kazı çalışmaları halen devam ederken bulunan tarihi eserler Likya Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmekte.

Müze’de sergilenen yüzlerce tarihi eserin yanı sıra bulunduğunuz mekan yani Andriake’de başla başına bir tarihi eser zaten. Hemen her adımda bir kaya mezarı, lahit, küçük odacıklar, duvarlar ve sur kalıntıları görmek mümkün.

Likya Medeniyetleri Müzesi içerisinde 2 kilise, 1 hamam, agora, sinagog ki Anadolu’da ki en eski sinagog olduğu bilinmektedir, bunlar bulunmaktadır. Tabi yine üstte yazdığımız gibi bulunduğunuz yer bastığınız toprak bile bir tarihi eser olacak Andriake Antik Kenti’nde. Tarihi yaşamak istiyorsanız, Demre’de gezilecek yerler listenizde muhakkak olması gereken bir yer.

Demre Burguç Suyu

demre burguç suyu

Doğal güzelliğinin yanı sıra bir şifa kaynağı da olan Demre Burguç Suyu yıl içerisinde binlerce yerli ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Demre’ye beş kilometre uzaklıkta, Kaş yolu üzerinde bulunan Burguç Suyu içmek için uygun olmamakla birlikte birçok hastalığın tedavisinde önerilmektedir. Bunların başında cilt hastalıkları, kemik rahatsızlıkları geliyor. Likya döneminden bu yana birçok hastalık için kullanılan Burguç Suyu yine Demre’nin doğal güzelliklerinden bir tanesi.

Demre Plajları

Demre Gezilecek Yerler Listesi

Deniz tutkunları içinde Demre adeta biçilmiş bir kaftan. Sülüklü Plajı, Çayağzı Plajı, Beymelek Sahili, Taşdibi Sahili ile denizle eşsiz bir buluşma gerçekleştirebilirsiniz. Çok fazla büyük otele sahip olmayan Demre’nin sahilleri bu sebepten ötürü oldukça berrak ve temiz. Akdeniz İklimi sayesinde yılın büyük bir bölümünü sıcak veya ılık bir havada geçiren Demre, deniz tutkunlarının yıl içerisinde vazgeçemediği beldelerden bir tanesi.

Demre’de Gezilecek Yerlerden Diğerleri

  • Arykanda Antik Kenti
  • Kyaenai Antik Kenti
  • Trysa Antik Kenti ve Heroon Anıtı
  • Hoyran Nekropolü
  • Soura Antik Kenti
  • Andriake Kuş Cenneti

Bu yazımızda sizlere Demre’de gezilecek yerleri listeledik. Akdeniz’den, Antalya’dan özellikle kıyı şeridinden geçen bir seyahat rotanız varsa Demre’nin de tarihi ve doğal güzelliklerini görmeden geçmemenizi tavsiye ederiz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu