Seyahat

Myra Antik Kenti Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Demre çoğu doğal ve tarihi güzelliği ile Antalya’nın incilerinden bir tanesidir. Bu güzelliklerden en öne çıkanlarından bir tanesi ise Myra Antik Kenti. Bizde sizler için Demre seyahatinizde bilmeniz gerekenleri, Myra nerede ve nasıl gidilir sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. İşte kapsamlı bir Myra ve Demre yazısı.

Myra Antik Kenti Tarihi

Demre Likya ve Roma Uygarlıkları başta olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tabi bu uygarlıklar da burada farklı eserlere imza atmıştır. İşte onlardan bir tanesi Myra Antik Kenti.

Antik kentin civarında bulunan sikke ve yazıtlara bakıldığında MÖ 5. Yüzyılda kurulduğu görülmektedir. Kaya mezarları Likya döneminden, Antik Tiyatro Roma döneminden ve Aziz Nikolas Kilisesi’nin Bizans döneminden kalma eserler olduğu öngörülmekte.

Myra dini ve idari yönüyle ev sahipliği yaptığı uygarlıklar için sürekli olarak önemli bir yere sahip olmuştur. Aynı zamanda Çayağzı mevkiinde bulunan kalıntılar da gösteriyor ki bu yönleriyle olduğu kadar ticari yönüyle de farklı bir yere ve öneme sahipmiş.

Ne var ki 7. YY’a gelindiğinde kuşatmalara açık olan Myra Arap saldırıları ile ve bunlarla birlikte sel, deprem ve heyelan gibi doğal afetler ile mücadele etmiş bu sebeplerle önceki etkinliğini kaybetmiştir.

myra antik kenti giriş ücreti

Şimdilerde ise yabancı ve yerli birçok tatilcinin özellikle yaz aylarında uğramadan geçmeyeceği bir antik kent unvanına sahip. Sizin de yolunuz Antalya’dan geçerse burayı görmeden bu topraklardan ayrılmayın.

Myra Antik Kenti Nerede?

Myra antik tiyatrosu ve kaya mezarları Antalya’nın Batı ilçelerinden bir tanesi olan Demre’dedir. Demre coğrafi olarak bir ucu denize açılan kuzeyi ise Toroslar ile çevrili olan mini bir ovaya benzemektedir. Aslında işin açığı çok bereketli bir ova. Halen Demre’nin en önemli geçim kaynağı tarımdır.

Myra antik kalıntıları Demre’nin kuzey yamacındaki Torosların tam dibinde kuruludur. İlçe merkezinin konumuna göre ise kuzeyine düşmektedir.

Myra Demre Nasıl Gidilir?

Öncelikle Demre’nin Batı’dan ve Doğu’dan iki girişi bulunuyor. Deniz yoluyla da ulaşım mümkün. Antalya merkezden özel aracınız ile gelecekseniz Kaş istikametinde sahil yolunu takip ederek ilçeye varabilirsiniz. Otobüs ile seyahat ediyorsanız Antalya Otogardan neredeyse yarım saat aralıklar ile Kaş istikametine otobüsler kalkmaktadır. Bu otobüsleri kullanarak Demre Otogara kadar gelebilirsiniz.

Kaş yönünden gelecekseniz yine aynı şekilde yarım saat aralıklar ile Antalya Otogar’a otobüsler bulunuyor ve bunlar ile Demre’ye gelebilirsiniz. Burada küçük bir sıkını ise Demre’de henüz tam anlamıyla faaliyete geçemeyen dolmuş sistemi. Bilindiği üzere Demre nüfus bakımından Antalya’nın en küçük ilçelerinden bir tanesi. Yerli halkın çoğunda da gidiş geliş için kullandığı motorlu vasıtalar olduğu için Demre Otogar’dan Myra Antik Kenti’ne taksiyle gitmek veya yürümekten başka pekte bir seçenek kalmıyor. Ama gözünüzde büyütmenize gerek yok taksi ile beş dakika ya sürecek ya sürmeyecektir. Kısa bir mesafeleri bulunuyor. Hava serin olduğu takdirde Demre’nin temiz havasını içinize çekerek antik kente doğru bir yürüyüş de gerçekleştirebilirsiniz.

demre myra

Antik Kent Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Yoğunluk bakımından yaz aylarında buranın çok kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Tur tur gelen turist kafilelerini neredeyse her yerde görebiliyorsunuz. Demre’nin kuzey mahallelerinden bir tanesi olan Alakent Mahallesi Karabucak Caddesi üzerinde bulunan Myra Antik Kenti giriş ücreti 30 TL’dir. Giriş saatleri ise mevsimlere göre değişiklik gösteriyor. Nisan – Ekim aylarında 08:00 – 19:00, Kasım – Mart aylarında 08:00 – 17:00 saatleri arasında giriş yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için Myra Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir sorularının cevaplarını yazdık. Ama unutmamanız gereken bir şey Demre gezilecek yerler sadece antik kentleri ile sınırlı değil. Bağlantıya tıklayarak burada gezip görebileceğiniz farklı alanları da listenize ekleyebilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu