Seyahat

Lavanta Köyü Nerede? Kuyucak Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Son yıllarda popülerliğini hızla arttıran ve bu yıl yaklaşık 1 milyon ziyaretçi çekmesi beklenen Lavanta Köyü hakkında merak ettiklerinizin çoğunu yazımızda bulabilirsiniz.

Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak

Genç seyyahın rotası bu kez Anadolu’nun cennet köşelerinden bir tanesi olan Kuyucak Köyü’ne düşüyor. Başlıkta lavanta kokulu köy dememizin sebebi ortada aslında. Daha Kuyucak Köyü’ne varmadan burnunuza harika bir koku süzülüp geliyor tepelerin ardından. Sadece kokunun geldiği yönü kestirip o yöne gitseniz dahi Lavanta Köyü’ne varacağınıza eminiz.

Lavanta Bahçeleri ile ünlü olan Kuyucak Köyü’nün tabelada adını görür görmez çok fazla yol almadan hediyelik eşya stantları karşınıza çıkıyor. Birbirinden güzel hediyelik eşyalar, lavanta çiçeğinden üretilen farklı ürünler be yöreye özgü bir çok hediyelik eşyayı bu stantlarda bulabiliyorsunuz.

Köyün merkezine varmadan sizleri lavanta bahçeleri karşılıyor. Sıra sıra dizilen tarlalarda bir düzen dikilen lavantalar sizleri kendisine çektiği gibi köy halkı içinde küçük bir gelir kapısı haline gelmiş. Lavanta tarlalarının hemen bitişiklerinde kurulan işletmeler ise birbirinden güzel dekorları kullanarak farklı bir ambiyans yaratmış. Tarlaların içine yerleştirilmiş olan salıncaklar, eski at arabaları ve süslemeler sayesinde sosyal medyanıza yüksek beğeniler alabileceğiniz resimler çekinebilirsiniz.

Bahçeleri geçip Kuyucak Köyü merkezine vardığınızda ise çevrenizi lavanta ürünlerinin sardığını görebilirsiniz. Taş yapılı binalar ve sokaklar otantik bir görünüme neden olurken köyün çokta geniş olmadığını söyleyebiliriz. Gezimizde elde ettiğimiz izlenimleri sizlere anlattığımıza göre sıkça sorulan birkaç sorunun cevabını verelim.

lavanta köyü giriş ücreti

Lavanta Köyü Nerede?

Yaz aylarına girdiğimizde Antalya’ya veya Akdeniz Bölge’sine tatile gidecek olan tatilcilerin sıkça sorduğu sorulardan bir tanesi de lavanta köyü nerede oluyor. Antalya yolu üzerinde olduğu içinde günübirlik pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor bu güzide köy.

Lavanta bahçeleri Isparta şehir merkezine 47 kilometre uzaklıktadır. Bulunduğu ilçe ise Keçiborlu ilçesi. Keçiborlu’nun farklı bölgelerinde de lavanta tarlaları karşınıza çıkabilir ancak toplu olarak bulabileceğiniz yer tabi ki de Kuyucak Köyü. Peki Lavanta Köyü’ne nasıl gidilir? Gelin hep birlikte bunu öğrenelim.

kuyucak köyü nerede

Lavanta Köyü Nasıl Gidilir?

Lavanta bahçelerinin harman olduğu bu minik köye ulaşım oldukça basit. Keçiborlu ilçesi ile 15 kilometre aralıkta olan köye 17 dakikalık bir araba yolculuğu ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yol kenarlarında sık bir şekilde karşınıza çıkan tabelalar yolu bulmanızda size oldukça fayda sağlıyor.

Hemen yakınında Süleyman Demirel Havaalanı da bulunduğu için denk getirebilirseniz uçakla da bu bölgeye gelebilir kısa bir araba yolculuğundan sonra köye ulaşabilirsiniz.

Isparta Lavanta Mevsimi Ne Zaman?

Lavanta Kokulu Köy olarak bilinen Kuyuca Köyü’ne gelmek isteyen ziyaretçileri sıkça sorduğu sorulardan bir tanesi de bu. Tabi ki en güzel anı yakalamak için doğru zamanda gitmelisiniz. Lavanta çiçeklerinin mosmor olduğu zamanlar ise genellikle Temmuz ayının ortası olarak biliniyor. Ağustos ayına girilmesi ile birlikte hasat mevsimi geldiği için ziyaretçilerin 10 Temmuz ile 30 Temmuz arasında ziyaret etmesi önerilir.

Özellikle fotoğrafçılık ile uğraşanların ve düğün içi dış çekim yapanların bu zamanları dikkate alması çok daha önemli olacaktır. Sonuçta kim istemez ki bembeyaz gelinlikle mosmor çiçeklerin arasında harika fotoğraflarının olmasını.

lavanta köyü ısparta

Lavanta Köyü’nde Hediyelik Eşya

Artık dönüş zamanı. E tabi dönerken birkaç hatıra almadan gitmek de olmaz. Bu yüzden Kuyucak Köyü içerisinde veya bahçe kenarlarında bulunan stantlardan küçük hediyeler alabilirsiniz.

Süs eşyaları bulabileceğiniz gibi kullanışlı ürünlerde karşınıza çıkacaktır. Özellikle lavanta çiçeğinden üretilen şampuan, krem, kolonya, lokum, sabun ve parfüm gibi ürünler dikkat çekiyor. Üstelik çokta uygun fiyatlar ile sizleri bekliyor. Eşinize dostunuza buradan dönüşte hediye almak istiyorsanız kesinlikle Kuyuca Köyü’nün içerisine girin. Birbirinden tatlı köylü insanların açtığı stantlarda anı olarak saklayabileceğiniz veya hediye edebileceğiniz harika ürünler bulacaksınız.

Kuyucak Köyü gezimizden arda kalanlar ve sizlere anlatabileceklerimiz bunlardı. Genç Seyyah’ın bir sonraki durağını merak ediyorsanız takipte kalın. Adım adım hep birlikte gezmeye devam edelim.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu