Oyun

Kağıtla Oynanan Zeka Oyunları

Kağıt oyunları eski dönemlerden günümüze her zaman tercih edilen oyunlardan biri olmuştur. Bu kağıt oyunlarında hem zeka hem de oyun bilgisi son derece önemlidir. Kağıt oyunlarının çeşidi son derece fazladır. Genci yaşlısı herkes bu oyunlarla keyifli zaman geçirmektedir. Ev ortamlarında da oynanan kağıt oyunlarında püf noktaları bilmek büyük bir önem taşıyor.

 

Batak Oyunu

Eğer hafızanız kuvvetliyse, arkadaşlarınızı alt edeceğiniz ilk oyunumuz batak. 52 karttan oluşan oyun, 4 kişilik bir kadroya ihtiyaç duyuyor. İyice karılan kartlar, 4 kişiye sıralı ve açık olarak birer kart verilir. Kalan kartlar üçer şekilde dağıtıldıktan sonra elinizde oluşan tabii şanslıysanız As papaz kız joker diye yukarıdan aşağı düşen kartları sıralamanız gerekiyor. Önemli olan aynı gruptan olan kartları yüksek aşağı sıralamaktır. Eli güzel olan şanslı arkadaş en aşağı 8 diyerek oyuna girer. Eğer sizin eliniz de güzelse ve 9 alabileceğinize güveniyorsanız 9 diyerek oyuna siz de girebilirsiniz. Eğer oyuna kimse girmezse dağıtan kişinin sağında ki oyunca oyuna mecburcu olarak 7den giriş yapar ve bir koz belirler. Elinizde maça, sinek, karo ya da kupadan fazla yoğunluk varsa oyuna girip belirlediğiniz kozla arkadaşlarınızın hem kozlarını yiyip hem de onları batırabilirsiniz. Eğer kim 2den az alırsa oyuna giren kişinin kaçtan girdiyse aynı sayı üzerinden batırılır. Yani siz oyuna girerseniz ve 9 derseniz, arkadaşlarınızdan her hangi biri 2’nin altında alırsa o kişi 9’dan batar. Oyunun ilk turu olduğunu varsayarsak arkadaşınız 9’dan oyuna devam eder. Unutmayın, eğer elinizde ki kartlarla 9 alamazsanız size 9’dan batar ve eksiden yukarı çıkmak daha çok oyuna girdiğiniz ve risk aldığınız için daha çok batma olasılığınız olur. Adı üstünde batak…
Batak nasıl oynanır detaylı öğrenmek için [highlight] tıklayın [/highlight].

 

Gömmeli Oyun

Yine aynı oyunun bir türü de gömmeli oyundur. 4.kişiye gerek olmadan oynanan oyunda iyice karılan kartlardan ortaya 4 tane ayrılır. Herkese birer kart açık şekilde verildikten sonra 3’er olarak kart bitene kadar dağıtılır. Eline güvenen kişi oyuna dilediği sayıdan girer ve yerde olan kartlarla elinde işe yaramayan kartları değiştirir. Unutmayın yerden aldığınız kartlar bıraktıklarınızdan daha kötü olabilir. O yüzden yere güvenmeden önce elinizde ki kartları yan (Joker, kız, papaz ) kartlar gelme olasılığına karşılık indirin.

 

pişti oyunu

Pişti

Bir çoğumuzun üniversitede öğrendiği oyunumuz piştiye geldik.. Bu oyun hem eşli hem de iki kişi olarak oynanabiliyor. Kardığınız kartlardan yere 3 ters ve bir düz kart açıktan sonra karşınızda ki kişiye ve kendinize 4’er kart alırsınız, daha sonra kalan kartlar yana bırakılır. Elinizde ki 4 kart bittikten sonra yana bıraktığınız kartlarla tekrardan 4’er kart dağıtırsınız. Oyunun mantığı, rakibinizin yere düştüğü kartı aynı sayıyla almak. Örneğin rakibiniz yere maça 8li düştü ve sizin elinizde de karo 8’li var, karo 8’i düştüğünde yerde ne kadar kart varsa hepsini siz alırsınız. Yerde ki kartların hepsini siz aldığınız için yer boşta ve sıra rakibinizde. Rakibiniz yere kupa 3lü düştü ve sizin elinizde de sinek 3lü var. Şanslısınız! Pişti!! Her hangi bir kartın aynı sayısını düşerseniz bu pişti olur. Tabii yerde tek bir kart olması gerekiyor. Yerde kart varsa ve yere düşülen kartın aynı sayısını düştüyseniz pişti olmaz ama yerde ki tüm kartların sahibi siz olursunuz. Aslar 1, sinek 2li 2, karo 10lu 3 papaz kız ve jokerler 1er puan olmak üzere oyun bitiminde sayılır.

Pişti nasıl oynanır detaylı anlatım için [highlight] tıklayın [/highlight].

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu