Fiyatlar

Güncel Alkol Fiyatları 2022

Bira fiyatları için tıklayın.

Cin fiyatları için tıklayın.

Konyak fiyatları için tıklayın.

Rom fiyatları için tıklayın.

Şampanya fiyatları için tıklayın.

Şarap fiyatları için tıklayın.

Tekila fiyatları için tıklayın.

Viski fiyatları için tıklayın.

Votka fiyatları için tıklayın.

Alkol fiyatları günümüzde birçok kişinin merakla araştırdığı alanlardan birisidir. Bilindiği gibi Türkiye’de düzenli olarak eklenen vergiler ve enflasyonun yükselmesinden kaynaklı olarak güncel alkol fiyatlarına sürekli eklemeler yapılmaktadır. Bu yüzden de alkol fiyatlarında gözle görülür bir artış gözlemlenmektedir. Alkol tüketmeyi seven ve alkol tüketen bireylerde alışveriş sırasında olası bir olumsuz tabloyla karşılaşmamak için çeşitli araştırmalar gerçekleştirmektedir.

Türkiye’de alkol tüketimi oldukça yaygındır. Yetişkin bireylerin büyük bir kısmı düzenli aralıklarla alkol tüketmektedir. Bu alkoller arasında Bira, Şarap, Rakı, Votka, Tekila, Şampanya ve Viski başta olmak üzere birçok içki çeşidi bulunmaktadır. Bu denli yüksek bir tüketimin olmasından kaynaklı olarak birçok kişi de alkol fiyatları üzerinden olası bir değişimi yakından hissetmektedir. Bu nedenle sürekli alkol fiyat araştırmalarının yapıldığını söyleyebiliriz.

Alkole Zam Yapılacak Mı?

Türkiye’de verginin ağırlıklı olduğu alanlardan birisi de alkollerdir. Günümüzde Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gibi vergiler alkollerde yoğunlukla gözlemlenmektedir. Keza bazı dönemlerde enflasyonun yükselmesiyle birlikte alkol fiyatlarında farklılıklar gözlemlenmektedir. Son dönemlerde alkole zam yapılacağına dair bir bilgi bulunmadığını söyleyebiliriz. Herhangi bir resmi kuruluş zam ile alakalı olarak bir açıklama yapmamasından kaynaklı olarak alkole zam beklenmemektedir.

Son dönemlerde alkole yapılacak olan zammın köklü bir değişikliği de beraberinde getireceğini düşünmüyoruz. Örneğin 50 TL satın alınan içkide olası bir zamda 53 TL veya 55 TL gibi bir fiyata denk gelebileceğini tahmin etmekteyiz. Elbette ki bu fiyatın yapılacak olan zammın yüzdelik oranına göre farklılık gösterecektir. Sizlerde güncel alkol fiyatları üzerinde olası bir değişiklikten haberdar olmak istiyorsanız bizleri takip edebilirsiniz. Platformumuz üzerinden düzenli olarak yapılan fiyat değişikliğini paylaşıyoruz. Bu sayede alışverişlerinizin planını yapabilmenize olanak sağlıyoruz.

En Pahalı İçki Hangisi?

Günümüzde onlarca farklı içki çeşidinin olmasından kaynaklı olarak birçok kişin hangi içkinin pahalı olduğunu merak etmektedir. İçki fiyatlarının belirleyen en önemli etkenlerden birisi içkinin hangi türü olduğudur. Sonrasındaki detay ise markanın ne olduğudur. Bu detaylar herhangi bir alkol fiyatı üzerinden oldukça önemli bir noktaya sahiptir. Günümüzde satın aldığımız ve tükettiğimiz alkollerin en pahalıdan, en ucuza doğru sıralaması şu şekildedir:

 • Şampanya
 • Viski
 • Tekila
 • Votka
 • Rakı
 • Cin
 • Şarap
 • Bira

Türkiye’de satılan ve en yüksek skorla birinci olan içki şampanyadır. Şampanya fiyat noktasında oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu içki çeşidinin en uygun fiyat üzerinden satılan serisi bile odlukça pahalıdır. Listenin son sırasında da herkesin tahmin edebileceği gibi Bira yer aldı. Bira günümüzdeki en ucuz alkollerden birisidir. Bu içki çeşidinin alkol oranını düşük olması satışında da oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Alkol Fiyatlarına Neden Zam Yapılır?

Alkol fiyatları günümüz Türkiye’sinde en fazla zam alan noktalardan birisidir. Bazı durumlarda da fiyatlarda düşüşün gözlemlendiği de görüldüğünü söyleyebiliriz. Alkole yapılan zamların doğrudan veya dolaylı yollardan olan birçok etken bulunmaktadır. Genel olarak alkol fiyatları üzerine yapılan zamların temel sebepleri şu şekildedir:

 • Yabancı Üretim

Alkollerin pahalı olmasının ilk sebeplerinden birisi yerli üretimin az olmasıdır. Yerli üretimin fazla olduğu içki çeşitlerinde (Şarap) uygun fiyatlar üzerinden ürün temin edilebilmektedir. Ancak yabancı ürünün tercih edilmesi durumunda fiyat oldukça yükseğe çıkmaktadır.

 • Vergiler

Alkol fiyatları üzerinde oldukça önemli olan diğer bir etken ise vergilerdir. Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gibi vergiler, alkollerin fiyatlarında oldukça etkili olabilmektedir.

 • Enflasyon

Enflasyon, içki fiyatları üzerinde oldukça etkilidir. Keza sadece içki fiyatları üzerinde değil tüm ürünler üzerinde etkili bir nokta olabildiğini söyleyebiliriz. Enflasyonun artması ve beraberinde reyon fiyatlarının değişmesi mümkündür. Keza günümüzde bu sıklıkla yaşadığımız bir detaydır.

NOT: Alkol dostunuz değildir, alkol tüketilmeniz önerilmez. Düzenli ve yoğun alkol tüketimi gerçekleştiren bireylerin psikolojik ve fizyolojik olarak kalıcı hasarlara sahip oldukları gözlemlenmiştir. Ciğer yetmezliği, kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği gibi birçok tehlikeli rahatsızlıklar yaşanabilmektedir. Yoğun alkol tüketimi etrafınızdaki bireylere de zarar verebilmektedir. Alkol tüketerek sorunlarınızı çözemezsiniz. Yoğun alkol bağımlılığı olması durumunda uzman hekime danışılması ve profesyonel bir destek alınması gerekmektedir.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu