Seyahat

Noel Baba Kilisesi Nerede Nasıl Gidilir?

Demre Batı Antalya’nın güzide ilçelerinden bir tanesi. Aynı zamanda çoğumuzun çocukluk efsanesi olan Noel Baba’nın da evi sayılan Demre adeta unutulmuş bir cennet. Bilindiği üzere Antalya özellikle yaz aylarında olmak üzere yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğruyor. Demre ise içerisindeki güzelliklere kıyasla bu toplu tatilci akınından en az nasibini alanlardan. Aslında bu şekilde olması kentin doğasının bozulmamasına, denizlerinin berraklığını kaybetmemesine ve havasının da çok kirlenmemesine sebep oluyor.

 

Demre sakin bir tatil isteyenler için adeta biçilmiş bir kaftan. Özellikle sakin plajları ve koyları ile cennetten kopmuş bir parçayı andırıyor. Myra Antik Tiyatrosu ve hemen yanındaki kaya mezarları size tarih içerisinde küçük bir yolculuk yaptırabilir. Kaleköy kulağınıza kısa bir denizci masalı okurken en Likya Medeniyetleri Müzesi size tüm ihtişamı ile kucak açabilir. Ve en nihayetinde Noel Baba Kilisesi ya da bir diğer adı ile St. Nikolas Kilisesi sizleri Noel Baba ile tanıştırmak için hazır bekliyor. Gelin hep birlikte Noel Baba Kilisesi nerede ve nasıl gidilir öğrenelim.

 

noel baba kilisesi yol tarifi

 

Noel Baba Kilisesi Nerede?

Noel Baba Kilisesi Antalya’nın en batısında bulunan ikinci ilçe olan Demre’nin tam merkezinde. Yani buraya geldiğinizde uzun uzun bu müzeyi veya kiliseyi aramanıza gerek kalmayacak. Noel Baba Meydanı’nın hemen arkasında, zeminin biraz altında bulunan bu ihtişamlı yapı görenlerin gözünü kamaştırıyor dersek abartmış olmayız herhalde.

 

Noel Baba Kilisesi Nasıl Gidilir?

Bir üst paragrafta da belirtmiş olduğumuz gibi Kilise ilçenin merkezinde. Özel bir dolmuşa veya taksiye binmenize gerek yok. Antalya’dan gelecekseniz de Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden neredeyse her yarım saatte bir olmak üzere Kaş’a kadar otobüs kalkmaktadır. Batı Antalya, Kumluca Seyahat veya Çiçek Tur firmalı bu ilçeler arası otobüsleri kullanarak Demre’ye ulaşabilirsiniz.

 

Noel Baba Kilisesi Tarihi

Noel Baba, bilinen bir diğer adı ile St. Nikolas. Aziz Nikolas Kaş’ın Patara bölgesinde dünyaya gelmiş ancak yaşamının çoğunu bugün Demre, zamanında Myra olan bu kentte geçirmiştir. Denizcilerin ve öğrencilerin koruyucusu olarak tanınan Noel Baba zamanla saygı duyulan bir kişi olmuştur. Hatta rivayet odur ki Myra üzerinden sefere çıkacak olan denizcilere “Dümeninin Aziz Nikolas tutsun.” Denirmiş.

 

noel babanın yaşadığı yer

 

Günümüzde çocuklara hediyeler dağıtan beyaz sakallı tonton bir dede olarak anılmasının sebebi ise çocukları sevmesidir. Onlara hocalık ve koruyuculuk yapması onun bugünlere bu şekilde mirasının ulaşmasını sağlamıştır.

 

Noel Baba tarihi kilisesi 529 yılında büyük bir deprem ile yıkılmasına rağmen bazilika tarzında yeniden inşa edilmiştir. Bu tarz ve gelenekten örnekleri halen mimarisinde görmek mümkün. Gerek oyma taşları, gerek ince işlemeciliği ile dönemin tüm havasını buradan almak pek ala mümkün.

 

Aziz Nikolas Kilisesi saat 08:00’da açılmaktadır. Girişin ücretli olduğunu ve Müzekart’ın geçerli olduğunu da eklemiş olalım. Son olarak Demre gezilecek yerler yazımızı okuyarak gezinizi daha da renklendirebilirsiniz. Demre zaten küçük bir ilçe olduğu için tüm güzellikleri kısa bir zaman içerisinde görebilir ve hatırlarınız arasına alabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Noel Baba Kilisesi nerede ve nasıl gidilir sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. İyi geziler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu