Oyun

8 Yaş Oyunları Nelerdir?

8 yaş oyunları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve oyun seçeneklerini görmek için en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Çocukların oyunlarla eğlendiklerini ve geliştiklerini bilmek gerekiyor. Bu noktada her yaş gurubuna hitap eden farklı kategorilerde yer alan çeşitli oyun seçenekleri bulunuyor. 8 yaşındaki çocuklar okula başlamış olup ikinci sınıf seviyesindedir. Bu noktada onlar için tercih edeceğiniz 8 yaş oyunlarının hem okullarına destek olması hem de dikkat, zekâ geliştirmeye yönelik olması büyük önem arz ediyoruz. Tüm bunlara son süreçte eklenen pandemiden dolayı çocukların hareketsiz kalması, sosyal yaşamdan ve okul hayatından uzak kalması oyun ihtiyaçlarını da daha da arttırmıştır. Bunu düşünerek sizler için 8 yaş oyunları listesi hazırladık. 8 yaşındaki çocuklarınızın evde eğlenerek ve gelişerek oynayacağı oyunlara içeriğimizin devamından erişim sağlayabilirsiniz.

Öncelikle 8 yaş gurubu ile bundan daha küçük yaştaki çocukların oyunları ortak özellikler gösterse de artık sekiz yaşından sonra okulu da destekleyen oyun seçenekleri tercih edilmelidir. Bu noktada zekâ gelişimine destek olan, dikkat ve konsantrasyona destek olan, sosyal anlamda arkadaşlarıyla uyumlu olmasını sağlayan çeşitli oyunlar bulunuyor. Uzmanların da önerdiği bu oyunları liste haline getrdik. İşte, merak ettiğiniz detaylar…

İsim- Şehir Oyunu

8 yaş oyunları arasına isim-şehir oyununu da ekleyebiliriz. Çünkü artık 8 yaşındaki bir çocuğun okuma ve yazması olduğunu varsayarsak bu oyuna onlarda katılabilirler. Evde ailece oynanabilecek en zevkli oyunlardan biri olarak dikkat çeken isim-şehir oyunu çorcucuğunuzun da çok eğlenmesini destekleyecektir. Peki, isim şehir nasıl oynanır? Öncelikle oyuna katılacak kişiler belirlenir. Ardından herkes kendi kağıdına sırasıyla istediği kategorileri belirleyerek yazmalıdır. Oyundaki kategoriler için tüm oyuncular ortak karar vererek aynı sıra ile yazmalıdır.

Örneğin bitki, isim, şehir, hayvan, film, kitap gibi kategorileri tercih edebilirsiniz. Ancak kategori seçimi yaparken çocuğunuzun yaşına hitap edecek kategoriler seçmeyi unutmamalınız. Ardından bir harf belirlenir ve tüm oyuncular kâğıtlarını göstermesen ilgili kategorilere o harfle başlayan şeyler yazar. Ardından herkes bitirdikten sonra son kalan kişi için bir süre tanınır o sürede onunda bitirmesi istenir. En son aşamada herkes neler yazdığını söyler eşleşenlere yarım puan verilirken hiçbir şey yazılmayan kategorilere ise sıfır puan verilir. Oyun sonuna kadar devam eder ve son aşamada ise puanlar toplanır en yüksek puanı alan kişi ise oyunun galibi olur.

8 yaş dikkat oyunları

Kulaktan Kulağa Oyunu

Yine evde 8 yaş oyunları arasında sunulabilecek bir diğer oyun seçeneği ise kulaktan kulağa oyunudur. Bu oyunda 8 yaş gurubuna hitap edebilir. Evde oyuncaksız ve zahmetsiz ailece oynayabileceğiniz oyunun kuralları ise son derece basittir. Tüm oyuncular yan yana sıralı bir şekilde oturur. Ardından ilk başta oturan kişi bir kelime belirler ve yanındakinin kulağına söyler. Ardından sırayla herkesin kulağına son kişiye kadar aynı kelime söylenir. Sıra son kişiye gelince ise son kişi kelimeyi sesli söyler. Eğer son kişinin söylediği kelime ilk kişinin söylediği kelime ile aynı olursa oyun bozulmadan devam eder. Ancak kelime yanlış söylenir ise ilk yanlış söyleyen kişi bulunur ve oyundan elenir. Kalan kişiler ise aynı şekilde son kişi kalana kadar oyuna devam ederler. Bu oyun çocuklarınızın kelime darağacının gelişmesini destekler. Farklı kelimeler kullanarak onların da yeni kelimeler keşfetmesine destek olabilirsiniz. Aynı zamanda da bu oyunu oynarken son derece de eğlenceli zaman geçireceklerine emin olabilirsiniz.

Kutu Oyunları!

8 yaş oyunları arasında kutu oyunlarını da sunmak yanlış olmayacaktır. Artık ilkokul çağında olan 8 yaş gurubu için kutu oyunları çok da zor olmayacaktır. Yine de onların yaşında hitap eden kutu oyunlarını seçmeniz daha doğru olacaktır. Kutu oyunlarının amaçları ve geliştirmeyi hedefledikleri özellikler birbirinden farklılık gösterir. Oyuna göre bazıları zekâ geliştirirken bazıları dikkat geliştirir, yine bazıları yeni kelimeler öğrenmesini sağlarken bazıları da hayal güçlerini aynı şekilde geliştirmeye yöneliktir. Tercih edebileceğiniz bazı kutu oyunları seçeneklerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Bambu çubuk kutu oyunu
 • Gökkuşağı buz tuzağı kutu oyunu
 • Kelime türetme kutu oyunu
 • Buz tuzağı akıl oyunu
 • Heyecanlı bardaklar kutu oyunu
 • Görsel eğitici kutu oyunu
 • Uno kutu oyunu

Tüm bu oyunlar arasından hem çocuğunuzun sevebileceği hem de bütçenize hitap eden fiyat aralığındaki oyunları satın alarak, onların eğlenmesine ve gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

8 yaş yapboz oyunları

Satranç Oyunu!

8 yaş oyunları arasında satranç da yer alıyor. Diğer masa oyunlarından farklı olan satranç oyunu bildiğini üzere çocuklarda ve yetişkinlerde beynin iki lobunu aynı anda çalıştıran özel oyunlar arasında yer alıyor. Çocuğunuzun hem duygusal hem de analitik zekâsını aynı anda geliştiren satranç oyununu onlar için tercih edebilirsiniz. İlk etapta sıkılabilirler. Ancak oyunun kurallarını onlara daha detaylı anlatarak, iyice pekiştirene kadar destek olabilirsiniz. Küçük yaşta satranç öğrenmeleri aynı zamanda büyüdükçe bu oyuna olan ilgilerini de geliştirmeye destek olabilir.

Ufak Çaplı Deney Oyunları!

8 yaş oyunları sadece oyuncaklardan ibaret olmak zorunda değildir. Bu yaş gurubundaki çocuklar her şeyi merak edip denemek isterler. Nesneleri çok daha iyi kavrasalar da artık bazı hareket ve durumları sorgulamaya başlarlar. Bu sorgulamalarını ve sorularını en doğru şekilde yanıtlamaya yönelik ufak çaplı deneyler ile yanıt verebilirsiniz. Örneğin suyun kaldırma kuvvetini bir kova suya farklı nesneler koyarak onlara anlatabilirsiniz. Hangi nesnelerin suyu yüzeyinde kaldığını hangilerinin ise suyun dibine çöktüğünü ve bunların nedenlerini aktarabilirsiniz. Bu ve benzeri çok sayıda deney mevcuttur. Evde uygulanabilecek deneyleri tercih ederek hem meraklarını hem de zekâ ve bilgilerini aynı anda geliştirmeniz mümkündür. Bu onlara keyif verirken gelişmelerine de katkıda bulunacaktır.

Resim Çizmek!

Tam olarak 8 yaş oyunları arasında yer almasa da her yaş gurubundaki çocuk için faydalı olan bir etkinlik de resim yapmaktır. Resim yapmak henüz küçük yaşlardan itibaren çocuklara aşılanmalıdır. Çünkü yaptıkları resimler hayal güçlerini beslerken aynı zamanda renkleri tanımalarını, kendilerini ve duygularını daha rahat ifade etmelerini de destekler. Onlarla beraber sizin de resim çizmeniz çok hoşlanıra gidecektir. Evde kaldıkları süre zarfında onlara özel boyama setleri ve bir resim defteri oluşturarak her gün resim yapmalarını sağlayabilirsiniz. Hatta bir şeylere bakmadan sadece kendi hayal güçleri ile çizim yapmaları çok daha faydalı olacaktır. Bunu desteklemek için ise onlara farklı hikâyeler anlatarak, bu hikâyeden anladıklarını resmetmelerini isteyebilirsiniz. Bu etkinlik onlara keyif verirken aynı zamanda gelişim göstermelerine de büyük oranda destek olacaktır.

Egzersiz Zamanı Oyunu!

8 yaş oyunları arasına spor ve egzersiz rutinini de ekleyebilirsiniz. Bildiğiniz üzere özellikle de pandemiden kaynaklanan karantina sürecinde çocuklar da yetişkinler de bir hayli hareketsiz kalıyor. Hareketsiz kalmanın pek çok hastalığa davetiye çıkardığını unutmamak gerekir. Bu nedenle her gün mutlaka çocuklarınızla beraber ufak çaplı egzersiz hareketleri yapmanız gerekiyor. Egzersiz ve spor hareketlerinin çocuğunuzun yaş gurubuna hitap etmesine ve onları zorlamamasına özen göstermelisiniz. Aksi halde egzersiz yapmak onlara zor geldiği için çabuk pes edebilirler. Egzersizleri daha keyifli hale getirmek için müzikle onlara eşlik ederek yapmalarını sağlayabilirsiniz.

8 yaş oyunları

Nesi Var Oyunu!

Evde 8 yaş oyunları arasından seçebileceğiniz bir diğer oyun ise nesi var oyunudur. Son derece kolay kuralları olan bu oyun aynı zamanda gelişmelerine de çok destek olacaktır. Çocuklarınızın nesnelerde neler olduğuna dikkat etmelerini ve bunları ifade etmelerini sağlayan nesi var oyunu en az 2 kişi ile oynanır. Örneğin bir kişi herhangi bir nesne belirler. Belirlenen bu nesneye ilişkin sorular yöneltir. Örneklemek gerekirse de;

Nesne/ Koltuklar;

 • Nesi var?
 • Yeşil rengi var.
 • Başka nesi var?
 • Siyah düğmeleri var.
 • Başka nesi var?
 • Gri çizgileri var.

Gibi farklı nesneler için de uygulanabilir. Bu oyun çocukların görse zekâsını doğrudan geliştirdiği uzmanlar tarafından da söylenmektedir. Çocuklarınızda dikkat sorunu varsa ve görsel zekâlarının gelişmesini istiyorsanız nesi var oyununu oynayabilirsiniz.

Kelime Avı Oyunu!

8 yaş oyunları listesine son vermek üzere bir oyuna daha değinelim. Kelime avı oyunu! Evet, evde 8 yaşındaki çocuklarınızla kelime avı oyunu oynayarak son derece eğlenmelerini sağlayabilirsiniz. Oyunu oynarken herhangi bir materyale ihtiyacınız yoktur. Oyun en iki kişi olmak üzere oynanabilir. Nasıl oynanır diye soracak olursanız da; anne ya da babalar bir hece belirler. Çocuklardan ise bu hece ile başlayan kelimeler üretmelerini isterler. Örneğin ‘’ki’’ hecesi verilir. Ki hecesi ile çocuklardan en az iki tane kelime üretmeleri istenir. Kitap, kiraz gibi kelimeler üreten çocuklar hedef sayıya ulaşır. Hedef sayıda kelime üreten çocuk ise oyunu kazanır. Hem keyifli hem de son derece geliştirici olan bu oyunu da çocuklarınız için rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Tüm bu oyunlar 8 yaşındaki kız ve erkek çocuklarınız için uygundur. Üstelik evde çok masraf olmadan hem eğlenmelerini hem de gelişmelerini tercih edeceğiniz bu oyunlar ile aynı anda sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki çocukların en zevk aldığı şey oyu oynamaktır. Bilgiyi ve öğrenmeleri gereken şeyleri oyunlar aracılığı ile onlara öğretebilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu