Oyun

Sıcak Soğuk Oyunu Nasıl Oynanır?

Sıcak soğuk oyunu çocukların en çok sevdiği oyunlar arasında yer alıyor. Her ne kadar çocukların sevdiği bir oyun olsa da bazen yetişkinlerin de çocuklarla bu oyunu oynarken çok eğlendiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Sıcak soğuk oyununun detaylarını bilmeyenler için tüm detayları ele aldık. Sıcak soğuk oyunu hakkında merak edilen tüm detayları öğrenmek üzere en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Eğer şu sıkıcı geçen karantina günlerinde çocuklarınız için eğlenceli oyun seçeneği arıyorsanız sıcak ve soğuk oyununu siz de tercih edebilirsiniz. Oyun çocukların hem eğlenmesini hem de azı noktalarda gelişmesini destekliyor. Peki, sıcak ve soğuk oyununun kuralları nelerdir? Kaç kişiyle oynanır? Nasıl oynanır? Çocuklar için ne gibi faydaları vardır? Merak ettiğiniz tüm bu soruların ayrıntılı yanıtlarına içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz…

Sıcak Soğuk Oyunu Kuralları Nelerdir?

Sıcak soğuk oyunu çocuklarınızla oynayabileceğiniz en güzel oyun seçeneklerinde biri olarak dikkat çekiyor. Oyunda bir ebe seçilir. Ebe oyun ortamından bir süreliğine uzak tutulur. Ardından geriye kalan oyuncular oyun ortamında bir eşya ya da nesne belirler. Daha sonra ise ebe içeri alınır. Belirlenen bu nesne ebeye söylenmez ve ebe olan oyuncunun nesneyi bulması beklenir. Ebe oyun alanında nesneye yaklaşır ve uzaklaşır. Diğer oyuncular ebe nesneye yakın olduğunda ‘’sıcak’’, nesneye uzak kaldığında ise ‘’soğuk’’ diyerek bulmasına yardımcı olurlar.  Oyun bu şekilde sonra kişi ebe olana kadar devam ettirilir. İsteğe göre ebe seçimi sayım yaparak da yapılabilir. Çocuklarınızın bu oyunu oynarken ne denli eğlendiğini görebilirsiniz. Özelikle de son süreçte evden dışarı çıkamayan ve evde sıkılan çocuklarınız için bu eğlenceli oyun iyi bir alternatif olabilir.

sıcak soğuk oyunu

Sıcak Soğuk Oyunu Hangi Yaş Gurubu İçindir?

Sıcak soğuk oyunu hangi yaş gurubu için uygundur sorusu da yine oyun seçimi yapacak anne ve babaları en çok araştırdığı konulardan biri olarak dikkat çekiyor. Bu oyunun aslında bir yaşı var demek yanlış olacaktır. Her yaş gurubundan çocuğun kolay algılayıp oynayabileceği ve oynarken de çok eğleneceği bir oyun olarak dikkat çekiyor. Ancak genel itibariyle konuşmayı söke yani ortalama olarak 4 yaş gurubundan itibaren her çocuğun rahatlıkla oynayabileceği bir oyun olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 4.5.6.7.8 hatta 9,10 yaş gurubundaki her çocuğun bu oyunu keyifle oynadığını görebilirsiniz.

Sıcak Soğuk Oyununun Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

Çocuklar için oyun seçimi yapılırken genelde oyunun kazanımlarına dikkat edilir. Aynı durum sıcak soğuk oyunu için de geçerlidir. Her oyunun bir kazanımı olduğu gibi elbette ki bu oyunun da çocuklar için geliştirici kazanımları bulunuyor. Kısaca bu kazanımlardan bahsetmek gerekirse de;

  • Çocukların nesnelere, durumlara ve yönergelere dikkat etmesini destekler. Böylece dikkatlerinin gelişmesini büyük ölçüde geliştiren bir oyundur.
  • Dikkatle beraber odaklanma yeteneklerini de geliştirir. Bu yetenek ileride okul sürecinde çocukların daha başarılı olmasını sağlar.
  • Oyun ebe olan oyuncular için hareket etmeyi gerektirir. Buda çocuklarınız için bir tür egzersiz olabilir. Yani hareket etmelerini sağlar.
  • Yer değiştirme hareketleri yapmalarını sağlar.
  • Yönergeleri net bir şekilde takip etme yeteneklerini doğrudan geliştirir.
  • Eğlenceli zaman geçirerek enerjilerini atlamalarını sağlar.

Sıcak soğuk oyununun çocuklar için tüm kazanımları bunlardır. Siz de çocuklarınızın eğlenmesini eğlenirken de aynı zamanda gelişmesini istiyorsanız, ya da çocuğunuzda dikkat ve odaklanma sorunu olduğunu düşünüyorsanız bu durumu sıcak soğuk oyunu ile giderebilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu