Oyun

5 Yaş Oyunları Nelerdir?

5 yaş oyunları hakkında anne ve babalar sıklıkla araştırma yapıyor. Özellikle de şu zorlayıcı pandemi sürecinde eve kapanmak zorunda kalan aileler çocukları için alternatif oyun seçenekleri arıyor demek yanlış olmayacaktır. 5 yaş gurubu bu süreci iyi idrak edemediği için evde sürekli olarak zaman geçirmek, parka ya da kreşe gidememek olar için travmatik olabilir. Bu noktada anne ve babalara büyük bir sorumluluk düşüyor. Merak ve soruların, oyunların, eğlenmenin ve öğrenmenin yaşı olan 5 yaş gurubuna hitap eden doğru oyunları seçerek onların gelişimine katkıda bulunmak büyük önem arz ediyor. Bu noktada sizlere rehber olacak bir oyun listesi hazırladık. Listemizde uzmanların da onayladığı ve 5 yaş oyunları gurubunda olan en popüler seçenekleri sunduk. Pek, çocuklarla hangi oyunlar oynanmalıdır? 5 yaşındaki çocuklar hangi oyunlar sever? Hem eğlendiren hem de geliştiren oyunlar hangileridir? İşte, 5 yaş oyunları için hazırladığımız liste ve oyun detayları sizlerle…

5 yaş eğitici oyunlar

Onlarla Oyun Oynamak ve Zaman Geçirmek Çok Önemli!

5 yaş oyunları için hazırladığımız listeye geçmeden evvel bu yaş gurubundaki çocuklarda dikkat edilmesi gereken bazı detayları ele almak daha faydalı olacaktır. Bu yaş gurubundaki çocuklarınız sürekli aynı oyunları oynamaktan çok sıkılabilirler. Özellikle de mekan değiştirmeden bir de üzerine aynı oyunlar onlara zamanla daha sıkıcı gelebilir ve bu durum tüm dengelerini ne yazık ki bozabilir. Uyku ve gelişim dengesi bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli detay olarak göze çapıyor. Bunun yanı sıra 5 yaşındaki çocuklar bazen anne ve babalarının varsa kardeşlerinin de oyunlarına dahil olmasını isteyebilir. Bu tarz taleplerini kesinlikle reddetmeden onlara eşlik etmeniz hem keyif almalarını hem de aynı zamanda öz güvenlerini geliştirecektir. Oyun seçiminde dikkat etmeniz gereken detayları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Oyun seçerken titiz davranmanız gerekiyor.
  • Çocuğunuzun hangi oyunlardan hoşlandığını keşfedin.
  • Yeteneklerini keşfederek bu yeteneklerini besleyecek oyun seçeneklerine ağırlık vermeye özen gösterin.
  • Onlarla oyun oynamayı ihmal etmeyin.
  • Zeka geliştiren oyunları sıkılmayacakları şekilde tercih edin.
  • Resim çizmeyi ve okuma yazma bilmeseler de okumalar yapmayı ihmal etmeyin.
  • Renkler, sayılar, nesneler gibi her şeyi öğrenmelerini ve pekiştirmelerini sağlayacak oyunlar arasından seçim yapın.
  • Her zaman onarlı oyuncaklara hapsetmeyin. Bunun yerine evdeki bazı eşyalardan oyuncaklar, çadırlar yaparak hayal güçlerini beslemeye de özen gösterin.

Tüm bu detaylardan sonra hemen hazırladığımız profesyonel 5 yaş oyunları listesini aktaralım.

5 yaş okul öncesi oyunları

Benim Gibi Yürü Oyunu!

Karantina sürecinde ya da diğer süreçler de 5 yaş oyunları arasında tercih edebileceğiniz oyunlardan biri de haydi benim gibi yürü oyunudur. Bu oyun çocuklarınıza çok keyif verebilir. Bu yaşlarda anne ve babaları ya da ilgilerini çeken kişileri rol almaya son derece eğilimli olurlar. Bunu hoş bir fırsata ve oyuna çevirebilirsiniz. Dev taklidi, ördek ve diğer hayvanların taklidi, yaşlı dede ve nine taklidi ya da cüce yürüyüşü taklitleri yaparak onların da bunu yapmasını sağlayın. Sizin yaptığınız yürüyüş şekillerini taklit etmek onların çok hoşuna gidecektir. Bu oyun çocuklarınızın sadece eğlenmesini değil aynı zamanda beden dilini, gözlem yeteneğini ve de bedeni daha iyi kullanmayı sağlar.

Klasik Sıcak ve Soğuk Oyunu!

Yine 5 yaş oyunları arasında bu yaş gurubunun en sevdiği oyunlardan biri de sıcak-soğuk oyunudur. Aslında bu oyunu bilemeyen anne ve baba yoktur demek yanlış olmayacaktır. Yine de hatırlamayanlar ve de bilmeyenler için oyundan kısaca söz edelim. Ailece oynayabileceğiniz bu oyun için bir ebe ve bir nesne seçilir. Seçilen nesne ebeni görmeyeceği bir yere saklanır. Ardından ebenin bu nesneyi bulması sağlanır. Ebe nesneyi ararken eğer nesneye yaklaştıysa sıcak uzaklaştıysa da soğuk diye ikaz ederek bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer ebe nesneyi bulursa bu sefer kendisi guruptan birini ebe olarak seçme hakkı kazanır. Bu oyun 5 yaş gurubundaki çocuklarınızın dikkatini geliştirirken aynı zamanda da mesafe algılarının gelişmesine de büyük oranda destek olur.

5 yaş zeka oyunları

Kuş Uçtu Oyunu!

 Uçtu uçtu oyunu evde ve okullarda çocukların çok severek oynadığı oyunlar arsında yer alıyor. 5 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olan bu oyun ailece evde oynayabileceğiniz oyunlar arsında da yer alıyor. Çocuğunuzu eğlendirmek ve yanı zamanda da dikkat becerisini geliştirmek için bu oyunu tercih edebilirsiniz. Oyunun kurallarına gelecek olursak da;  Oyun için bir ebe seçildikten sonra diğer oyuncular yan yana dizilerek oturur ve ebe karşılarında yer alır. Eve uçtu uçtu kuş uçtu dediği anda diğer oyuncular eğer kuş uçan bir havyansa parmaklarını kaldırır, ancak ebe köpek uçtu ya da tavuk uçtu gibi uçmayan hayvanları belirttiği halde diğer oyuncular arasından parmak kaldıran olursa oyunda yanılmış olur. Yanılan kişi oyundan çıkarılarak son kalan kişiye kadar oyun devam ettirilir. Bu oyun 5 yaş oyunları arasında yer alarak çocukların dikkatlerinin gelişmesine büyük oranda fayda sağlar.

Deve ve Cüce Oyunu!

Deve cüce tam bir 5 yaş oyunları listesinde yer alacak mükemmel oyun seçeneklerinden biridir. 4 yaşında büyük tüm çocuklar için bu oyunu evde oynamak üzere rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Deve ve cüce oyununda oyunu yönetecek bir kişi seçilir. Ardından geriye kalan oyuncular ise yöneten kişinin direktiflerine uyar. Yöneten kişi deve dediği zaman herkes ayağa kalkmalı ve cüce dediği zaman ise herkes oturmalıdır. Bu esnada direktifleri yanlış uygulayan oyuncu olursa oyundan elenir. Bu zevkli oyun hem çocuklarınızı eğlenmesini hem de aynı zamanda motor becerilerini büyük ölçüde geliştirir.

Evet- Hayır Oyunu!

Yine 5 yaş oyunları arasında uzmanlar tarafından da en çok önerilen oyunlardan biri de evet ve hayır oyunudur. Bu oyunu da ailece evde çocuklarınızla beraber rahatlıkla oynayabilirsiniz. Oyundaki temel amaç dikkati geliştirmek ve çocuklardaki yönerge takiplerini geliştirmek aynı zamanda neyi doğru ney yanlış bildiğini ölçmektir. Oyunda bir kişi soruları sormak üzere seçilir. Seçilen kişi diğer oyunculara bazı soru cevaplar sunar. Bu soru cevapların doğru olduğunu düşünen oyuncular evet derken yanlış olduğunu düşünenler ise sadece hayır deme hakkında sahiptir. Oyunda 5 yaş gurubuna örneğin şu tarz sorular sorulabilir; Sen beş yaşındasın değil mi? Siz 4 kardeşsiniz değil mi? Çocukların bu soruları dikkatle dinlemesi ve doğru yanıtı vermesi beklenir. Yanlış yanıt verenler ise oyundan elenirler.

5 yaş etkinlik oyunları

Hayvan tutmaca Oyunu!

5 yaş oyunları için son önerimiz ise hayvan tutmaca oyunudur. Bu oyun çocukların son derece keyif alacağı ve aynı zamanda hayvanlara ilişkin bilmedikleri her şeyi öğrenmelerini sağlar. Oyunca bir kişi seçilir. Seçilen kişi aklından bir hayvan tutar ve diğer oyunculara bu hayvanın ne olduğunu söylemeden, aklındaki hayvana ilişkin soruları diğer oyunculara yöneltir. Oyuncular ise seçilen kişinin aklındaki hayvanı soruların sorulara verdikleri yanıtlar ile tahmin etmeye çalışırlar. Oyun bu şekilde son kişi kalana kadar devam ettirilir. 5 yaş grubunda çocuklar için inanılmaz geliştirici ve eğlenceli bir oyun seçeneği olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Siz de 5 yaşındaki çocuklarınız için yukarıda listelediğimiz oyunlar arasından seçim yaparak hem eğlenmelerini hem de beraberinde gelişmelerini sağlayabilirsiniz. Oyunların tümünü deneyerek çocuklarınızın ilgi alanlarını keşfedebilir daha sonra onlara özel oyunlar hazırlayabilirsiniz.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Karantina Zamanı Evde Oynanabilecek Oyunlar

Çocuklar İçin Faydalı Mobil Oyunlar

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlikler Ve Aktiviteler

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu