Genel

Tanıtım Yazısı nedir? Nasıl Alınır?

Web siteleri için yapılan SEO çalışmaları büyük ölçüde önem taşıyor. SEO bir web sitesinin optimize edilmesi ve arama motorlarında üst sıraya çıkması olarak kısaca tanımlanabilir. Bu çalışmanın da birden fazla tekniği bulunmaktadır. Her teknik kendi için önem arz eder.   SEO çalışmaları için en önemli tekniklerden biri için baclink yönetimi demek yanlış olmayacaktır. Tanıtım yazısı da bir baclink yönetim tekniği olarak karşımıza çıkıyor. Tanıtım yazısının ne işe yaradığını ve neden kullanıldığını daha iyi anlamak için öncelikle baclink yönetimi hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu nedenle öncelikle baclink kavramının detaylarına hep beraber göz atmak gerekiyor.

Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Backlink; en yalın tanımıyla bir web sitesine başka bir web sitesinden link verme tekniği olarak karşımıza çıkar. Siteler için uyglanan SEO çalışmalarının da önemli bir parçası olarak dikkat çeker. Sitenin arama motorlarında üst sıraya çıkması ve aynı zamanda da kullanıcıya büyük ölçüde güven vermesi için alınan baclink sayısı kadar kullanılan backlinklerin kalitesi de büyük önem taşıyor. Ancak backlik aldıkça çok daha güçlü hale gelen sitelerin fazla backlink vermesi durumunda ise güç kaybettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Backlink çalışması için kullanılan tekniklerden biri de tanıtım yazısıdır. Baclink vermek için kullanılan metinlere tanıtım yazısı denir.

web sitesi tanıtım yazısı

Tanıtım Yazısı Nedir ve Nasıl Yazılır?

Tanıtım yazısı genel olarak SEO kavramıyla yakından ilgilenen herkesin bildiği ancak ilgilenmeyenlerin ise sıklıkla araştırdığı konuların başında yer alıyor. SEO içerikleri optimizayon çalışmalarında kullanılır. Bu içerikler genel olarak başlık detaylarından anahtar kelime kullanım oranına kadar ince bir şekilde hazırlanır. Tanıtım yazıları için de haber niteliği taşıyan bir tür SEO içeriği demek yanlış olmayacaktır. SEO adımlarının backlink aşamasında tercih edilen tanıtım yazıları aynı zamanda bilgi vermek ve kullanıcının dikkatini çekmek için de kullanılır. Örnek vermek gerekirse backlink çalışması yapılan bir sitenin daha iyi tanınması, tıklanması ve dikkat çekmesi için başka bir sitede çalışma yapılan siteyle ilgili tanıtım yazıları yayımlanır. Bu sitelerdeki kullanıcılar tanıtım yazısını okuyup, buradaki anahtar kelimelere( link verilen anahtar kelimeler) tıklayarak ilgili siteye gelirler. Böylece backlink çalışması yapılan site arama motorları tarafından gayet prestijli hale gelerek üst sıralarda yerini alma fırsatı yakalar. Peki, tanıtım yazıları nasıl hazırlanmalıdır?

Tanıtım yazısı yazmak için mutlaka ön hazırlık çalışması yapılmalıdır. Bazı detaylara dikkat ederek yazıya başlamak yazının işe yaraması noktasında da büyük önem taşır. Tanıtım yazısına başlamadan önce yazacak kişi mutlaka backlink verilecek web sitesini yakından incelemelidir. Site incelemesinden sonra konu ve başlıklar okuyucunun dikkatini çekecek şekilde belirlenmeli ve akabinde yazının bölümleri hemen oluşturulmalıdır. Unutmayın ki tanıtım yazıları bir nevi haber niteliğinde ve bilgi verici özellikler taşımalıdır.

Tanıtım Yazısı Konuları Nasıl Belirlenmelidir?

Tanıtım yazısı hazırlarken, hazırlamaya başlamadan önce yazının konusunu belirlemek önemlidir. Yazının konusunu netleştirmek içeriğin genel anlamda nereye akacağına da yardımcı olur. Tanıtım yazısı hazırlarken konu belirlemenin en etkili ve kolay yolu ise kesinlikle backlink verilecek siteyi doğru bir şekilde analiz etmektir. Backlink verilecek sitenin temasına bakılarak site için ne tarz içeriklerin hazırlanması gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Örneğin sitenin blog sitesi mi, haber sitesi mi yoksa başka bir amaç için kullanıldığını anlayarak içeriklerinizi sitenin hizmet verdiği kollara göre seçip hazırlayarak daha başarılı ve işe yarar tanıtım yazısı hazırlayabilirsiniz.

tanıtım yazısı nasıl yazılır

Tanıtım Yazısı İçin Başlık Nasıl Belirlenmelidir?

 Tanıtım yazısı için belki de en an alıcı noktalardan biri için başlık seçimi demek yanlış olmayacaktır. Başlık her zaman oluşturulan içeriklerin dikkat çeken ilk kısmı olur. Okuyucuya içeriği okutmanın da altın kuralı doğru başlık seçiminden geçer. Bu işin her ne kadar profesyonel kısmı olsa da arama motorları açısından da başlığı değerlendirmek faydalı olacaktır. Seçilen başlık içeriğin bütünlüğünü tek bir cümlede özetlerken ayı zamanda içerik konusuyla ilgili anahtar kelimeleri de içermelidir. Böylece okuyucunun dikkatini çekerek aynı zamanda arama motorlarının da istediği teknik alt yapıyı vermiş olacaktır. Örneğin diyelim ki araç fiyatları hakkında detaylı bir tanıtım yazısı hazırlamaya karar verdiniz. Tercih ettiğiniz anahtar kelimenin ise ‘’ Araç Fiyatları’’ olduğunu var sayalım. Bu noktada etkili, dikkat çeken ve aynı zamanda SEO kriterlerine uygun bir başlık için ‘’ En Düşük Araç Fiyatları’’nı tercih edebilirsiniz. Böylece hem içeriğin konusuna hem de içeriğin anahtar kelimesine yer verdiğiniz bir SEO başlığı oluşturmuş olursunuz.

Tanıtım Yazısı Anahtar Kelimeleri Nereden ve Nasıl Belirlenir?

Tanıtım yazısının can alıcı noktalarından biri de SEO’yu desteklemesi açısından doğru anahtar kelime seçimi yapmaktır. Backlink çalışmaları için tanıtım yazısı hazırlarken zaten temel amaç kullanıcının dikkatini çeken anahtar kelimelere tıklayarak ilgili siteyi ziyaret etmesidir. Aynı zamanda sadece site ziyareti noktasında değil çalışma yapılan sitenin aram motorlarında üst sıraya çıkabilmesi için de anahtar kelime seçimi can alıcı bir öneme sahiptir. Profesyonel bir kişi tanıtım yazısı hazırlarken konuyu belirledikten sonra, kullanıcının yerine geçerek empati yoluyla da doğru anahtar kelimeleri saptayabilir. Örneğin yazılan konuyu araştırmak için hangi kelimeleri arama motorlarında yazacağını düşünerek bunları referans alıp içeriğini oluşturabilir. Ancak bu noktada direk teknik olarak anahtar kelime seçimi yapmak isteyenler ise anahtar kelime seçim araçlarından faydalanabilir. Ücretli ya da ücretsiz hizmet sunan bazı anahtar kelime seçme araçları ise şu şekildedir;

 • Semrush uygulaması
 • Google Adwords ( anahtar kelime uygulaması ücretsiz olarak hizmet verir.)
 • Keyword  tool uygulaması
 • Moz uygulaması
 • Keyword uygulaması
 • Keyword spy uygulaması

Tüm bu araçlar arasından seçim yaparak tanıtım yazısı için doğru anahtar kelimeleri saptamayı da tercih edebilirsiniz.

şirket tanıtım yazısı

Tanıtım Yazısı Kaç Kelime Olmalıdır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tanıtım yazısı ortalama olarak kaç kelime olmalıdır sorusu da en sık merak edilen konuların başında yer alıyor. Elbette her SEO içeriği için geçerli olan bütünlüğü bozmama ve konuyu dağıtmadan içeriği hazırlama kriteri tanıtım yazıları için de geçerliliğini koruyan önemli faktörlerden biridir. Ancak tanıtım yazılarının öne çıkan bir diğer özelliği de sıkıcı olmaması gerektiğidir. Tanıtım yazısının minimum 500-600 kelime olması tavsiye edilir.

Tanıtım Yazısı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tanıtım yazısı yazarken ve yazıyı kullanırken genel olarak nelere dikkat edilmesi gerektiğini de sizler için tek başlık altında topladık. Bir tanıtım yazısı için şu detayları gözden kaçırmamaya özen göstermeniz gerekiyor;

 • Tanıtım yazılarının SEO tekniklerine uygun olmasına dikkat edilmelidir.
 • Başlık, konu ve anahtar kelime seçiminde titiz davranılmalıdır.
 • Yazı gereğinden fazla uzun tutulmamalıdır.
 • Okuyucu sıkmayan ve anlaşılır, akıcı bir dille yazılmalıdır.
 • Anahtar kelime dağılımı dikkatli yapılmalıdır.
 • Kesinlikle kopya içermeyen tamamen özgün içerikler olmalıdır.
 • Tanıtım yazıları sitelere eklenirken mutlaka görsel kullanılmalıdır.
 • Görseller de etiketler ile beslenerek aram motorlarına yanıt vermelidir.
 • Tanıtım yazılarında gereğinden fazla link çıkışlarından uzak durulmalıdır. Bu durum arama motorları tarafından hoş karşılanmayıp sitenin üst sıraya çıkmasını engelleyebilir.
 • Tanıtım yazılarının yayımlanacağı sitelerin köklü ve başarılı siteler olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Bu detaylara dikkat ederek hazırlayıp ekleyeceğiniz tanıtım yazıları backlink için güzel ve olumlu sonuçlar verecektir.

firma tanıtım yazısı

Tanıtım Yazısının Faydaları Nelerdir?

Yine tek bir başlık altında tanıtım yazısı ne gibi faydalar sağlar sorusunun yanıtını da aktaralım. Siteler için backlink çalışmalarının bir parçası olan tanıtım yazıların genel olarak faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Marka bilinirliğini sağlar
 • Firmanın ya da markanın daha fazla kitle tarafından tanınmasına destek olur
 • Sitenin organik bir şekilde arama motorlarının üst sırasına çıkmasını sağlar
 • Siteler için ciddi ve güçlü referans sağlar
 • Organik bir şekilde sitenin ya da markanın reklamının yapılması sağlar.
 • Kullanıcıların siteye olan güvenini arttırır.
 • Tanıtım yazılarındaki linkler tıklandıkça ve dikkat çektikçe backlink alan sitenin trafiğinin artmasını destekler.

Bizden tanıtım yazısı almak için tıklayınız.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu