Oyun

Çocuklar İçin Faydalı Mobil Oyunlar

Çocuklarımız bizlerin canı ciğeri, onlara iyi ve yaşanılabilir bir ortam sunmak hepimizin görevi. Çocuklar için faydalı mobil oyunlar önereceğimiz bu yazımızı tüm ebeveynlerin okumasını tavsiye ediyoruz. Zira günümüzde dijital oyunların sayısı giderek artıyor. Dijital dünya hayatımıza entegre olmanın yanı sıra çocuklarımız için avantaj ve dezavantaj da yaratıyor.

Günümüzde pek çok aile çocuklarının gelişim aşamasında teknoloji ile tanışmasına engel olamıyor. 2-4 yaş sürecinde olan çocukların bile dijital dünyanın içerisine girdiğini pek ala görebiliyoruz. Bu durum uzmanlarca sakıncalı olarak görülse de kimi uzmanlarca da kaçınılmaz olduğu söyleniyor. Bu kaçınılmaz olan durumu avantaja çevirmek ise siz ailelerin elinde. Çocukların gelişimine katkı sağlayan mobil oyunlar listemize geçmeden evvel ailelerin sıkça sorduğu şu iki soruya cevap verelim.

Oyun Oynamanın Faydaları

Oyun oynamanın faydaları. Bu başlığımızı dijital oyunlardan ayrı değerlendirmemiz mümkün. Doğrudan tüm oyunların çocuklar üzerinde olan faydasına bir bakalım.

Öncelikle bilmeliyiz ki çocukların oyun oynama isteğinin en çok olduğu yaşlar gelişim çağlarıdır. Bu dönemde de zihin geliştirici oyunlar tercih etmeniz oldukça faydalı olacaktır. Çocuklarınızın bir birey olarak hayata başlaması için sözel ve sayısal ağırlıklı pratik oyunlar ekstra yarar sağlayacaktır.

Bunun yanında 6 yaşın üzerindeki çocuklar için sokakta oynanabilecek saklambaç, sek sek, ip atlama gibi oyunlar sosyalleşmesini sağlayacaktır. İsim şehir oyunu gibi oyunlar ise daha fazla bilgi depolamasını sağlayacaktır. Kısacası oyun deyip geçmemek gerekir. Çocuklarınızın motor hareketlerinden zihinsel sınırlarına kadar pek çok alanda olumlu etkisi olan eylemlerin bütünüdür. Şimdide dilerseniz dijital oyunların faydaları nelermiş bir bakalım.

mobil oyunlar

Dijital Oyunların Faydaları

Dijital oyunların faydaları başlığına aldanıp burada sürekli oyun oynamanın yararlı olduğunu söyleyeceğimizi sanmayın. Her şey kararında yapıldığında güzeldir ve ancak o zaman katkı verir. Zira günümüzde bilgisayar başından kalkmayarak öğünlerini kaçıran, az yemek yiyen ve fastfood ile beslenen bir neslin olduğunu da görmek mümkün.

Fakat bununla birlikte video oyunları oynamanın çocuklar üzerinde olumlu etkileri olduğu da bilinmektedir. Kısacası bu konuyu uzmanlar şöyle özetliyor; teknolojiyi ve oyunları tamamen çocukların dünyasından çıkarmak, yasaklamak doğru bir hareket olmayacaktır. Bunun için yasaklama yoluna gitmek yerine yaşına göre eğitici oyunlar oynaması daha makul ve doğru olacaktır. Bu kanıya katılmamak elde değil, günümüz çocuklarının teknoloji ile büyüdüğünü ve büyüyeceğini biliyoruz. Onları bu imkandan uzak tutmak yerine gelişimlerine katkı sağlayacak şekle getirmemiz mümkün. İşte tam da bu konu üzerine sizler için listelediğimiz

Çocuklar İçin Güvenli Mobil Oyunlar

Çocuklar için olmazsa olmaz olan şey güvenli mobil oyunlar olmalıdır. Günümüz teknolojisi artık o kadar kalabalık ki herkese hitap eden oyun bulmak mümkün. Bu yüzden çocuklarınızın hangi oyunu seçeceğine bir yerde tatlı bir müdahale edebilirsiniz. Bu kötü etkiye en büyük örnek olarak son yıllara damgasına duran mavi balina oyununu gösterebiliriz. Bu ve bunun benzeri oyunlardan çocuklarınızı kesinlikle uzak tutmalısınız. İşte bizim özenle hazırlamış olduğumuz çocuklar için güvenli mobil oyunlar.

MentalUP Eğitici Zeka Oyunu

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz doğru kullanım şekline en uygun olan oyunlardan bir tanesi MentalUP zeka oyunu. Kendi içerisinde ki algoritması sayesinde süre sınırlaması vardır. Çocukların üzerinde büyük zamanlar harcayacağı bir oyun değildir. Bunun yanı sıra içerisinde pek çok çocuk gelişim uzmanının ve akademisyenlerin hazırlamış olduğu eğitici zeka oyunları bulunmaktadır. Analitik düşünebilme yeteneği, dikkat, zeka gibi birçok gelişime açık dalda çocuklarınıza katkı sağlayacak bu uygulamayı siz ebeveynlere kesinlikle önerebiliriz.

Fruit Ninja

Mobil oyunların ilklerinden bir tanesi olan Fruit Ninja basit yapısı ve kolay oynanabilirliği ile pek çok yaş kategorisine hitap etmektedir. Ekrana aniden fırlayan meyveleri parçaladığımız oyun çocuklar kadar ebeveynlerin bile ilgisini çekmektedir. Çocuklara faydaları ise hızlı karar verebilme, çeviklik, refleks üzerinedir. Tabi üstüne basa basa söylediğimiz gibi süre ayarını iyi tutturmak burada en önemli olan nokta.

online mobil oyunlar

Two Dots

Klasik bir nokta birleştirme oyunu olan Two Dots çocukların analitik düşünebilme yeteneğini arttırmaktadır. Her bölüm bir tık daha zorlaşan seviyeleri ile pek çok ailenin çocuklarına güvenle oynatabileceği oyunlar arasındadır. Oyunun amacı basit ve anlaşılır; tek yapmanız gereken aynı renkte kareler oluşturmak.

2048

2048 oyunu da her yaşa hitap edebilen efsaneleşmiş mobil oyunlardan bir tanesidir. Zihin geliştirici oyunlar arasında bulunan 2048’de amaç aynı sayıda olan kareleri birleştirmek ve mümkün olduğunca az karede ilerlemektir. 4×4 yani 16 kareden oluşan bir düzlemde oynayacağınız oyunda aynı sayıda rakamları toplayarak en yüksek skora ulaşmaya çalışıyorsunuz. Analitik düşünebilme ve matematik becerilerini geliştiren oyunlar statüsünde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Siz aileler rahatlıkla çocuklarınıza bu oyunu oynatabilirsiniz.

Satranç

Yaş bağlamında 6-8 yaş oyunları grubuna alabileceğimiz satrancı her halde bilmeyenimiz çok azdır. Hızlı ve analitik düşünebilmeye, stratejik ve derin düşünmeye katkı sağlayan oyunu tabi ki yüz yüze oynamak daha güzel ve faydalıdır. Eğer imkanınız varsa COVİD sebebiyle evde bulunmamız gereken bugünlerde mutlaka bir satranç takımı alın ve çocuklarınızla bu oyunu oynayın. Yoksa da mobil oyun olarak birçok seçeneği karşımıza çıkıyor. İçlerinden bir tanesini indirebilir ve en kolay seviyeden çocuklarınızı bu oyuna başlatabilirsiniz.

Subway Surfers

Yine Fruit Ninja gibi ilk çıktığı zamanlar ortalığı kasıp kavuran Subway Surfers oyunu çocuklarınızın hızlı karar alabilme ve refleks becerilerini kuvvetlendirecektir. Oyunun oynanışı da oldukça basit. Karakterimizle tren raylarının üzerinde engellere takılmadan doğrudan koşuyoruz. Günümüz çocukları çok küçük yaşlarda kendi yaş grubunun dışında oyunlar oynuyor. Siz aileler güzel bir dille çocuklarınızı bu oyunların dışında tutabilir, daha yaşına uygun olan oyunlar oynamasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda siz ebeveynlere çocuklar için faydalı mobil oyunlar nelerdir bunları anlatmaya çalıştık. Unutmayın teknoloji artık hayatımızın içinde ve çocuklarınızı bu gerçekliğin dışında tutmanız pek mümkün değil. İlk bakışta olumsuz bir durum gibi gözükse de bu durumu olumluya çevirmek sizlerin elinde. Aynı zamanda çocuklarınız ile daha fazla etkileşimde bulunabileceğiniz oyunlar arıyorsanız şu içerikler de ilginizi çekebilir;

Karantina zamanı evde oynanabilecek oyunlar

Evde iki kişilik oyunlar

Evde dört kişilik oyunlar

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu