Oyun

2 Kişilik Kart Oyunları Nelerdir? Nasıl Oynanır?

Kart oyunları hayatımızı eğlenceli kılan parçalardan bir tanesi. Özelliklde dostlarımızla bir araya geldiğimizde eğlenceli bir zaman geçirmek istiyorsak hemen o rafta canı sıkkın bir şekilde bekleyen iskambil destesini alır ortaya koyarız. Peki oynayacağınız oyuna karar verdiniz mi?

Bizde bu yazımızda fazla bir arkadaş ortamına sahip değilseniz ve bir evde iki kişi kalmışsanız oyanayabileceğiniz en eğlenceli iki kişilik kart oyunları nelerdir ve nasıl oynanır bunu derlemeye çalıştık. Tabi ki dört kişilik veya daha fazlasıyla oynanabilen oyunlara göre aldığınız zevk ve eğlence biraz düşük olacaktır. Sonuçta yendiğiniz insan sayısı arttıkça mutluluk oranınzda artıyor. Yine de çok mecbur kalanlar için işte iki kişilik iskambil oyunları.

 

Papaz Kaçtı

papaz kaçtı oynanışı

Kişi sayısı sınırsız tutulabilir. İki kişi ile ve dört kişi ile oynaması daha zevklidir ancak biraz kalabalık bir arkadaş ortamındaysanız altı kişi de oynayabilirsiniz. 52 kağıttan oluşan bir iskambil destesi ile oynamanız gerektiği için oynayacak kişi sayısını ne kadar arttırırsanız oyunun eğlencesini de aslında bir o kadar azaltmış olacaksınız. En ideali tabi çoğu kağıt oyunun da olduğu gibi dört kişi ile oynamaktır.

Devamını okumak için tıklayınız… Papaz kaçtı nasıl oynanır?

 

Pişti Nasıl Oynanır?

pişti oynanışı

Pişti iki kişi ile nasıl oynanır bilmeyenler için detaylı bir şekilde kuralları derledik. Öncelikle dağıtımdan başlamak gerek. Öncelikle yere üçü kapalı bir tanesi açık olmak üzere dört kağıt bırakılır. En üstte bulunacak olan kartın yüzü açık olmalıdır ki kağıdın eşi denk gelmişse oyunculardan bir tanesi yerdeki kağıtları alabilsin. Ardından dört kağıt karşısındaki oyuncuya verir. Dört kağıtta kendisine alır. Pişti oyun kuralları gereği kağıdı dağıtan oyuncu değil, bekleyen oyuncu başlama önceliğine sahiptir. Oyuncu elinde bulunan dört karttan bir tanesini yere atar. En üstte açık olan kartla aynı değere sahip bir kartı var ise yerdeki kağıtları alabilir.

Devamını okumak için tıklayınız… Pişti nasıl oynanır?

 

Texas Holdem Poker

poker oynanışı

Poker kuralları arasında en esas olanı öğrenmekle başlayalım. Pokerin tüm oyun türleri için de aslında bu kural geçerlidir; En iyi beşliyi sıralamak. Poker, en az 2 en fazla 10 kişi ile birlikte oynanabilmektedir. İhtiyacımız olan ise sadece 52 kağıttan oluşan bir adet iskambil destesi. Diğer iskambil oyunlarından farklı bir şekilde pokerde oyun saat yönünde ilerlemektedir. Kartların değerlerine göre büyükten küçüğe doğru sıralanışı ise aşağıdaki gibidir.

As-Papaz-Kız-Vale-10-9-8-7-6-5-4-3-2 Bu yazımızda Pokerin en çok oynanan türü olan Hold’em Texas poker nasıl oynanır onu anlattığımız için kuralları birazda bu türe göre anlatmış olacağız.

Devamını okumak için tıklayınız… Texas Holdem Poker nasıl oynanır?

 

Sinek Nasıl Oynanır?

sinek oynanışı

Sinek veya bilinen bir diğer adı ile pis yedili diğer iskambil oyunlarının çoğunda olduğu gibi minimum iki kişi ile oynanır ancak oyundan zevk almak istiyorsanız tabi ki dört kişi ile oynamanızı öneririz. Üstüne çıkılır mı? Çıkabilirsiniz. Ancak beş veya altı oyunculu oyunlar için destenizin çift olmasında yarar var. Dört kişilik bir oyun için 52 kağıttan oluşan klasik bir iskambil destesi yeterli olurken fazla oyuncu sayısı için çift deste gerekmektedir. En azından oyunun heyecanlı ve oynanabilir hale gelmesi için böyle yapılması daha makul. Sonuçta sinek, pişti gibi karşılıklı iki kişi arasında oynandığında zevk verebilecek bir oyun değil. Dilerseniz yavaş yavaş kurallara geçelim.

Devamını okumak için tıklayınız… Sinek nasıl oynanır?

Kılıç

kılıç oynanışı

İskambil oyunları arasında en hızlı ve basit oynanan oyun nedir diye sorarsanız size kesinlikle Kılıç oyunu cevabını veririm. Aynı zamanda heyecanlı oyunlardan bir tanesidirde. İki kişi ile oynanan kart oyunları arasında öğrenmesi en basit olan Kılıç basit bir kurala dayanmaktadır. Oyunun başında seçilen kartın hangi oyuncunun önüne düşeceği oyunun temek kuralıdır.

Devamını okumak için tıklayınız… Kılıç nasıl oynanır?

Bu yazımızda siz eğlence tutkunları için iki kişilik kart oyunları nelerdir bunları listelemeye çalıştık. Bağlantılara tıklayarak nasıl oynanıldığını öğrenmek istediğiniz oyunu tüm incelikleri ile öğrenebilir arkadaşınız veya arkadaşlarınızla eğlenceli bir vakit geçirebilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu