Seyahat

Antalya Ücretsiz Kamp Alanları 2022

Yaz aylarının gelmesi ile Antalya artık neredeyse bir ülke nüfusu halini almaya başlayacak. Nu nüfusun bir kısmını da çadır kampı tutkunları oluşturuyor. Bizde bu yazımızda kamp tutkunları için Antalya ücretsiz kamp alanları nelerdir? Nerede bulunuyorlar? Nasıl gidilir bunları derledik.

Bildiğimiz gibi artık büyükşehirlerde yaşam oldukça zor ve stresli. Sanki diğer bütün insanların stresi bir bütün oluyor ve sizin omuzlarına çöküyor. Göğü delen yüksek binalar, yeşili yok eden beton ve bu beton yığının arasında biriken inanılmaz sıcaklık. İşte sizde bu ortamdan bunalıp Akdeniz’in serin sularına kendinizi bırakmak istemez misiniz? Cevabınız evet ise hemen kamp malzemelerinizi toplayın, çadırınızı sırtlanın ve yola koyulun. Birbirininden güzeli birbirinden huzurlu Antalya kamp alanları sizleri bekliyor.

Güver Uçurumu Kanyonu

güver uçurumu kanyonu

Şehirden kaçıp doğa da huzuru bulmak için kamp yapmaya çıkanların en hoşuna giden yerlerden bir tanesi de Güver Uçurumu Kanyonu. Ormanlık alan içerisinde çadırınızı kurup kafa dinleyebileceğiniz kanyon Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde bulunuyor. Gerçekten şehirden uzak oluşu ve tabiatın tam göbeği olması size sahici bir camping deneyimi sunacak. Burada porsuk, tilki ve tavşan gibi ev sahiplerine de denk gelebilirsiniz. Çok fazla rahatsız edilmiyorlar zaten. Burası öyle çok büyük kitlelerin akın ettiği bir yer değil. Bu yönüyle aslında tam bir kamping alanı.

Küçük bir uyarı ekleyekim burası dediğimiz gibi şehirden ve yaşamdan biraz uzak olduğu için yiyecek ve içeceğinizi önceden hazırlayıp yanınıza almanızda fayda var. Haliyle WC ve duş imkanıda bulunmuyor. Alanda bir sosyal tesis de bulunmuyor.

Maden Koyu Kamp Alanı

maden koyu kamp alanı

Maden Koyu Antalya’nın olduğu gibi Türkiye’nin de en sakin ve göz alıcı koylarından bir tanesi. Aslında yeni yeni keşfedilmeye başlandığını söyleyebiliriz. Halen bakir ve bozulmamış bir güzelliğe sahip. Koyun sahili küçük küçük çakıl taşlarından oluşuyor. Ölüdeniz Sahili gibi ayaklarınızın altına masaj yapacak bir kum beklemeyin yani burada. Birde deniz hemen derinleşiveriyor buna göre yüzmenizde fayda var. Dalış takımınızı da yanınıza almayı unutmayın. Denizin altında sizi güzel sürprizler bekliyor olacak. Antalya ücretsiz kamp alanları içerisinde en sakin ve huzurlu kamping yerlerinden bir tanesi olan Maden Koyu Kamping Alanı Çıralı’ya 2 saatlik yürüyüş mesafesindedir.

Maden Koyu çevresi ormanlık ve kayalardan çevrili olduğu için yakın civarda sosyal tesis bulmanız pek mümkün görünmüyor. Burada geçireceğiniz süre zarfında kullanabileceğiniz kişisel eşyalarınızı, yiyeceklerinizi ve içeceklerinizi yanınzda götürmenizde fayda var.

Gelidonya Feneri Kamp Alanı

gelidonya feneri kamp alanı

Bir manzara düşünün arkanızda yemyeşil sıralanan çam ağaçları. Rüzgarda o ince ve dikenli yapraları birbirine dokunuyor. Dalların arasından savrulan rüzgar bir orkestra müziği gibi geliyor kulağınıza. Önünüzde ise o orkestranın büyük şefi Akdeniz. Masvami çarşaf gibi uzanan deniz ince ince parlıyor ve gözünüzü alıyor. Güneş ise bu muazzam şefin tam üzerine öyle bir dokunuyor ki sanki muhteşem bir resme muhteşem bir filtre atılmış hissiyatı veriyor. İşte Gelidonya Burnu bütün bu hayalleri gerçeğe dönüştürebileceğiniz eşsiz bir cennet. Burada bulunan tarihi fener ise Türkiye’nin en yüksek deniz feneri olma özelliğini taşıyor.

Gelidonya Feneri ulaşımı biraz zor olan bir yerde bulunuyor. Öncelikle Adrasan’dan 8 kilometrelik bir yolculuk yapmalısınız Karagöz’e doğru. Buradan sonra tabelaları takip ederek yolun sonunu geleceksiniz. Yolun bittiği yerden ötede ise 2-3 kilometrelik bir yürüme mesafesi sizleri bekliyor.

Üstte listelediğimiz alanlar gibi buranın yakın çevresinde de bir market veya tesis bulunmadığı için ihtiyaçlarınızı merkezden tedarik ederek yola çıkmanızı öneriyoruz. Fener yakınlarında su kaynağı olmadığı için ve belli bir mesafeyi de yürüyerek geçireceğiniz için yanınıza bolca su almanızı öneriyoruz. Sırf susadoğınız için bu doğa harikası yerden gitmenizi istemeyiz.

Adrasan Koyu Kamp Alanı

adrasan koyu kamp alanları

Adrasan Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı küçük bir kıyı beldesi. Ücresiz kamp yapabileceğiniz alanlardan bir tanesi de Adrasan Koyu Kamp Alanı’ır. Sakin ve huzurlu bir kamp serüvebi yaşamak isteyenlerin uğrak mekanı olduğu için yaz aylarında genellikle kampçılar tarafından burası tercih ediliyor. Tabi ulaşımın oldukça basit olmasıda cabası. Antalya yönünden geliyorsanız Olympos Kavşağı’nı geçip Bölge Trafik Müdürlüğü’nün hemen yanından sola sapmanız yeterli olacaktır. Zaten yol üzerinden Adrasan tabelalarınıda göreceksiniz. Bu yola saptıktan sonra doğru bir şekilde ilerlerseniz Adrasan’ın merkezine oradan da sahiline ulaşırsınız.

Adrasan Sahili Türkiye’de görüp görebileceğiniz en güzel sahiller arasında yer alıyor. Gerek kumsal olması gerekse de sakin olması ile çadır kampı yapmak içni yaratılmış bir yer adeta. Alana WC ve duş ihtiyaçlarını giderebileceğiniz yerler bulunuyor. Bununla birlikte koy çevresinde büyük bir marketin olmaması sebebiyle ihtiyaçlarınızı merkezden alıp buraya gelmeniz sizi açınızdan daha iyi olacaktır.

Geyikbayırı Kamp Alanı

gedikbayırı kamp alanı

Ben kamp yapmak istiyorum ancak şehirden de çok uzak kalmak istemiyorum diyenlerdenseniz Geyibayırı Kamp Alanı tam size göre. Aynı zamanda burası Türkiye’nin en büyük kaya tırmanışı bölgesi olarakta nitelendiriliyor. O yüzden yapabileceğiniz aktiviteler arasına kaya tırmanışını da hemen yazın. Bununla birlikte buraya gelip çadırınızı kurabilir, trekking yapabilir, sahilde yürüyüş yapabilirsiniz. Gün batımını seyretmek ise tabi ki ayrı bir ayrıcalık ve güzellik. Bölgede bütçenize göre ücretli kamp alanları olduğu gibi ücretsiz bir şekidl konaklayabileceğiniz alanlarda mevcut.

Yakınlardaki ücretli tesislerde WC ve duş ihtiyaçlarını belirli bir ücret karşılığı giderebileceğiniz gibi yeme-içme ihtiyaçlarınızı merkezden gelirken getirmeniz gerekiyor.

Korsan Koyu Kamp Alanı

korsan koyu kamp alanı

Antalya bildiğiniz gibi yaz aylarında yerli ve yabancı milyonlarca turistin akınına uğruyor. İşte bu ziyaretçilere ev sahipliği yapan yerlerden bir tanesi de Korsan Koyu. Yeşilin ve mavinin en güzel uyumu yakaladığı adeta peri masallarından fırlayıp buraya düşmüş olan Korsan Koyu Türkiye’de ki en güzel koylardan bir tanesidir. Ormanlık alanlarında çadırınızı kurabileceğiniz pek çok alan bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’ni en uzun yürüyüş rotalarından bir tanesi olan Likya Yolu üzerinde bulunduğu için trekking gibi aktivitelere de katılabilirsiniz.

Antalya ücretsiz kamp alanları içerisinde olan ve tek sivrisinek sorunu olan yer neresi derseniz maalesef yine Korsan Koyu Kamp Alanı derim. Tabi ki güzelliğinin ve yaşanılabilirliğinin önüne geçecek kadar değil ama siz yinede yanınızda sinek kovucu sprey taşısanız hiç de fena olmaz yani.

Korsan Koyu civarında tuvalat ihtiyacınızı giderebileceğiniz yerler mevcut olmakla birlikte su kaynağı da bulunmaktadır. Aradığınız her türlü malzemeyi bulabileceğiniz bir markette var ancak siz yine de ihtiyaçlarınızın çoğunu yanınızda getirseniz daha iyi olur. Fiyatlar biraz uçuk dersek abartmış olmalıyz her halde.

Patara Kamp Alanı

patara kamp alanı

Bildiğiniz üzere 2020 yılı turizmde Patara Yılı olarak resmiyet kazandı. Patara aslında buranın genel adı. İçerisinde bilinen ve bilinmeyen bir sürü güzel şeye sahip. Mesela Patara Antik Kenti. Tarihin ta kendisini yaşayacağınızın garantisini verebilirim. Çevredeki arkeolojik kalıntılar ve kazılar sizin çadır kampı serüveninizin daha renki geçmesine sağlayacaktır. Özellikle tarihe ve antik döneme ilginiz varsa kesinlikle sizin mekanınız burası. Bunun yanı sıra antik kent içerisinde bulunan Patara Plajı  Antalya’nın en güzel plajları arasında gösteriliyor. Birbiri ardına gelen kum tepeleri adeta Sahra Çölü’nü andırıyor. Tabi plajın kullanım zamanları bazen değişebiliyor. Aslında burayı sıra sıra kullanıyor diyebilirz. Kimlerle mi? Küçük dostlarımız caretta caretta kaplumbağaları ile. Bu sebeple yılın belirli zamanları plaja giriş yasak biliyor bunu de önceden araştırmanızda fayda var.

Patara Kamp Alanı içerisinde WC ve duş ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz yerler bulunuyor. Hemen yakınlarında bulunan köylerde market ve yiyecek gereksinimlerini karşılayabilirsiniz.

Antalya ücretsiz kamp alanları arayanlar için seçtiğimiz en iyi kamp alanları bunlar. Tabi eğer bütçeniz genişse ve daha konforlu bir çadır kampı tatili yapmak istiyorum diyorsanız Kaş kamp alanları ve Kemer kamp alanları yazılarımızı okuyabilir buralarda bulunan harika çadır kampı tesislerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller, bol eğlenceler.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu