Hayvan İsimleriKelimeler

Z Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

Z ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de z harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

Z Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi Z Olan Hayvan İsimleri

Zebu

zebu
zebu

Çoğu insanın aşina olduğu standart sığırlarla karşılaştırıldığında Zebu, ayrı kökenini kanıtlayan birçok fiziksel farklılığa sahiptir. Belirgin kambur omuzlar, sarkık kulaklar, boyun çevresindeki gevşek deri (gerdan) ve yukarı ile arkaya doğru kıvrılan boynuzlarla karakterizedir. Gri, vücudun üst yarısı ve toynaklar boyunca baskın renktir (omuzların yakınında siyahlaşır), karın ve bacakların çevresinde beyaz renk hakimdir. Diğer yaygın renkler, bazen benekli bir desende ortaya çıkan kahverengi veya kırmızıdır.

En büyük cins, 150 cm uzunluğunda ve 1250 kg ağırlığa kadar olan Sibi bhagnari’dir. Bununla birlikte, genel olarak, tipik zebu cinsi 650 kilogramdan azdır. Minyatür zebu (aslında doğal olarak ortaya çıkan bir türdür, insanlar tarafından yaratılmamıştır), en fazla 250 – 300 kilogram ağırlığındaki en küçük zebu cinsidir.

Zebu, yüksek düzeyde cinsel dimorfizm sergiler (cinsiyetler arasında büyük farklılıklar anlamına gelir). Cinsel olarak olgun bir erkek zebu neredeyse her zaman boğa olarak adlandırılır. Bununla birlikte, yetişkin bir dişi yalnızca ilk buzağı doğurduktan sonra inek olarak bilinir. O zamana kadar düve olarak bilinir. Erkekler ortalama olarak kadınlardan daha büyük olma eğilimindedir, ancak her iki cinsiyet de yaşamları boyunca boynuz çıkarır.

Zebra

zebra
zebra

Siyah ve beyaz çizgiler, zebrayı dünyanın en tanınmış hayvanlarından biri yapar. Sstandart zebra olarak da bilinen ovalardaki zebra, doğu ve güney Afrika’nın otlaklarında yaşayan üç zebra türünün en bol olanıdır. Diğer iki tür Grevi zebralar ve dağ zebralarıdır.

Ortalama olarak, ovalardaki zebralar diğer iki zebra türünden daha küçüktür. 1-1,5 m (3,5-5 ft) arasında değişen yükseklikte ve yaklaşık 450 kg (1000 lbs.) ağırlığında olabilirler. Ova zebraları da diğer türlerden farklı bir şerit desenine sahiptir. Yatay olarak arkaya doğru ve dikey olarak öne doğru uzanan, vücutlarının ortasında bir üçgen şeklinde buluşan geniş şeritleri vardır. Ayrıca sırtlarının ortasından kuyruğa doğru uzanan bir şeritleri vardır. Son olarak, ovalardaki zebraların karın altı şeritleri vardır. Tüm düz zebralar bu benzerlikleri çizgili desenlerde paylaşsa da, iki zebrada tam olarak aynı desen yoktur.

Zürafa
zürafa
zürafa

Zürafa, doğal olarak Sahra altı Afrika’nın açık ormanlık alanlarında otlanırken bulunan uzun boyunlu, tırnaklı bir memelidir. Zürafa, karada yaşayan en uzun hayvandır ve yüksekliğine rağmen, çoğunlukla yoğun tropik ormanlarda bulunması zor bulunan çok daha küçük ve yalnız Okapi ile yakından akrabaadır. Farklı coğrafi konumlarda bulunan ve nokta benzeri işaretlerinin rengi ve deseninde bir miktar değişiklik gösteren tanınmış dokuz Zürafa alt türü vardır.

Zürafa bir zamanlar Sahra altı Afrika’da bulunmuş olsa da, bugün Orta Afrika’daki bir avuç bölgede kalan yalnızca küçük izole popülasyonlarla tarihsel olarak geniş doğal alanlarının çoğunda nesli tükenmiş durumda. Ancak daha güneyde, Zürafa popülasyonlarının istikrarlı olduğu düşünülüyor ve hatta özel çiftliklerde onlara olan talebin artması nedeniyle bazı bölgelerde popülasyon artıyor.

Z Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

Z harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi Z olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

  • Zebu
  • Zebra
  • Zürafa
  • Zingel
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu