Seyahat

Cumalıkızık Köyü Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Yaz kış fark etmeksiniz gezenler için her mevsim güzelliğine güzellik katan Türkiye’de gezilecek yerler listesi yapıldığında çoğu kişinin üst sıralarda adını geçirdiği Cumalıkızık Köyü’nü gezdik, inceledik ve sizler için yazdık.

700 yıllık geçmişine rağmen tarihi dokusundan ve otantikliğinden hiçbir şey kaybetmeyen köy, yaşantısı ile, küçük taşlar ile örülmüş dar sokakları ile ve ahşap evleri ile adeta içinde kaybolacağınız bir simülasyon. İl merkezine çok uzak olmayan köye giderken yanınızda öyle yiyecek içecek almanıza da gerek yok. Beldenin estetiğini bozmanda kurulan işletmelerden farklı çeşitlerde yiyecekler bulabilirsiniz. Gözleme, döner, serpme kahvaltı bunlardan sadece birkaçı.

Bu tarihi köy aynı zamanda 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir. Dilerseniz bu küçük bilgilerin devamı olarak Cumalıkızık Köyü nerede? gezilecek yerleri nereleridir? hep beraber öğrenelim.

cumalıkazık nerede

Cumalıkızık Köyü Gezilecek Yerler

Aslında bakarsanız Bursa’da gezilecek yerler yazımızda da dile getirdiğimiz gibi tarihi ve doğası ile size çifte güzellik sunan bir yer. Sadece sokaklarından yürüseniz bile akşamı burada edebilirsiniz. Ha bu arada size bir tavsiye, sakin bir gezi yaşamak istiyorsanız sabahın erken saatlerini tercih edebilirsiniz. Özellikle Pazar günü iğne atsanız yere düşmeyeceğini belirtmek isteriz. Bursa içerisinden veya dışından birçok ziyaretçi gün içinde adeta buraya akın ediyor.

Cumalıkızık Köyü gezilecek yerleri arasında ise başta sokaklarını turlayarak başlayabilirsiniz. Tarihi dokuları korunmuş evlerin mimarisini inceleyip, sokaklardaki tarih kokusunu içinize çekebilirsiniz. Bir zaman sonra tabi ki yorulabilirsiniz anca burada imdadınıza çınar ağaçlarının gölgesinde kurulu olan mütevazi kafeler yetişiyor. Köyün tarihi dokusunu bozmadan kurulmuş olan işletmelerde karnınızı doyurabilir, dinlenebilirsiniz.

Gezinize kaldığınız yerden devam etmek isterseniz Cumalıkızık Etnografya Müzesi ilginizi çekebilir. Aynı tarihi mimariye sahip olan Köy Cami’si ve Zekiye Hatun Çeşmesi de gezinizi renklendirebilir. Tüm bu geziniz sırasında tabi ki çektiğiniz fotoğraflar ile burada yaşadığınız anıları ölümsüz hale getirebilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü Neler Yenir?

E adı üzerinde köy deyince en doğalından bir köy kahvaltısı yapmak istemez misiniz? Cevabınız evet ise sabah yola çıkarken sadece küçük şeyler atıştırın ve kahvaltınızı burada yapın. Tabi sadece kahvaltı ile de bitmiyor. Sizi misafir eden yerlilerin elinden çıkan gözlemelerin de tadı damağınızda kalabilir. Döner, tost gibi fastfood yiyecekler bulabileceğiniz kafelerde köyün yapısı içerisinde mevcut.

cumalıkazık gezilecek yerler

Cumalıkızık Köyü Nerede? Nasıl Gidilir?

Cumalıkızık merkeze çok uzak olmayacak bir şekilde Uludağ’ın eteklerinde kurulu otantik köylerden bir tanesi. En popüleri de diyebiliriz. İl merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta olan Cumalıkızık Köyü’ne şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ve şehir içi metrobüsleri ile gidebilirsiniz. Şehir içerisinde ki dolmuş durağında kalkan mavi dolmuşlar ile yarım saat kırk dakikalık bir yolculuktan sonra köye ulaşıyorsunuz. Dönüş içinde son olarak indiğiniz yerden yine dönüş için hazır bekleyen dolmuşlara binebilirsiniz. Ancak küçük bir uyarı da ekleyelim yılın belirli zamanlarında son dolmuş saati değiştiği içinde köydeki esnaflardan son dolmuş saatini öğrenip gezinizi buna göre ayarlamanızda fayda var.

Bu yazımızda sizler için Cumalıkızık nerede? Nasıl gidilir? Ne yenebilir ve nereleri gezilebilir? Sorularının cevaplarını yazmaya çalıştık. Kesinlikle ölmeden görmek isteyeceğiniz bir yer olan Cumalıkızık Köyü’nden sonra Bursa’da gezinize devam etmek istiyorsanız Bursa gezilecek yerler içeriğimizi okuyabilir gezinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu