Hayvan İsimleriKelimeler

Ç Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

Ç harfi ile başlayan hayvan isimlerini aşağıda detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Ç Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri

Çaça

çaça

Çaça balıkları yaklaşık 5-7 yıl yaşarlar, ancak en bol olan yaş grubu 3-4 yaş arasıdır. Diğer kümeoidler gibi kopepodlar ve diğer plankton hayvanları ile beslenirler. İlkbahar ve yaz aylarında ortaya çıkarlar, ancak kuzey Adriyatik’te Aralık ve Mart ayları arasında ortaya çıkarlar. İkinci yıllarının sonundan üçüncü yıllarının sonuna kadar olgunlaşırlar.

Çaça balığı, Baltık’ta, Kuzey Denizi’nde, kuzey Adriyatik’te ve Karadeniz’de Romanya açıklarında bulunur. Çaça avcılığı ise ilk olarak İskoçlarda, Norveç’te Bergen ve Stavanger arasında, Fransa’da Brittany açıklarında ve İngiltere kıyılarında, özellikle Wash ve Thames Haliçinde kuruldu.

Çaça, Baltık Denizi gıda ağında morina balığı, deniz memelileri ve kuşlar için av olarak kilit bir role sahiptir. Bu nedenle, çaça stokunun tükenmesi, ekosistemin işleyişi, hizmet sağlanması ve özel koruma endişesi olan türlerin korunması için öngörülemeyen riskler taşır. Ekonomik açıdan çaça ile ilgili detaylar, sosyal açıdan makul politikalar tasarlanırken dikkate alınması gereken detaylardır.

Çakal

çakal

Çakallar, Afrika’nın farklı bölgelerinde ve diğerleriyle birlikte Yunanistan, Romanya, İtalya ve Bulgaristan gibi Avrupa ülkelerinde yaşarlar. Hem bitki hem de et yiyen omnivorlardır. Erkek ve dişi çakal tek eşlidir, yani yaşamları boyunca birlikte kalırlar ve çift yavrularını birlikte büyütür. Bu köpekler vahşi doğada 12 yıla kadar yaşayabilir.

Bu köpeğin hayatı boyunca sadece tek bir eşi olur. Çakal için çiftleşme mevsimi Ekim’den Mart’a kadar sürer. Gebelik süresi 57 ila 70 gündür. Çakalların, tilkilerin ve kurtların yaklaşık aynı gün kadar bir gebelik süreleri vardır. Bir erkek ve dişi çakal, bebeklerin doğacağı bir yer altı inini bulmak veya yapmak için birlikte çalışırlar. Bir dişi çakal, yavru olarak da adlandırılan iki ila dört bebeği canlı doğurur. Yeni doğan yavrular, 1 kg’dan daha hafif olabilirler. Annelerinden kör ve bakıma muhtaç şekilde doğarlar. Az miktarda yumuşak yiyecek tüketirler. On günlük yavruların gözleri açılır ve iki ayda katı yiyecekler yemeye başlarlar.

Çekirge

çekirge

Çekirgeler, Orthoptera takımındaki Caelifera alt takımının otçul böcekleridir. Çalı cırcır böceklerinden veya katididlerden ayırmak için bazen kısa boynuzlu çekirge olarak adlandırılırlar. Yüksek nüfus yoğunluklarında renk ve davranış değiştiren türlere çekirge denir.

Bir çekirge, vücudunun 20 katı uzunluğunda sıçrayabilen harika bir böcektir. Eğer sen veya ben bunu yapabilseydik, neredeyse 40 metreye zıplayabilirdik! Bir çekirge aslında ‘zıplamaz’. Yaptıkları şey bacaklarını mancınık olarak kullanmaktır. Çekirgeler hem zıplayabilir hem de uçabilir, uçarken saatte 12.87 kmh hıza ulaşabilirler. Yaklaşık 18.000 farklı çekirge türü vardır.

Çekirgeler orta ila büyük böceklerdir. Türlere bağlı olarak yetişkin uzunluğu 1 ila 7 santimetredir. Akrabaları gibi ‘katididler’ ve ‘cırcır böcekleri’ gibi,  ağızları, biri dar ve sert, diğeri geniş ve esnek olmak üzere iki çift kanat ve zıplamak için uzun arka ayakları vardır. Vücutlarına çok fazla etki etmeyen kısa antenlere sahip olmaları bakımından bu gruplardan farklıdırlar.

Çıngıraklı Yılan

çıngıraklı yılan

Çıngıraklı yılanlar, kuyruklarının ucunda bir çıngırak bulunan zehirli yılanlardır. Çıngıraklı yılanlar, kurbanlarını alt etmek için güçlü zehirlerini kullanırlar. Bu zehir, kanın pıhtılaşmasını durdurur ve iç dokuları yok eder, panzehir olmadığı zaman insanlar dahil her tür hayvanı hızla öldürür. Bu ailedeki en tehlikeli yılan, zehirinde nörotoksin bulunan Mojave çıngıraklı yılanıdır.

En büyük çıngıraklı yılanlar arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu yarısında yaşayanlar bulunur. Bazıları yedi fit uzunluğunda kaydedilmiş olmasına rağmen, ahşap çıngıraklı yılan tipik olarak 2,5 ila beş fit uzunluğunda değişir. Doğudaki türleri olan elmas sırtlı çıngıraklı yılanlar, sekiz fit uzunluğa kadar büyüyebilir ve türünün en büyüğü olarak 10 kg ağırlığa ulaşabilir. En küçük çıngıraklı yılanlardan biri Florida cüce’sidir. Cüce, evcil bir kedi ile yaklaşık aynı ağırlıkta, ortalama bir ila 1.5 fit uzunluğundadır.

Çıngıraklı yılanların ağır çıkıntılı pulları olan kalın gövdeleri vardır. Renklenmeleri habitatlarına göre değişir. Ancak çoğunun koyu renkli elmas desenleri veya daha açık renkli bir arka plan üzerinde diğer geometrik şekilleri bulunur.

Çita

çita

Çita, bir dönem Afrika kıtasında ve Asya’da hatta şaşırtıcı biçimde Avrupa’nın bazı bölgelerinde yaşamına devam eden heybetli ve sert bir kedidir. Ancak günümüzde, öncelikle büyüyen insan yerleşim yerleri ve insanların kürkleri için avlanmaları nedeniyle, bir zamanlar geniş doğal yelpazesinin yalnızca birkaç ücra bölgesinde bulunur. Çita’nın renk açısından çok az değişiklik gösteren ve coğrafi konumlarıyla en kolay şekilde ayırt edilen beş farklı alt türü olduğu düşünülmektedir. Kükremekte başarılı olamadıkları için ‘büyük kedi’ familyasının bir üyesi olarak kabul görmemelerine rağmen, çitalar Afrika kıtasının en güçlü hayvanlarından biridir. En çok kovalamaca sırasında ulaştıkları muazzam hızlarıyla ünlüdürler. Kısa süreler içinde saatte 80 kmh üzerindeki hızlara ulaşabilen Çita, dünyanın en hızlı kara memelisidir.

Çita, kaba sarımsı kürkle kaplı ve küçük siyah noktalar ile noktalı uzun ve ince bir gövdeye sahiptir. Uzun kuyruğu hızla denge ile yön değiştirmeye yardımcı olur ve Çita’nın vücudunun geri kalanının aksine, kuyruk boyunca siyah bir uçla biten halkalı işaretler vardır. Çitaların, potansiyel av için çevredeki otlakları araştırırken onlara yardımcı olan yüksek gözlü küçük kafaları vardır.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu