Hayvan İsimleriKelimeler

V Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

V ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de v harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

V Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi V Olan Hayvan İsimleri

Vaşak

vaşak
vaşak

Vaşak, Kuzey Amerika’daki en büyük vahşi kedilerden biridir, ancak bu kedilerin diğer türleri de Avrupa ve Asya’da yaşamaktadır. Büyük tüylü pençeleri, heybetli kuyruğu ve uzun kulak tutamları ile vaşağın fark edilmesi kolaydır. Devasa pençeleri kış aylarında karlı ve soğuk ormanlarda dağlarda gezinmelerine yardımcı olmak için doğal kar ayakkabısı görevi görür.

Vaşak, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın soğuk ormanlarında yaşayan dört kısa kuyruklu vahşi kedi türünü ifade eder. Bu hayvanların tümü memeli sınıfına, carnivora takımına, feliformia alt takımına, felidae ailesine ve felinae alt ailesine aittir. Vaşak adı, dört türün her birinin bilimsel adının bir parçasıdır. Işık veya parlaklık anlamına gelen eski bir Yunanca kelimeden kaynaklanmaktadır. Terimin, vaşağın parlak, yansıtıcı gözlerini ifade ettiği düşünülmektedir.

Bu kedilerin en dikkat çekici özellikleri, devasa pençeleri, püsküllü kulakları ve kısa kuyruklarıdır. Hayvanın rengi türe göre değişir. Gövde rengi orta kahverengiden altın kahverengiye ve grimsi beyaz renklere kadar değişebilir. Tüm türlerde tüylü bir kırışıklık bulunur. Bu kırışıklık genellikle papyon gibi görünen siyah çubuklarla işaretlenir, ancak her zaman görünmez. Tüm türlerin gövdelerinin altında beyaz kürk vardır.

Hayvanın boyutu ve ağırlığı türe bağlıdır. Avrasya vaşağı, 20 – 30 kg ağırlığında değişebilen erkeklerin en büyüğüdür. Yaklaşık 70 cm’e kadar uzayabilirler. Kanada vaşağı 15 – 20 kg ağırlığında ve 40 – 50 cm uzunluğundadır. İber vaşağı, erkekler için 15 – 30 kg dişiler için 8 -20 kg ağırlığındadır. Omuz yüksekliği 35 ila 40 cm arasında değişir.

Vatoz

vatoz
vatoz

Vatozların suda zarif bir şekilde kayabildikleri bilinmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki okyanuslarda yaklaşık 200 farklı vatoz türü vardır. Göllerde ve tatlı su nehirlerinde de bulunurlar.

Vatozlar, deniz ışınları grubu olarak kategorize edilen köpekbalıkları ile yakından akrabadır. Plesiobatidae, urotrygonidae, hexatrygonidae, urolophidae, potamotrygonidae, dasyatidae, myliobatidae ve gymnuridae gibi sekiz balık ailesinden oluşurlar.

Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki vatozlar hayatta kalma tehdidiyle karşı karşıyadır. Kemiklerden ziyade, vatozun gövdesi sadece kıkırdaktan yapılmıştır. Bu balıklar ayrıca avcılarından kaçmalarına izin veren kamufle olma yeteneklerine sahiptir. Kuyruklarındaki bir diken sayesinde  tehlikeyi algıladıklarında yırtıcılara kuyruklarıyla vurdukları bilinmektedir.

Vatozların bilimsel adı Myliobatoidei’dir. Animalia ve filum chordata grubuna aittirler ve chondrichthyes sınıfından gelirler. Vatozların ait olduğu aile ve cins sırasıyla dasyatidae ve dasyatis’tir.

Vizon
vizon
vizon

Vizonlar, yetenekli bir yüzücü ve şaşırtıcı derecede inatçı bir avcıdır. Bu yaratık pek fazla hayvana benzemeyebilir. Çünkü vizon neredeyse kendisi kadar büyük olan bir avı alt edebilir. Büyük yırtıcılar bile bu oldukça huysuz hayvana nasıl yaklaşılacağı konusunda dikkatli oluyorlar. Suda çok fazla zaman geçirdiği için vizonun yağ ile kaplı su itici bir deri katmanı vardır. Kürkü o kadar kaliteli kabul edilir ki, vizon yüzyıllardır kürk ticaretinin hayati bir parçası olarak kalmıştır. Hala tüm dünyada esaret altında büyütülür.

Günümüzde dünyada yaşayan tanınmış iki tür vardır. Mustela lutreola veya Avrupa vizonu, aslında aynı cinsin bir parçası olan gelincik iken, Neovison vison ya da Amerikan vizon, kendi cinsinin yaşayan tek üyesidir. Her iki tür de bir zamanlar Mustela cinsi içinde sınıflandırıldı, ancak taksonomistler Amerikan vizonunun bir ayırma cinsi sınıflandırmasını garanti edecek kadar yeterli farklılık gösterdiğine inanıyordu. Neovison cinsinin iki üyesi vardı, ancak deniz vizonu veya Neovison macrodon 20. yüzyılın başlarında yok olmaya mahkum edildi.

Bu hayvan, gelinciklerle yakından ilişkilidir ve sansara çok benzer. Uzun, kıvrak bir gövdesi, sivri bir burnu, yuvarlak kulakları, kısa bacakları ve perdeli ayakları vardır. Kalın su itici yağlı kürk, koyu kahverengi veya siyah renktedir (vahşi doğada albino ve ten rengi mutasyonlar meydana gelse de). Avrupa türünün çoğu üyesinin çene ve dudaklarında ve, boğazda, midede ve göğüste ek beyaz lekeler varken, Amerikan türlerinin sadece bazı üyeleri aynı özellikleri sergiler.

V Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

V harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi V olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

  • Valabi kangurusu
  • Vaşak
  • Vatoz
  • Vikunya
  • Vizon
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu