Hayvan İsimleriKelimeler

U ve Ü Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

U ve Ü ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de u ve ü harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

U ve Ü Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi U ve Ü Olan Hayvan İsimleri

Uakari

uakari
uakari

Uakari, Güney Amerika’nın tropikal yağmur ormanlarına özgü, suya yakın nemli ormanda bulunma eğiliminde olan küçük bir maymun türüdür. Uakari, en çok pembeden koyu kırmızıya değişen çıplak yüzü ile tanınır. Kırmızı (Kel) Uakari, Siyah Başlı Uakari, Ayres Siyah Uakari ve Neblina Uakari olmak üzere dört farklı Uakari türü vardır; bunların hepsi görünüş olarak çok benzerdir, ancak kürk rengi ve konumu nedeniyle birbirlerinden biraz farklılardır. Uakari adı aslında hem bu maymunun ortak adı hem de yerli dillerden türediği düşünülen bilimsel adıyla “wakari” olarak telaffuz edilir.

Uakari, ortalama 45 cm uzunluğa kadar büyüyen ve yaklaşık 3 kg ağırlığındaki küçük boyutlu bir primattır. Uakari’nin kuyruğu, vücut boyutuna göre çok kısadır ve diğer Güney Amerika maymun türlerine kıyasla özellikle küçüktür. Uakari’nin vücudunu kaplayan kürk, uzun ve kabadır ve türe bağlı olarak rengi kırmızıdan kahverengiye, siyaha, beyaza değişme eğilimindedir.

Uakari’nin tüysüz yüzü en ayırt edici özelliğidir ve bazı maymunlarda koyu kırmızı renkte olabilir (genel olarak pembeden kırmızıya değişse de ve bazı türlerde daha soluk ve hatta siyah olabilir). Elleri ve ayakları, Uakarilerin meyveleri ve ağaç dallarını tutmasına izin veren zıt başparmaklarıyla güçlü ve çeviktir.

Uğur Böceği

uğur böceği
uğur böceği

Uğur böceği (uğur böceği olarak da bilinir), dünyanın her yerinde bulunan küçük renkli bir böcektir. Sadece Kuzey Amerika’da bulunan 450’den fazla tür ile dünyada 5.000’den fazla farklı uğur böceği türü olduğu düşünülmektedir.

Uğur böceği en çok benekli gövdesi (normalde kırmızı ve siyah, ancak genellikle turuncu ve sarı olur) ve yaprak biti zararlılarından etkili bir şekilde kurtulma yetenekleriyle bilinir. Üzerinize bir uğur böceğinin düştüğünü farkederseniz iyi günler geçireceğinizi tahmin edebilirsiniz fakat onu yanlışlıkla da olsa ezerseniz tam tersi!

Uğur böcekleri, nadiren bir santimetreden daha uzun büyüyen küçük boyutlu böceklerdir. Uğur böceklerinin siyah renkli bacakları vardır ve parlak renkli kabukları, uğur böceğinin lekelerin altında gizlenmiş kanatlarını korur.

Uğur böceklerinin sıcak yaz havaları soğumaya başladığında kış uykusuna yattıkları bilinmektedir. Uğur böcekleri büyük gruplar halinde kış uykusuna yatarlar ve uğur böceklerinin soğuk kıştan sağ çıkma şanslarını artırmak için bu ortak tarzda kış uykusuna yattıkları düşünülmektedir. Feromonların, diğer uğur böceklerini aynı yerde kış uykusuna çekerek kış uykusundaki uğur böceklerinin saldığı düşünülmektedir.

Üveyik

üveyik
üveyik

Üveyik, oryantal üveyik, kırmızı üveyik ve daha fazlası dahil olmak üzere birkaç üveyik türü vardır. Bağlı olduğu familyadan da anlaşılabileceği gibi, bu güvercinler Avrupa’nın yanı sıra Asya, Orta Doğu ve Afrika’nın bazı bölgelerinde hayatta kalmaya devam etmektedirler.

Bu güvercinler, güzel tüyleri olan küçük kuşlardır. Boyunlarında koyu çizgili bir yama ve kanatlarında altın bağcıklı tüylerle açık gri renk barındırırlar. Boyundaki yama gümüş halkalıdır ve siyah ila beyaz çizgiler içerir. Bu tür nispeten küçüktür, ancak en küçük güvercin türleri arasında değildir. Çoğu güvercin yaklaşık 25 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 200 gram ağırlığındadır.

Bu güvercin türünün üyeleri, ormanlık alanlarda, genellikle çeşitli açık çayırlar veya yem tarlaları etrafında yaşarlar. Ayrıca bozkır, çalı ormanı ve yarı çöl bölgelerinde de yaşarlar. Yaşam alanı tercihleri ​​diğer güvercin türlerine göre biraz daha katıdır. Oldukça utangaçtırlar ve genellikle kentsel alanlardan kaçınırlar, ancak tarım alanlarında ve otlaklarda beslenirler.

Bu tür, Avrupa, Orta Doğu ve Asya bölgelerinde yaşar. Kış boyunca göç ederler ve Sahra Altı Afrika’ya seyahat ederler. Nüfusları düzensizdir ve günümüzde düşmektedir. Bu göçmen kuşlar İspanya, İtalya, Malta, Yunanistan ve Kıbrıs’tan geçerken, insanlar yasadışı olarak yarım milyonunu vuruyor.

U ve Ü Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

U ve Ü harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi U ve Ü olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

  • Uakari
  • Uğur Böceği
  • Uria
  • Uskumru
  • Üç Dikenli Balık
  • Üveyik
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu