Sanat

En iyi 20 Kitap Önerisi

Kitap okuma alışkanlığı edinmek herkes için son derece etkili ve verimli olacaktır. Okumak insanın ufkunu açar, gelişmesini destekler, kendini daha iyi ifade etmesini ve aynı zamanda dünyaya, olaylara farkı bir bakış açısıyla bakma noktasında da insanı son derece geliştirir. Elbette tüm bu faydalar okuduğunuz kitaba göre de farklılık gösterir. Herkesin dikkatini çeken şeyler ve ilgi alanları farklılık gösterdiği için herkesin zevkine hitap eden kitap seçenekleri de farklılık gösteriyor. Ancak bazı kitaplar vardır ki, asırlar da geçse kült olmaktan asla vazgeçmeyecektir! Herkesin severek okuduğu, severek takip ettiği en iyi 20 kitap listesini sizler için hazırladık. Listede yer alan kitapların tümünü okumadıysanız okumanızı tavsiye ediyoruz. Konularını görünce bir kitap kurdu olarak zaten okuma isteğinizin doğacağından son derece eminiz! O halde hemen o etkileyici en iyi 20 kitap listesine bir göz atalım…

1.Bin Dokuz Yüz Seksen Dört ( 1984) – George Orwell

kitap önerileri

 Geroge Orwell’e ait fantastik ve şahane kurgulara sahip kitapları daha önce okumuş olabilirsiniz. özellikle de fabl etkisindeki kitaplarının çok sevilerek dünya çapında tercih edildiğini hepimiz biliyoruz. Ancak yazara ait başyapıt diyebileceğimiz bir diğer şahane eser ise ‘’1984’’ isimli kitabıdır. Bu kitap her ne kadar dispotik bir roman olarak ele alınmış olsa da aslında içeriğin okudukça 2000’li yılların hatta bugünün bile izlerini taşıdığını görebilirsiniz. İnsanların apolitik hale gelişini, herkesi ciddi bir korkunun sardığını kitapta okumak size bir hayli tanıdık gelebilir! Herkesin okuması ve keşfetmesi gereken önemli bir kitap olarak gördüğümüz 1984’ü listemizin en başına almak istedik.

2. Kedi Beşiği- Kurt Vonnegut

Bili kurgu aşığıysanız bu kitap tam da size hitap ediyor! Kurt Vonnegut tarafından kaleme alınan Kedi Beşiği isimli kitap tam bir bilim kurgu harikasıdır demek yanlış olmayacaktır. Kitap ilk olarak 1963 yılında piyasaya sürülmüştür. Başarılı bir kitap olduğu için piyasaya sürüldüğü ilk yıl hemen yılın en iyi ilk üç kitabı arasında yer almayı başarmıştır. Ayrıca yılın en iyi kitabı olarak da seçilmiştir. Bu önemli yapıtın konusu ise son derece çarpıcıdır. Kitapta yer alan başkahraman Hiroşima’ya atılan ilk bombayı konu alan bir kitap yazmak için yoğun bir şekilde araştırma yapmaktadır. Nitekim bombanın geliştiricilerinden biri öldüğü için, adamın çocukları ile yazışarak bilgi toplamaya devam eder. Bu kadar spoiler belki biraz fazla olmuş olabilir. Ancak kitapta daha pek çok dikkat çeken olay ve detay yer alıyor. Herkesin mutlaka okunacaklar listesine eklemesi gereken bir kitap olduğunu söyleyebiliriz! Çünkü en iyi 20 kitap listesinde yer alacak kadar şahane bir kitap!

3.Dönüşüm- Franz Kafka

Franz Kafka’yı sevmeyen yoktur. Aşırı içe dönük yapısı, olaylara bakış açısı ve konuları ele alış biçimi resmen nadide ve benzersiz eserlere imza atmasını sağlamıştır. Bu eserlerinden biri de Dönüşüm kitabıdır. Dönüşüm denince akla konuşan bir böcek gelse de, kitabın ana fikrinin aslında son derece sarsıcı ve etkileyici olduğunu da görmek gerekiyor. Kitabın içinde tam altı karakter yer alıyor. İçindeki başkarakterin bir sabah uyandığı zaman böcek olarak uyanmasını ve ardından ise kısa süre içerisinde ölmesini ele alan kitabın insan hayatındaki pek çok noktaya değindiğini görebilirsiniz. Ana karakter bir pazarlamacı olup adı da Gregor Samsa’dır. Okuduğunuz zaman içeriğindeki detayları gördükçe çok şaşıracağınız bir eser olduğunu bilmelisiniz. Genel olarak Franz Kafka’nın insanın iç dünyasına ve duygularına, hislerine hitap eden bir dili olduğu için bu eseri de sizi son derece etkileyebilir.

4. Cesur Dünya-Aldous Huxley

cesur dünya
cesur dünya

Cesur Dünya kitabında da yine distopik bir hava vardır.  Romanın kurgusu ise son derece dikkat çekicidir. Kurgu tamamen 26. Yüz Yılda geçiyor.  Kitapta anlatılana göre geliştirilen bir teknoloji sayesinde toplumun yapısı tamamen değiştirilmiştir. Bunun sonucunda ise insanlık için sorun olan her şey ortadan kalkmıştır. Artık savaşlar, ölümler ve sağlık sorunları yoktur. Bunun yanı sıra aile, kültür ve felsefe gibi insanı geliştiren kavramların da yok oluşu kitapta ele alınmıştır. Farklı kurguları ve hayal edilen dünyaları okumayı seviyorsanız Cesur Dünya kitabı tam da size hitap ediyor. Yazarın dili de yalın ve sade olduğu için kitap son derece akıcıdır.

5.Fareler ve İnsanlar –John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar kitabı adeta bir kült haline gelmiştir. Sinema filmi olarak da işlenen kitabın hikâyesi diğer kitaplardan oldukça farklıdır. Kitabın bazı yerlerinde gülerken bazı yerlerinde gözyaşlarınıza hâkim olamayabilirsiniz.  Kitabın konusu ise genel olarak şu hayatta sadece insanların ve farelerin hayallerine erişemediğini ele alıyor. Psikolojik kitaplar seven kişilerin son derece dikkatini çekebilecek ve bir çırpıda okuyabilecekleri bir kitap olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

6.Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali

kürk mantolu madonna
kürk mantolu madonna

Sabahattin Ali kitaplarının tümü bazı okuyucular için alışkanlık haline gelebilir. Edebiyatın dibi denilen noktada eserleri vardır. Bunlardan elbette ki en çarpıcı ve dikkat çekici olanı Kürt Mantolu Madonna olarak karşımıza çıkıyor. Kitabın hikâyesi bir aşkı ele alsa da birden fazla duyguya değiniyor. Okuduğunuz zaman kendinizi adeta başka bir dünyada hissedebilirsiniz. Zaten yazara ait başyapıtlardan biri olarak önümüze çıkıyor.

Kürk Mantolu Madonna inceleme yazımız için tıklayın.

7.İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

Yine en iyi 20 kitap listemize Sabahattin Ali’den devam edelim. Yazarın içimizdeki şeytan adlı kitabı da son derece çarpıcı ve sürükleyicidir. Kitabın genel olarak konusu nedir diye soracak olursanız da; birbirini çok seven ve henüz birbirlerini tanıma fırsatı olmadan evlenen iki genci ele alıyor. Bu iki genç daha sonda anlaşamadıkları için boşanıyor. Konu her ne kadar yalın gibi dursa da okuduğunuz zaman sizi duygudan duyguya sürükleme gücü olan bir kitap olduğunu belirtelim. Eğer aşk konulu romanları seviyorsanız bunu mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz!

8.Sineklerin Tanrısı-William Golding

En çok okunan kitaplar arasında Sineklerin Tanrısı-William Golding kitabı da yer alıyor. Özellikle de bir dönem büyük bir patlama yaşayarak, neredeyse herkes tarafından okunmuş özel bir kitap olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Aslında kitap basıma girmeden önce yazarı pek çok sıkıntı yaşamıştır Basım esnasında da kitapla ilgili çok sayıda sorun yaşanmıştır. Nitekim basımdan sonra Nobel edebiyat ödülüne layık görülmüştür. Kitap tek bir mekânda, bir adada geçiyor ve bitiyor. Kitabın hikâyesi ise insanı adeta sürüklüyor. Dikkat çekici bir kurgusu olduğu için bir çırpıda bitirebileceğiniz bu kitabı mutlaka okumanız gerekiyor.

9.Puslu Kıtalar Atlası-Ihsan Oktay Anar

Puslu Kıtalar Atlası bir Türk romanıdır. Enteresan konuları ve kitap karakterlerini seviyorsanız bu kitap tam da size hitap ediyor! Kitapta geniş bir dil zenginliği okurunu karşılıyor. Bu dil zenginliği içerisinde karakterlerin yaşadığı olay ve durumlar da okuyucunu mest ediyor.  Tarih ve felsefenin harmanlandığı bu eser bir çırpıda bitirmek mümkün. Hala okumadıysanız okunacaklar listenize mutlaka eklemenizi tavsiye ediyoruz.

10.Uçurtma Avcısı-Khaled Hosseini

uçurtma avcısı
uçurtma avcısı

Uçurtma avcısı kitabını duymayan kalmamıştır diye düşünüyoruz. Kitap bir filme de konu oldu. Kitabı okumayanlar filmini, filmini izlemeyenler ise mutlaka kitabını okumuştur. Duyguların yoğun olarak ele alındığı bu kitap için aslında tam bir dostluk hikâyesi demek yanlış olmayacaktır. Olay Afganistan sınırlarında geçiyor. İki küçük dostun hikâyesini kapsıyor. Biri zengin diğeri ise son derece zengin iki çocuk… Kitabın bazı yerlerinde gözyaşlarınızı tutamayabilirsiniz. Bir kült haline gelen bu eseri mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

11. Aşk- Elif Şafak

Eğer tasavvuf ile ilgiliyseniz Elif Şak’ın Aşk kitabını mutlaka okumuşsunuzdur. Ya da tasavvufa ilginiz varsa, bu şahane kitabı mutlaka okumanız tavsiye ediyoruz. Kitapta olgun bir ev hanımı olan kadının tasavvuf ilmi ile tanışıp, bunla ilgili bir kitap okuduktan sonra değişen hayatı konu alınıyor. Her anlamda doyurucu ve bilhassa ruha iyi gelen bir kitap olarak okumayı tercih edebilirsiniz. Kitap çok sevildiği için birden fazla dile de çevirisi yapılmıştır.

12. Savaşçı- Doğan Cüceloğlu

Eğer kişisel gelişim kitaplarını seviyorsanız Doğan Cüceloğlu’na ait Savaşçı kitabını mutlaka okumanız gerekiyor. Klasik ve sıkıcı olan, her aynı şeyleri anlatan kişisel gelişim kitaplarından daha farklı olduğunu görünce çok seveceksiniz. İnsanın hayatına dokunan noktaları analiz edebileceğiniz bu kitabın gerçek anlamda kişisel gelişiminize de katkı sağlama özelliğini görünce iyi ki okudum diyeceğinizden emin olabilirsiniz. Kitapta arif öğretmen karakteri yer alıyor. Yazarın aktarımına göre bu karakter gerçek hayatta olan bir karakterdir. Kitabın konusu ise Arif öğretmenin iç çatışmalarını anlatmasını ve bunlara beraber çözüm yolu aranmasını ele alıyor. Kendi hayatınızdan parçalar ve çözümler bulabileceğiniz bu kitabı mutlaka okumanız gerekiyor.

13.Seçilmiş Kişi-Lois Lowry

Kişiyi zaman kavramından soyutlayan bir kitap da Seçilmiş Kişi isimli kitaptır. Kitabın konusundan ziyade zamanın belirtilmemesi daha çok dikkat çekiyor. Ancak kitabı okudukça bazı noktalarda gelecek zamanın anlatıldığını anlıyorsunuz. Kitapta gelecek zamana ithafen bir topluluktan bahsediliyor. Bu toplulukta yer alan ana karakter, topluluğun son derece gelişmiş olduğunu, eğitimin gelişim gösterdiğini ve eğitim alan herkesin kendi yetenek ve ilgi alanlarına göre iş bulabildiğini anlatıyor. Aslında hayal ettiğimiz yaşamı ve eğiti stilini ele aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Hepimiz kaliteli ve sevdiğimiz meslekleri yapmayı istesek de bazen yaşam buna fırsatı vermiyor. En azından böyle bir yaşam dileğinin bir kitapta anlatılması size umut verecekse, bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

14.Zamanın Kısa Tarihi-Stephen Hawking

zamanın kısa tarihi
zamanın kısa tarihi

Ünlü fizikçi Stephan Hawking’in kaleme aldığı şahane kitaplardan biri de Zamanın Kısa Tarihi isimi kitaptır. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıllarda yazar hayatını kaybetti ve pek çok kesimi bu durum yasa boğdu. Ondan geriye şahane zekâsıyla yazdığı eserleri ve çalışmaları kaldı. Eğer bilime ilginiz varsa ve normalde bilimsel açıklamaların yer verildiği kitapları anlamayıp daha yalın ve sade bir dilin hâkim olduğu kitap seçeneği arıyorsanız, Hawking’in bu kitabı sizin için uygun olacaktır. Çünkü yazar anlattıklarının herkes tarafında kolayca anlaşılması için görsellerden, grafiklerden bir hayli beslenmiştir. Okuyanların bilime olan ilgisinin daha da artış gösterdiğini söylemek de yanlış olmayacaktır.

15.Bülbülü Öldürmek- Harper Lee

Bülbülü öldürmek isimli kitabı hayatınızda en az bir defa mutlaka duymuşsunuzdur. Son derece popüler ve çok okunan bir kitap olduğunu söylemek tam da yerinde olacaktır. Kitabın konusu ise bir hayli dikkat çekicidir. Aslında ırkçılığın gerçek yüzünü temsil eden bir konusu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü kitapta Amerika’da asılsız yere suçlanan bir zenci ve bu zenciyi savunma görevi verilen bir karakter yer alır. Zenciyi savunduğu için bu karakter kasabanın geri kalanı tarafından çok fazla dışlanır. Burada zencilere karşı olan ırkçılığın ne nefretin aslıyla karşılaşıyor okuyucu… Toplum tarafından dışlanmanın da öyküsü olarak adlandırabileceğimiz bu kitabı en iyi 20 kitap listesine eklemeyi faydalı bulduk. Hala okumadıysanız bir çırpıda bitirebileceğini bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

16.Başlangıç-Dan Brown

Dan Brown’ın kaleme aldığı başlangıç kitabı ise adeta bir efsane! Kitap o kadar farklı bir kurguya sahip ki, insanı adeta alıp götürüyor. Bir bilim kurgu kitabı olmasına rağmen bundan çok daha fazlası olduğunu okuyunca görebilirsiniz. Kitapta özellikle mekânlar o kadar iyi bir dille anlatılmış ki, gerçekten oradaymışsınız gibi betimleyebilmenizi sağlıyor. Bu yazarın kaliteli bir dil kullanmasından kaynaklanıyor. Konusu ise çok çarpıcı! İnsanlığın geçmişten beri üzerinde durduğu ve yanıt aradığı bir sorunun cevabını bulan bir fütürist karakter karşımıza çıkıyor. Bu karakter tam buluşunu tüm dünyaya açıklayacağı anda ise olayın rengi değişiyor. Karakteri adeta ölümcül bir felaket ve sır dolu şifreler bekliyor! Kitabı soluksuz okuyacağınıza eminiz! Sürükleyici ve dikkat çekici bir kurgusu olan Başlangıç kitabını hala okumadıysanız en iyi 20 kitap arasına alarak hemen okumanızı tavsiye ediyoruz.

17.Aeden-Azra Kohen
aeden
aeden

Azra Kohen son dönemin popüler yazarları arasında yer alıyor. Her ne kadar popüler kültüre malzeme olmuş gibi görünse de, yapıtlarını okuyunca derin bir dünyaya dalıyorsunuz. Özellikle Aeden kitabı yazarın adeta çıkış noktası oldu demek yanlış olmayacaktır. Kitapta o kadar farklı bir dünya anlatılıyor ki, okudukça içine daldığınız bu enteresan dünyanın yanı sıra farklı düşüncelere de kapılıyorsunuz. Biraz uzun bir kitap olmasına rağmen tek solukta beni bitir diyecek kadar güçlü bir eser! Bilimden, bilgiden ve hayal gücünden oluşan bu kitabı okuduktan sonra bu kadar bilgiyi nasıl aklımda tutacağım bile diyebilirsiniz. Yılın en iyi 20 kitap seçeneği arasında yer almayı gerçekten hak eden bir kitap! Aeden gezegenini konu alan kitabı okuyunca, o gezegenin gerçek olduğuna bile inanabilirsiniz!

18.Yüzyıllık Yalnızlık-Gabriel Garcia Marquez

 Edebiyat ve roman dünyasına hâkim olan her okuyucu için bu kitap adeta ilk on arasında yer alıyor! Zaten Nobel ödülüne de layık görülmüştür. İnsanı adeta büyülüyor. Fantastik bir atmosfere sahip olan bu kitabı hala okumadıysanız okunacaklar listenize mutlaka eklemeniz tavsiye ediyoruz.

19.Candide- Voltaire

Eğer sürükleyici bir roman okumak istiyorsanız tercihinizi Candide kitabından yana kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Dünyanın en sürükleyici romanlarından biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kitapta başkarakter Candide olarak yansıyor. Pek çok ülkeye yaptığı gezileri Türkiye’ye kadar dayanıyor. Gittiği her ülkede başına pek çok olay gelir. Ancak Türkiye’ye geldiği zaman ise hayatın ne olduğunu tam anlamıyla anlar. Kitap son derece sürükleyici bir dile sahip. Tek solukta bitebilecek en iyi 20 kitap arasında yer alıyor.

20. Mahşer- Stephan King

En iyi 20 kitap listesine Stephan King kitaplarından biri eklemeseydik, eksik kalırdı. Usta yazarın birden fazla eseri bulunuyor. Biz bu listede en çok sevilerek okunan Mahşer isimli kitabına yer vermek istedik. King bilinen en kaliteli bilim kurgu yazarları arasında yer alıyor. Yine bu kitabında da ustalığını konuşturmuş demek yanlış olmayacaktır. Nefessiz bir okuma klasiği istiyorsanız tercihinizi Stephan King’in bu eserinden yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Sizler için hazırladığımız en iyi 20 kitap listesinin sonuna geldik.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu