Sanat

Türk Edebiyatı’ndan Eşsiz Kitap Önerileri

Okumayı sevenler için zaten çok bilinen kitaplardan, pek sevmeyenler içinde yeni bir başlangıç olacak bir kitap önerileri listesi oluşturduk. Peki, bu listede hangi romanalar ve başyapıtlar var? Hadi hep birlikte bakalım.

10- Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali

Kitap önerileri listemizin 10. Sırasında Kürk Mantolu Madonna Var. Sabahattin Ali’nin unutulmaz romanlarından bir tanesi olan Kürk Mantolu Madonna Raif karakteri ile Maria karakterinin inanılmaz aşkını anlatır. Tutkunun en zarif halini gözler önüne seren bu roman anlatım tekniği ile de bir başyapıt. Kitabın son sayfasını, son cümlesini bitirdiğinizde sanki iki hikaye birden bitirmiş hissiyatını kapılabilirsiniz. Her kitap önerileri listesinde bulunabilecek bir eserdir.

9- Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil

Roman Halit Ziya Uşaklıgil’in en başarılı romanları arasında gösterilmektedir. Konusu isminin anlamına gelen “Yasak aşk” olmakla birlikte bunu okuyucuya heyecanlı bir yalı serüveni havasına sunmaktadır. Günümüze yakın bir zamanda dizisi çekilip onunla birlikte bir ivme yakalasa da Aşk-ı Memnu romanı bir diziden çok daha fazlasıdır ve kitap önerileri listemizde sizlere önerebileceğimiz eserlerden bir tanesidir.

8- Benim Adım Kırmızı, Orhan Pamuk

Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un kaleme aldığı Benim Adım Kırmızı romanı 1998 yılında yayımlanmıştır. Orhan Pamuk bu romanından “En renkli ve en iyimser romanım” diyerek bahsetmiştir ve yazarın dünyada en çok satılan kitabıdır. Kitap önerileri deyip de Orhan Pamuk kitabı koymamak zaten saçma olurdu.

benim adım kırmızı

7- Aylak Adam, Yusuf Atılgan

Türk edebiyatının unutulmaz yazarları arasında olan Yusuf Atılgan’ın romanı Aylak Adam kentli bir adamın iç dünyasında yaşadığı çatışmaların üzerine odaklanmış bir romandır. İçindeki manevi boşluğu doldurmak için gerçek aşkı arayan kahramanımızın yaşadığı içsel mücadele konu edilmiştir.

6- Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal

Sosyal yaşamın tam anlamıyla içinde olan bir yazarımız olan Orhan Kemal bilindiği üzere yoksul ve sıkıntılı insanların yaşadığı zorlukların anlatıcısı olarak nam kazanmıştır. Kitap önerileri listemize girmeyi başaran Bereketli Topraklar Üzerinde romanı da Orhan Kemal’in Çukurova’da ekmeğinin peşinde olan üç köylü arkadaşın hikayesi etrafına oluşmuş bir romandır.

5- Kara Kitap, Orhan Pamuk

Kitap önerileri listemizin beşinci sırasında yine bir Orhan Pamuk eseri var. Amcasının kızı Rüya ile evli olan Galip ve Rüya’nın üvey ağabeyi Celal Salik üzerinde kurgulanmış Orhan Pamuk eseridir. Yazarın bu kitabı dünya genelinde oldukça ses getirmiş birçok dilde çevirileri yapılarak basıma sunulmuştur. Kitap önerileri sunan birçok sitede birçok listede Kara Kitap’ı görmeniz mümkün.

4- Huzur, Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümsüz eserlerinden bir tanesi olan Huzur sorunlu bir kuşağın temsilcisi olarak resmedilmiş Mümtaz’ın sevgilisi Nuran karakterine kavuşup kavuşamama ikilemleri yaşayan bir karakter olarak tasvir edilmiştir. Genel hatları Mümtaz’ın Nuran’a olan aşkı üzerine kurulu olan bu Ahmet Hamdi eseri kitap önerileri listemizin dördüncü sırasında yerini aldı.

huzur kitabı

3- Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar

Kültürel bir değişimin olduğu dönemi anlatan eser, farklı kültürlerle sentezlenmeye başlayan dönemin sosyal sorunlarını Hayri İrdal karakteri üzerinden şiirsel ve özgün bir havayla anlatmıştır okuyucularına.

2- Tutunamayanlar, Oğuz Atay

Modern Türk Edebiyatı’nın en önemli eserlerinden bir tanesi olan Tutunamayanlar Oğuz Atay’ın ilk romanıdır. Kullanılan dil ve anlatım şekli bakımından edebiyatımızın tarihsel dönemi içerisinde bir devrim olarak nitelendirilmiştir. Türk Edebiyatı’ndan eşsiz kitap önerileri listemizin ikinci sırasında Tutunamayanlar var.

1- İnce Memed, Yaşar Kemal

Ve geldik kitap önerileri listemizin zirvesine. Zirve de Yaşar Kemal’in İnce Memed adlı romanı var. Yaşar Kemal’in İnce Memed romanı aslında bir kitap olmanın ötesinde bir başkaldırıdır. Anadolu halkının geri kalmışlığı ve cahil bırakılmaya çalışılmasına bir isyan vardır romanda. Köylere hakim olan ağaların gözler önüne serildiği bu roman köy hayatının sefaletini eleştirerek anlatmıştır.

Sizler için derlediğimiz Türk Edebiyatı’ndan eşsiz kitap önerileri listesi bu şekilde. Dünya Edebiyatı’nın en başarılı 10 romanı için tıklayınız…

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu