Spor

Voleybol Terimleri Nedir? Kuralları Nelerdir?

Piknikte bile oynadığımız pas oyunun temel kaynağı olan voleybolun terimleri nelerdir hiç merak ettiniz mi? Voleybolun da her spor dalı gibi kendi içinde anlamlandırdığı bir sürü terimi ve kuralları var. Bu terim ve kurallardan çoğu belki kulağınıza aşina gelebilir, amatör veya profesyonel takımlarda oynamışsanız kesinlikle karşınıza bir kez olsun çıkmış olan voleybol terimleri nelerdir? Kuralları nelerdir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Voleybol Nedir?

Voleybol Terimleri Nedir? Kuralları Nelerdir?

Altışar kişilik iki takım arasında, bir alan ortasında gerilmiş olan ağ üzerinden topun karşılıklı olarak elle oynanması oyununa voleybol denir. Voleybol ilk olarak 1895 yılında ABD’de William Morgan tarafından bulundu ve günümüzde oldukça popüler bir spor dalı konumuna geldi.

Voleybol Sahasının Ölçüleri

Voleybol saha ölçülerini şöyle anlatmak mümkün; 18 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde olan dikdörtgen sahayı tam ortasından voleybol filesi bölmektedir. Erkeklerde voleybol filesinin yüksekliği 2,43 metre iken kadınlarda bu ölçü 2,24 metre olarak belirlenmiştir. İki kareye bölünen saha takımlara iki ayrı oyun alanı oluşturur. Bu oyun alanlarının da kendi içinde bölümleri vardır. 3 metre çizgisi her iki takımında oyun sahası için geçerlidir ve kareyi 3 metre ile 6 metre olarak fileye paralel şekilde böler. Her iki takımda altışar kişilik ekipler ile sahaya yerleşir. Bu 3 metre çizgisi önde duran üç oyuncu ile arkada duran iç oyuncunun rollerini belirlemektedir. 3 metre çizgisinin önünde duran oyuncular hücum oyuncusudur. Arkada duranlar ise defans oyuncusudur. 3 metre çizgisi defans oyuncularının hücum sınırını belirler, onlar çizgiyi geçemezler.

Voleybol Kuralları Nelerdir?

Voleybol Terimleri Nedir? Kuralları Nelerdir?

Voleybol oyununda diğer tüm spor dallarında olduğu gibi bir takım sınırlar içinde oynanmasını sağlayan oyun kuralları vardır. Voleybol terimleri nelerdir sorusuna geçmeden önce kurallarını kavramakta yarar var.  İşte voleybol kuralları;

  • Voleybol takımları iki ana unsurdan oluşur. Bu unsurlar 6 as oyuncu ve 6 yedek oyuncudur.
  • 12 oyuncudan oluşan bir takımın 1 libero oyuncusu belirtme hakkı vardır.
  • Voleybol beş set usulü oynanır. Taybrek seti yani netice seti hariç diğer setler 25 sayı ile sınırlıdır. Taybrek seti ise 15 sayı üzerinden oynanır. Setlerde 24-24 veya 14-14 gibi bir eşitlik olması halinde 2 sayılık üstünlüğe ulaşan takım seti kazanır. 3 seti kazanan ise maçı kazanmış olur.
  • Her setin sonunda takımlar saha değiştirirler.
  • Oyuncular futbolda olduğu gibi sahaya belirli bir düzende yerleşirler ve karşıdan gelen her topun çevrilmesinden sonra saat yönüne doğru bir tur dönerler.
  • Her set için takımların 6 oyuncu değiştirme hakkı olmakla birlikte aynı anda bir veya birden fazla oyuncu değişikliği yapılabilir.
  • Libero oyuncusunun forma rengi diğer arkadaşlarından farklıdır. Aynı zamanda görevi de farklıdır. Libero oyuncusu sadece savunma oyuncusudur, blok ve hücum yapamaz.
  • Topu rakip sahaya göndermeden önce yapılabilecek pas sayısı en fazla üç olarak belirlenmiştir.
  • Mola süreleri olarak takımların set boyunca 30 saniyeden oluşan iki mola hakları vardır. Bunun yanında 8 ve 16. sayılarda zorunlu teknik mola gerçekleşir. Maçın taybrek setine uzaması halinde yine 30 saniyeden oluşan iki mola hakkı takımlara verilir ancak bu kez teknik mola uygulanmaz.
  • Maçlarda 1 baş hakem, 1 yardımcı hakem, 1 yazı hakemi, 2 çizgi hakemi, 1 masa hakemi görev almaktadır.

Voleybol Müsabakalarında Cezalar

Voleybol Terimleri Nedir? Kuralları Nelerdir?

Müsabakalarda oyun dışı hareketler farklı şekillerde cezalandırılır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

Uyarı: Kart gösterilmez sözle veya beden dili ile karşı taraf uyarılır.

İhtar: Sarı kart gösterilir, (Kartını gören takımın aleyhine 1 sayı yazılır)

Oyundan Atılma: Kırmızı kart gösterilir ve kartı gören oyuncu o set boyunca oyuna giremez.

Diskalifiye: Sarı kart ve kırmızı kart aynı anda gösterilir oyundan ihraç edilir.

Voleybol Terimleri Nelerdir?

Voleybol kuralları nelerdir sorusuna cevap verdiğimize göre sırada voleybol terimleri nelerdir sorusu var. Voleybol oyunun içinde birçok oyun terimi vardır. İşte onlardan bazılarının anlamları;

Servis: Oyunun başlangıcını yapmak için karşı tarafa sayı almak amacıyla yapılan atışlardır.

Manşet: Oyuncunun kollarının ikisini de yan yana getirmesi ile vuruşun yapılmasına manşet denir.

Smaç: Sayı almak amacıyla yapılan bitirici vuruşa denir. Oyuncunun tek eliyle topa sert bir vuruş yaparak sayı almak amacıyla topu rakip alana çarptırmasına denir.

Blok: Rakipten gelen topun file üzerinde zıplanarak karşılanmasına blok denir.

Pasör: Smaçörlere topun dağıtılmasını sağlayan ve hücum pasını veren oyuncudur.

Smaçör: İleri hatta bulunan ve uzun pasla hücum eden oyuncuya smaçör denir.

Libero: Üstte belirtildiği gibi libero oyuncusu takımdan farklı giyinir ve görevi savunma yapmaktır.

Set Sayısı: Oyunu oynamakta olan rakımlardan bir tanesinin 24 sayısına gelmesi ile set sayısına ulaşmış olur. Skor bu andan itibaren her eşitlendiğinde set sayısı bir üst sayıya çıkar.

Maç Sayısı: maçın kazanılması için gereken 3. setin oynandığı esnada yapılan son servis atışına maç sayısı denir.

Plase: Hücum hattı ile defans hattı arasında oluşan boşluğa bloğun yanından veya üzerinden yapılan yavaş ve klas şutlara plase denir.

Parmak Pas: Yüksekten gelen bir topu takım arkadaşına pozisyon yaratmak amacıyla kullanılan topa vuruş biçimidir.

Bu yazımızda Voleybol terimleri nelerdir? Kuralları nelerdir? Saha ölçüleri hangi boyuttadır? Gibi soruların cevaplarını öğrendik. Diğer spor dallarından gelecek olan içerikleri kaçırmamak için bildirimlere izin vermeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir Masa Tenisi Nedir? Kuralları Nelerdir? Terimleri Nelerdir?

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu