Hayvan İsimleriKelimeler

T Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

T ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de t harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

T Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi T Olan Hayvan İsimleri

Tapir

tapir
tapir

Tapirler, karıncayiyene benzeyen burunları olan ve yabani domuzlara benzeyen büyük memelilerdir. Fakat gerçekte tapirler ikisi de değildir ve en çok atlar ve gergedanlarla yakından akrabadırlar.

“Tapir” kelimesi yerli bir Brezilya köyünde konuşulan bir dilden gelmektedir. San Diego Hayvanat Bahçesine göre “Tapir” kelimesi hayvanın derisine atıfta bulunarak “kalın” anlamına geliyor. Bazı otoriter sözlüklere göre “Tapir” en fazla iki şekilde telaffuz edilebilir.

En ayırt edici özelliği burunlarıdır. Bir filin hortumu gibi esnektir. Ancak tapirin gövdesi aslında üst dudağı ve burnudur. Tapirler, bir fil gibi, gövdeleriyle bir şeyler tutabilirler. National Geographic’e göre burunlarını ağaçlardan yaprak ve meyve koparmak için kullanıyorlar ve sonra bu yiyecekleri ağızlarına yerleştiriyorlar. En çok tapir bulunduran hayvanat bahçesi olan San Diego Hayvanat Bahçesi’ne göre, tapirler tehdit edildiğinde kendilerini bir nehre daldırıyor ve burunlarını şnorkel olarak kullanıyor.

Tarantula

tarantula
tarantula

Tarantulalar, büyük, kıllı vücutları ve bacakları nedeniyle bazı insanlara ürkütücü gelir. Ancak bu örümcekler insanlara çoğunlukla zarar vermezler ve hafif zehirleri tipik bir arı zehrinden daha zayıftır. Örümcek meraklıları arasında bu örümcekler popüler evcil hayvanlar haline geldi.

Tarantulalar, deri değiştirme adı verilen bir işlemle periyodik olarak dış iskeletlerini dökerler. Bu süreçte, dişi tarantulalar cinsel organlarını ve mide astarı gibi iç organları da değiştirirler ve hatta kaybolan uzantıları yeniden büyütürler.

Dünyanın tropikal, subtropikal ve kurak bölgelerinin çoğunda bulunan yüzlerce tarantula türü vardır. Kendi ortamlarına göre renk ve davranış açısından farklılık gösterirler. Ancak genellikle tarantulalar toprakta yaşayan kazıcılardır.

Tarantulalar yavaş ve kasıtlı hareket ederler, ancak başarılı gece avcılarıdır. Böcekler ana avlarıdır, ancak aynı zamanda kurbağalar ve fareler gibi daha büyük hayvanları da hedef alırlar. Güney Amerika’daki kuş yiyen örümcek, adından da anlaşılacağı gibi, küçük kuşları bile avlayabilir.

Tavşan

tavşan
tavşan

Tavşanlar gerçekten tavşan gibi çiftleşir. Dişi hemen hemen her zaman üremeye hazırdır ve üremeden yaklaşık 30 gün sonra bir yavru bebeği olacaktır. Bu otçullar çoğunlukla yeşil gıdalardan oluşan bir menü tüketirler, ancak aynı zamanda tohumları, meyveleri ve kabukları yiyen fırsatçı yiyicilerdir. Warrens adı verilen yeraltı tünellerinde büyük gruplar halinde yaşarlar.

Tavşan, geniş arka ayakları üzerine oturan ve ön bacakları daha kısa olan bir hayvandır. Hayvanın ayrıca, türe göre boyut olarak değişen büyük kulakları vardır. Tavşan türleri birbirine benzeyebilir fakat aynı değillerdir. Bu kulaklar, hayvan koşarken veya başka bir şekilde heyecanlandığında veya vahşi doğada yaşarken ve konforunu korumak için kulaklarını kullanması gerektiğinde havaya ısı yaymak için kullanılır. Bir yırtıcı hayvanın nereden gelebileceğini belirlemek veya bir bölgenin güvenli olduğundan emin olmak için sesleri dinlemeye de yararlar.

Bu hayvanlar çeşitli boyutlarda büyüyebilir. Cüce tavşanlar, tam olarak büyüdüklerinde bile, yalnızca 13 cm uzunluğunda büyür ve 800 gramdan daha az ağırlığa sahiptir. Şinşillalar 6 kilogram ağırlığa kadar ulaşabilirler. Çoğu Flaman devinin büyümesi yaklaşık 12 kilogram ağırlıkta durur. Ancak aynı zamanda Flaman devi olan bir tavşan, 22 kilogram ağırlığında ve 60 cm olabilir.

Tilki

tilki
tilki

Tilki, Canidae ailesinin bir üyesidir ve memeliler sınıfının içinde bulunan Carnivora’ların bir ferdidir.

Ailenin üyeleri ‘köpekgiller’ olarak adlandırılır ve köpekleri, kurtları, tilkileri, çakalları, dingoları ve Afrika vahşi köpeklerini içerir.

Kızıl Tilki, Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’nın büyük bir bölümünü kolonileştiren dünyadaki en yaygın ve en kalabalık köpekgildir. Artık başka yerli vahşi köpekgillerin bulunmadığı Britanya Adaları’nda, sadece ’tilki’ olarak anılır. Kızıl Tilki ön üreme sezonu popülasyonunun 258.000 olduğu tahmin edilmektedir.

Erkek tilki ‘Köpek’, dişi tilki ‘Vixen’, genç tilki ise ‘Kit’ veya ‘Yavru’ olarak adlandırılır. Bir grup tilkiye ise ‘Skulk’ denir.

Adından da anlaşılacağı gibi, kızıl tilkiler paslı kırmızımsı kahverengi kürklere sahiptir. Bu özellik renk bakımından değişebilir ve siyah, gümüş veya çapraz morflara neden olabilir. Uzun, gür kuyrukları genellikle beyaz kürkle kaplıdır ve bacaklarının bir kısmı gibi kulakların arkası siyahtır.

Sonbahar ve kış aylarında Kızıl Tilki daha fazla kürk çıkarır. Bu sözde ‘kış kürkü’ hayvanı daha soğuk ortamlarda sıcak tutar. Tilki baharın başında bu kürkü döker ve yaz boyunca kısa kürke geri döner.

Timsah
timsah
timsah

Timsahlar, dünyadaki en tanınmış ve korkutucu hayvanlardan biridir. Güçlü vücutları, güçlü çeneleri ve muazzam hızları ile çeviklikleri, benzersiz gizlilikleriyle birlikte, doğal ortamlarında dünyanın en güçlü avcılarından biri olmalarını sağladı. Timsahlar, caimanlar ve ghariallar gibi diğer timsahlarla yakından akrabadırlar. Timsahlar, 200 milyon yıl içinde evrimsel anlamda çok az değişmişlerdir. Diğer sürüngen türlerinin aksine, timsahlar, dinozorları da içeren eski bir sürüngen grubu olan archosaurlardır.

Dinozorların 65 milyon yıl önce nesli tükenmiş olsa da, çevrelerine çok uygun olmaları nedeniyle timsahların zamanla çok iyi hayatta kaldıkları düşünülüyor. Bugün, Afrika, Asya ve Avustralya’da hala milyonlarca timsahın hayatta olduğu düşünülüyor. Yarı sucul yapıları, doğal ortamlarında bu kadar başarılı bir şekilde hayatta kalmalarına olanak tanıyan bir dizi anahtar adaptasyon geliştirmelerine yol açmıştır.

T Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

T harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi T olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

 • Takin
 • Tamarin
 • Tangara
 • Tenrekgiller
 • Tanuki
 • Tapaculo
 • Tapir
 • Tarantula
 • Tasmanya canavarı
 • Tatarcık
 • Tavşan
 • Tavuk
 • Tavus Kuşu
 • Tekir Balığı
 • Tembel Hayvan
 • Termit
 • Tesbih Böceği
 • Tırmaşık Balık
 • Tırtıl
 • Tilki
 • Timsah
 • Tirsi
 • Toy
 • Trampet Balığı
 • Tukan
 • Turna
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu