Genel

Sağlık Turizmi Çeşitleri Nelerdir?

Kendi ülkesi sınırları içerisinde sağlığını korumak için, tedavi olmak için, sağlığını destek olucu hizmetleri alabilmek ya da rehabilitasyon sağlamak için başka ülkelere gidilmesine sağlık turizmi denilir. Sağlık turizmi bulunduğu ülkenin dışında başka ülkelere tedavi olmak seyahat eden kişilerin yaptığı eylemdir. Dünya genelinde bakıldığında sağlıkla ilgili birçok tedavi merkezleri kurulmuştur. Ülkeler sağlık turizmi ile ilgili işbirliği içerisine girmişlerdir.

Özellikle sağlık hizmetlerinin maddi anlamda yüksek bütçelere ihtiyaç duyulmasından dolayı bu zorlukların aşılması için insanlar sağlık turizmi ile ilgili olan tedavi edici yöntemlere çok fazla bir şekilde başvurmaya başlamıştır. Özellikle ülkemizde sağlık ile ilgili birçok turizim faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Avrupa’da ve Orta Doğu‘dan Sağlık turizmi için gelen turist sayısı ülkemizde çok fazladır. Sağlık turizminin sadece tedavi olmak amaçlı yapılan bir seyahat olarak değerlendirmemek lazımdır. Kendi aralarında kategorileri ayrılan sağlık turizmi çeşitlerinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sağlık Turizmi Çeşitlerinin Sınıflandırılması  

Sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış olan ve hem dünyada hem de ülkemizde kriterler arasına alınmış olan sağlık turizmi ile ilgili sınıflandırmayı şu şekilde yapabiliriz. Tıp alanında gerçekleştirilen yani medikal turizim çeşidi en çok karşımıza çıkan çeşitlerden bir tanesidir. Bunun dışında termal salonları ve SPA merkezleriyle Wellness turizmi de çok gözde olan seyahat çeşitlerinden bir tanesidir.

Yeşil ilerlemiş ya da vücudunda Herhangi bir engele sahip olan hastaların rehabilitasyon sürecini geçirmeleri için de sağlık turizmi özellikle tercih edilmektedir. Bu Sınıflandırılmalar yapılırken bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda bazı kriterler Turizmin yapılacağı alanda uygulanmaktadır. Sağlık turizmi içerisinde özellikle termal turizm spa ve wellness hizmetleri ile birlikte ayrılmaz bir bütün içerisinde şifalı sular, çamur banyoları, çeşitli masaj içerikleri ile sağlık turizmine hizmet etmektedir.

Medikal Turizmi Ne Demektir?

Sağlıkla ilgili yaşanılan bir sorun sonucunda uygulanacak olan tedavi ya da cerrahi bir müdahale var ise bununla ilgili yapılan sağlık seyahatine medikal turizim denilmektedir. Tıp alanında ve ben tel olarak turizim şekli olarak değerlendirilen medikal turizm tüm dünyada tercih edilen ve çok fazla bir şekilde kullanılan sağlığın en temel özelliklerinden bir tanesidir. Medikal turizim içersinde en çok görülen sağlık hizmetlerinden bir tanesi radyoterapi ve tüp bebek gibi uygulamalardır. Kardiovasküler cerrahi alanında yapılan tedavi yöntemleri de medikal turizim içerisindedir.

Radyoterapi böbrek hastalıkları karaciğer hastalıkları ve kalp hastalıkları için yapılacak olan cerrahilerde medikal turizim kapsamına girmektedir. Bu yine medikal turizim içerisine saç ekimi için yapılacak olan müdahaleleri estetik alanında yüz gerdirme ve burun operasyonlarını da ekleyebiliriz. Medikal turizim hizmeti veren kurumlar bölgede bulunan devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri ile tıp alanında ve cerrahi operasyonlar alanında hizmet veren merkezler ve sağlık kuruluşlarını söyleyebiliriz. Sağlık turizmi içerisinde hizmet verilen tüm merkezlerde bu işin eğitimini almış sağlık personelleri ve uzman doktorlar bulunmaktadır.  

türkiye de sağlık turizmi

Termal Turizmi Nedir?

Osmanlı ve Selçuklu zamanından beri insanları tedavi edebilmek amacıyla kullanılan en büyük sağlık hizmetlerinden bir tanesi termal olanlardır. Termal sağlık hizmeti sıcak su kaynaklarının sağlık hizmetlerinde kullanılması demektir. Termal turizmin en büyük özelliği olan ve şifalı sularla sağlık konusunda tedavi almak isteyenKişiler bu yöntemi çok fazla tercih etmekte derler. Termal turizme etki eden bu şifalı sıcak sular normal içme sularından farklıdır. Özellikle Çamur ve buhar bulunan yerlerde ortaya çıkan ve faydalı mineraller içeren bu suların hem ruha hem bedenen hem de sizin sağlığına çok iyi geldiği söylenmektedir. Termal turizim sürekli kendini yenilemektir geliştirmekte olan bir turizim şeklidir. Türkiye’de özellikle termal turizm en çok tercih edilen alanlardan bir tanesidir.

Halk diliyle baktığımızda kaplıca tedavileri, tuzlu deniz suyu ile ilgili yapılan tedaviler, termal su tedavileri, Çamur tedavileri ve iklimsel tedavi türevleri termal turizm çeşitlerini içerisine girmektedir. Termal turizim tedavilerinde bu işte uzman uzmanlaşmış doktora ihtiyaç duyulmamaktadır olup sadece sağlık eğitimi almış personellerin bulunması yeterlidir. Termal su otelleri sıcak su kaplıcaları ve SPA merkezlerinde termal turizim faaliyetleri gösterilmektedir.

Yaşlı ve Engelli Turizmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüz yaşantısında tedaviye ihtiyacı olan ileri yaştaki bireylerin ya da vücudu ile ilgili herhangi bir engeli olan bireylerin bakımları çok zordur. Bunların bakımları ile ilgili olarak özel bakım evleri tedavi merkezleri ve klinikler bulunmaktadır. Bu bahse konu geçen yerlerde yapılan rehabilitasyon ve bakım süreçlerinin hepsini içine kapsayan turizim şekline de yaşlı ve engelli turizmi denilmektedir. Kişisel bakımlarını kendileri yapamayan ve birinin tarafından bakıma ihtiyacı olan yaşlıların Ve engelli vatandaşların bu süreçte tedavilerinin yapılması ve çözüme ulaştırılması için yaptıkları seyahatlar ile ilgili yatırımlar sürekli olarak artırılmaktadır.

Sağlık Turizmi Hizmet Şartları Nelerdir?

Herkes sağlık turizmi işletmesi kuramaz. Bunu kurabilmek için bazı şartlara sahip olunması gerekmektedir. Bu şartların en başında sağlıkla ilgili kalite denetiminin yapılmış olması ve bu denetim sonucunda en az 85 puan alınmış olması gerekmektedir. Kurulacak olan tesislerde Uluslararası sağlık turizmi ile ilgili özel bir birim oluşturulması gerekir.

Bu birimde görev alacak olan müdür doktor ya da sağlık personellerinin yabancı dil bilmesi gerekmektedir. Tesise gelecek olan tedavisi yapılan tüm turistlerin bütün bilgilerinin işlenmesi ve ortak otomasyonda bunların takip edilmesi gerekmektedir. Tüm turizm çeşitlerinde bakanlıkça belirtilen işletme açılış prosedürleri uygulanmalıdır.

sağlık turizmi türleri

Sağlık Turizmi Hizmeti Nasıl Verilmelidir?

Turizm işletmesinin tedavi sürecinde seçilmesi ile birlikte sağlık turizmi hizmetleri başlamış olmaktadır. İşletmeye gelecek olan kişilerin öncelikle kurumsal kimlikleri hakkında bilgi edinmesi ve tedavi merkezi nde verilen hizmetler ile ilgili detaylı anlatım yapılması önemlidir. Sağlık turizmi çeşidi ne olursa olsun işletmelerin tüm yasal mevzuatlara Uyumlu olması ve gelecek olan hastane hastalarla ilgili her türlü tedavi konaklama ve marketin hizmetlerinin verebilecek şekilde Tesisin organize edilmesi gerekmektedir.

Sağlık Turizmi Çeşit ile İlgili Tesisler Nasıl Seçilir?

Öncelikle tedavi ya da rehabilitasyonla ilgili almak istediğiniz hizmetin içeriğine göre bu alanda en iyi hizmeti veren ülke ve Tesisin seçilmesi gerekmektedir. Türkiye özellikle doğal kaynaklar bakımından çok fazla alt yapıya sahip olduğu için termal tedavilerde ve medikal tedaviler de ileri boyutlarda yol kat etmiştir. Bu tarz tesisler seçilirken konaklama hizmetleri de alınacağı için bu konuda detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Sağlık turizmine ekonomik anlamda baktığımızda ciddi bir turizme destek potansiyeli olarak düşünüle bilmektedir. Öyle ki sağlık turizmi diğer çeşitlerine göre yaz ya da kış olarak ayrım yapılmaksızın yılın 12 ayında gelir getirici özelliği olan bir turizim şeklidir. Dünya geneline baktığımızda tüm sağlık turizmi çeşitleri ile hizmet vermekte olan ülkeler arasında Singapur, Malezya, Kuzey Kıbrıs Türk CCumhuriyeti, BBrezilya, Güney Kore, İspanya gibi ülkeler başta olmak üzere ülkemizde de sağlık turizmi konusunda çok güzel yatırımlar yapılmaktadır. Gerek medikal olsun, gerek termal spa yâda welness olsun, gerekse yaşlı ve engelli turizmi olsun gelişmeler tatmin edici niteliktedir.                              

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Ömer Yoluk

2013 yılında Koç Üniversitesinde başladığım çift anadal programı kapsamında, Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler öğrenimi gördüm. 2016 yılında yine aynı okulda Sosyoloji ve Tarih Bölümlerinde iki yan dal eğitimi daha aldım.Ortadoğu ve Avrupa’daki markalara veri tabanlı dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu