Genel

Tenda Modem Kurulumu

Tenda modem kurulumunu gerçekleştirmeden önce modemin tüm bağlantılarını, tüm kablolarını ve elbette bilgisayarınız ile modem arasındaki Ethernet kablonuzu tamamlamanız lazım. Tenda modemi veren ISS yani internet bağlantı firmanızın verdiği ya da elektronik – bilgisayar parçaları satan teknoloji mağazasından aldığınız modemin kutusunda tüm gerekli bağlantı ekipmanlarının var olduğunu kontrol etmelisiniz. Tenda modem kutusunda yer alan sarı renkli, kısa internet kablosunu pc ile modem arasındaki bağlantıyı sağlamak için takınız. Bu işlemden sonra bilgisayarınızın saatini görüntülediğiniz sağ alt köşedeki bağlantı menüsü çarpı işaretinden sarı renge dönüşecektir. Bu yazımız; Tenda N300 kurulum, Tenda kurulum sihirbazı, Tenda D301 v2 modem kurulumu, Tenda A9 kurulum, Tenda V300 modem kurulumu, Tenda N301 kurulum, Tenda V1200 kurulum konularını da kapsamaktadır.

Resimli Anlatım: Tenda Modem Kurulumu

tenda n300 kurulum

Tenda modeminizin kurulum aşamasına geçmeden önce bağlantılarının yapıldığına, ethernet kablosunun takılı olduğuna, internet bağlantınızın sorunsuz olduğuna emin olmalısınız. Kurulum aşamasının Türkçe – resimli anlatımı sırasında yer alan Türkçe dil desteğini kullanarak kurulumu birkaç dakika içerisinde sağlayabilirsiniz. Öncelikle kurulum için modemin İP adresini internet tarayıcınıza yazarak modeme giriş sağlayınız. Bu adımdan önce internet hattınıza dair firmaya kayıtlı olan cep telefonu numarasına aktivasyonunuz tamamlanmıştır ve internet sağlayıcı bilgileriniz, şifreleriniz şu şekildedir isimli mesajın geldiğinden emin olunuz. Her ISS kullanıcısına özel olarak sağlanan bu bilgileri modem ayarlarına gireceğiz.

Kurulum için aşağıda sıralanan adımları takip ediniz;

  1. İnternet tarayıcısını açınız, hangisi olduğu fark etmez.
  2. Adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter tuşuyla onaylayınız.
  3. Giriş ekranında yer alan kullanıcı adı şifreniz ilk defasında “admin”’ dir. Dilerseniz bu şifreyi daha sonra ya da kurulum aşamasında değiştirebilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifre kısmına “admin” yazınız ve girişe tıklayınız.
  4. Modem ayarları sekmesine geçiş yapınız.
  5. Cep telefonunuza gelen ADSL – VDSL kullanıcı isminizi ve size özel olan şifrelerini giriniz.
  6. Alt bölmede bulunan “Kablosuz Kullanım” sekmesinden Wifi ağınıza özel isminizi ve şifrenizi de oluşturarak tamam tuşuna basınız.
tenda d301 modem kurulumu

Ayarları gerçekleştirir gerçekleştirmez internet ışıklarınız (DSL ışığınız en önemlisi) yanıp yanıp sönecektir. Ardından 60 – 120 saniye içerisinde internet ışığınız (DSL ışığınız) yeşil renkte olup başarıyla kurulumu tamamlamış olacaksınız. Eğer bu ışık kırmızı olursa kurulumda bir yanlışlık var demektir. Çoğu zaman kullanıcı adı ve şifre kısmında yapılan basit bir hatadandır. Cep telefonunuza gelen kullanıcı adı ve şifrenizi doğru giriniz. Büyük – küçük harf duyarlılığına dikkat ediniz.

 Telefonla Tenda Modem Kurulumu

tenda v300 modem kurulumu

Dilerseniz kurulumunuzu telefon kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle telefonunuzun wifi özelliğini açmanız ve modeminizle eşleştirmeniz gerekmektedir. Modemin arka ya da alt kısmında yer alan Wifi kullanıcı ağı adı ve şifre bilgilerini giriniz. Dilerseniz bu ağ adını ve şifresini modem ayarlarınızı yaparken değiştirebilirsiniz. Modem bağlantılarını sağlayınız ve enerjisini veriniz. Ardından modemin alt ya da arka kısmında yer alan wifi kullanıcı ağını telefonunuzda bulunuz. Bu ağa giriş yaparak yine modemin alt ya da arka kısmındaki wifi şifresini giriniz. Ardından yukarıda sıraladığımız Tenda Modem kurulumu aşamalarını takip ediniz. Yukarıdaki adımları ister pc’nizde isterseniz de telefonunuzda kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayınız ISS firmanızın verdiği kullanıcı adı kısmında çokça hata yapılıyor. Orada yer alan kullanıcı adınız “kullanıcı adı@ttnet” şeklinde olmalıdır. Diğer internet servis sağlayıcılarından internet hattınızı almışsanız bile ttnet yazan kısma giriş yapınız devamını getirmeyiniz. Yani kullanıcı adı @ ttnet.net.tr şeklinde olmamalıdır.

Tenda Modem Kurulumu Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları

tenda modem

Telefonumla Kurulum Yapabilir miyim?

  • Telefon markanız ne olursa olsun (Samsung, Huawei, IPhone, Honor vs) yukarıda anlattığımız kurulum adımlarını telefonunuzda da yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle modem bağlantılarınızı yapmalı, çalıştırmalı ve modemin alt – arkasında yer alan wifi ağı şifresini telefonunuzda girmelisiniz.

Tenda Modeme Girmek İçin Kullanıcı Adı ve Şifresi Nedir?

  • Orijinal kullanıcı adı ve şifresi genelde admin’dir. Her iki alana da küçük harflerle admin yazınız. Bu bilgileri modem ayarları yaparken isterseniz değiştirebilirsiniz.

Tenda Moden Ayarlarını Yaptım İnternetim Olmadı

  • İnternet ışığınız yeşil olmalıdır. Yeşil olmadıysa hatalı giriş yapmışsınız demektir. Kullanıcı adı ve şifrenizi kontrol ediniz, büyük küçük harflere dikkat ediniz.
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu