Hayvan İsimleriKelimeler

S Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

S ile başlayan hayvanlar değil de dünyada ne kadar hayvan türü var tahmin edebilir misiniz? Emin olun bütün tahminlerinizin birazdan okuyacağınız listeden sonra sönük kalacak. Karada, denizde ve havada hatta yerin altında bile yaşayabilen binlerce canlıyı sizler için listelemeye çalıştık.

Hayvanlar insanlar ile birlikte dünyayı paylaşan canlılar aslında. Tabi ki birde bitkiler var. Üç ayrı canlı türü dünyayı paylaşmış ve bir döngü içinde bunu sürdürmeye çalışıyor. Lakin burada biraz aktivist gibi konuşmak gerekirse hayvanlardan önce biz onların yaşam alanına saldırmaya başladık. Hatta yeri geldi yaşam alanlarının bile ötesine geçip yaşamlarına saldırmaya başladık. Bu yüzden de s harfi ile başlayan hayvanlar listemizde bulunan canlılardan çoğu neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya.

Tabi bunu çevirmekte bizim elimizde diyerek yazımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle bu yazı nerede ihtiyacınız olur. Mesela arkadaşlarınız ile isim şehir hayvan oyunu oynuyorsanız buradan küçük kopyalar alabilirsiniz. Yüzlerce hayvan türünden en farklısını tercih ederek rakiplerinizin bir puan önüne geçebilirsiniz. Sakın endişelenmeyin bu sır kesinlikle aramızda kalacak. Ayrıca hayvan türlerini bilmek ve haklarında bilgi sahibi olmak ufkunuzu genişletecek genel kültür bilgisi olarak beyninize yerleşecektir. Yazımızın girişinde birçok hayvanın açıklamasını yaptık. Genel kültür olarak kendinize bir şey katmak isteyenlerdenseniz hayvanların ait olduğu familyalara kadar öğrenebileceğiniz bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok eğer sadece oyun için buradaysanız listemizde de farklı hayvanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

S Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri, Baş Harfi S Olan Hayvan İsimleri

Sayga

sayga
sayga

Orta Asya’nın sert ve kuru otlaklarında gelişen bu eşsiz görünümlü antilop, geniş burun deliklerine sahip büyük burnu ile anında tanınır. Sayga’nın burnu, toz habitatında gerekli bir araç olan toz filtrasyonu için kullanılır. Bu antiloplar, 2001’den beri IUCN’nin Kırmızı Listesi’nde Kritik Tehlike Altında olarak listelenmiştir. Yazın sarımsı kırmızı, kışın gri renktedirler. Erkeklerin lir benzeri bir şekilde hafifçe kavisli boynuzları vardır.

Sayga’nın burnu birçok amaca hizmet eder. Kışın havayı ısıtır, yazın tozu filtreler ve ayrıca çiftleşme çağrılarını güçlendirir. Sayga, hem kaçak avlanma hem de yıllık hastalıklar nedeniyle herhangi bir hayvan arasında en hızlı popülasyon düşüşlerinden birini yaşadı. Bu antiloplar, yaklaşık 1000 bireyden oluşan sürülerde toplanabilir. Erkekler üreme mevsimi boyunca tüm enerjilerini agresifliğe odaklayarak ölüm oranını artırır.

Bu antiloplar açık kırmızımsı sarı renktedir ve yazın altlarında daha soluk bir kürk bulunur. Kışlık tüyleri daha uzundur ve daha mat gri renktedir. Hem erkeklerin hem de dişilerin sahip olduğu büyük burunları dışında keçilere benzerler. Burun delikleri aşağı bakar. Uzun ince bacakları ve ince gövdeleri vardır.

Saka Kuşu

saka kuşu
saka kuşu

Saka kuşu terimi, ispinoz ailesindeki iki farklı taksonomik cinste birkaç farklı kuş türünü ifade eder. Avrupalı, Amerikalı ve daha küçük saka kuşu dahil olmak üzere dört farklı tür vardır. En yaygın ve en iyi bilinen türlerden biri Amerikan türleridir.

Amerikan Saka kuşları, başlarının, kanatlarının ve kuyruklarının üst kısımlarında siyah tüyleri olan parlak sarı kuşlardır. Ayrıca kanatlarında ve kuyruklarında beyaz çizgiler ve işaretler vardır. Dişilerin tüyleri erkeklerden biraz daha az canlıdır. Bununla birlikte, üreme mevsimi dışında, hem erkekler hem de dişiler açık kahverengi bir renge dönüşür.

Gagaları kısa, kalın ve üçgen şeklindedir. Bu kuşların çoğu 10 – 15 cm uzunluğundadır ve bir onstan daha hafiftir. Amerikan Saka Kuşları, Kuzey Amerika’nın büyük bölümünde yaşarlar. En kuzeydeki nüfus kış aylarında güneye göç eder. Diğer bölgelerde yıl boyunca ikamet ederler.

Göçmen nüfus, ilkbahar ve yazlarını Güney Kanada ve Orta Batı Amerika Birleşik Devletleri’nde geçirir. Yıl boyunca ikamet edenler kuzey ve orta Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşarlar.

Salyangoz

salyangoz
salyangoz

Salyangozlar, bahçelerde çok fazla hasara neden olabilen, yapraklarda, gövdelerde ve çiçeklerde delikler oluşturan tanıdık hayvanlardır.

Salyangozlar gastropodlardır; yumuşakçalar grubundaki tek kabuklu, yumuşak gövdeli hayvanlardır. Salyangozlar, sümüklü böceklerle birlikte, birçok bitkinin yapraklarında, saplarında ve çiçeklerinde delikler açmak için törpüleme amacıyla dillerini kullanırlar. Sümüklü böcekler ve salyangozlar için birçok kontrol seçeneği vardır, ancak buna rağmen kalıcı bir haşere olarak hayatlarına devam ederler.

Bahçelerde en sık rastlanan salyangoz, bahçe salyangozu olan Cornu aspersum’dur. Biraz daha küçük ve genellikle parlak sarı, beyaz ve kahverengi şeritli salyangozlar da bahçelerde mevcuttur. Cepaea türleri de çok sayıda olabilir, ancak bunlar bitkilere çok daha az zarar verir.

Salyangozlar en çok karanlıkta veya yağışlı havalarda aktiftir ve eğer varsa balçık izleri sizi aktivite seviyesi konusunda uyarabilir.

Sardalya

sardalya
sardalya

Sardalya, beş farklı cinsi ve en az 21 benzersiz türü kapsayan bir ringa balığı grubudur. Yemek pişirme ve yemek hazırlamada kullanılan en yaygın sardalyalardan biri, Sardinops caeruleus olarak da bilinen Pasifik Sardalyası’dır.

Sardalyalar, tipik olarak 30 cm uzunluğunu aşmayan ve her biri üç ons ağırlığında olabilen küçük balıklardır. Bununla birlikte, tirsi balığı gibi bazı daha büyük ringa balığı çeşitleri, yedi kiloya kadar ulaşabilir.

Balıkçılar bu balıkları sardine olarak adlandırır. Diğer çeşitler arasında tirsi, sardinella ve hint sardalyası bulunmaktadır.

Semender
semeneder
semeneder

Dünyada 600’den fazla semender türü var. Semenderler, geceleri aktif olan etoburlardır. Pek çok semender, evlerini bir su kütlesinin yanındaki bir kayanın altında yapmak için çamura saplanır. Bazı semender türleri yumurta bırakır, bazıları ise canlı yavrular doğurur. Semenderlerin çoğu ortalama on yıl yaşar, ancak bu türlere göre değişir.

Semenderin rengi türüne bağlıdır. Semenderlerin çoğu koyu kahverengi veya yeşildir. Bir ateş semenderi sarı lekelerle siyah renktedir, kaplan semenderinin ise siyah çizgili yeşilimsi sarı bir kabuğu vardır. Çin devi bir semender, koyu benekli koyu kahverengimsi kırmızı bir cilde sahiptir.

Parlak renkli bir semender sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda parlak renkleri avcıların uzak durması için bir işarettir. Bu semenderlerin boyunlarında veya kuyruklarında, amfibi bir avcı tarafından yakalanırsa zehir salan bezler vardır. İçgüdüsel olarak, çoğu avcı parlak renkli semenderlerden uzak durmayı bilir. Bu, renkli zehirli ok kurbağası gibi diğer amfibi türleri ile aynıdır.

Serçe
serçe

Serçeler, ormanlık alanlarda ve dünyanın her yerindeki tarım alanlarında bulunan bir grup küçük kuştur. Dünyanın genelinde 140 farklı serçe türü olduğu kanıtlanmıştır.

Tarihsel olarak, gerçek serçeler Avrupa genelinde ve Asya ile Kuzey Afrika’nın bazı bölgelerinde bulundu. Bununla birlikte, Avustralya ve Amerika da dahil olmak üzere diğer kıtalara yerleşen insan gezginler, şu anda doğal vahşi yaşamın bir parçası oldukları düşünülen bu bölgelere serçeler getirdi.

Serçeler, düzgün bir şekilde yuvarlatılmış kafaları ile kolayca tanımlanabilen genellikle küçük boyutlu kuşlardır. Serçeler, Afrika’da bulunan ve yüksekliği 10 cm’nin biraz üzerinde olan Kestane serçesinden 18 cm’den daha uzun boylara büyüyen Papağan gagalı serçeye (Afrika’da da bulunur) kadar değişir.

S Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri ve Anlamları

S harfi ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? Baş harfi S olan hayvan isimleri hangileridir? İsim şehir hayvan oyunu için hayvan isimleri.

 • Sayga
 • Saka Kuşu
 • Saksağan
 • Salyangoz
 • Sapan Balığı
 • Sardalya
 • Sazan Balığı
 • Semender
 • Serçe
 • Sıçan
 • Sığır
 • Sığırcık
 • Sırtlan
 • Sinarit
 • Sincap
 • Solucan Yılan
 • Sitatunga
 • Susamuru
 • Sülük
 • Sülün
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu